Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Otidea tuomikoskii - Ouško Tuomikoskiovo
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 31. července 2007 8:49
  Předmět: Otidea tuomikoskii - Ouško Tuomiskiovo
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož po čase přispěji novou položkou do DAtlasu i já Smile ... Když jsem fotil jednu pěknou růžovku, tak jsem se přitom téměř válel v ouškách Rolling Eyes Evil or Very Mad ... kdyby tam ten masák nebyl, tak jsem si jich ani nevšiml. Nabral jsem vzorky a strčil je pod mikroskop a z výtrusného prachu jsem určil rozměr výtrusů na 8.8-11.0 x 4.7-6.2 (Q = 1.72-2.04), což je na všechny ouška moc málo ... ale dle zahnutých parafýz je to ouško! ... ouško zaječí varieta minor! Tam to naopak sedí pěkně neb má býti 8-11 x 5-6, což je téměř přesně to, co jsem změřil Smile Všechno info jsem posbíral jen na internetu a tak možná existuje i nějaké jiné ouško s podobným rozměrem výtrusů.


Výtrusy oválné až tiktakovité, 8.8-11.0 x 4.7-6.2 (Q = 1.72-2.04), průměrný 10.0 x 5.4 (Q = 1.84); počet měřených = 26. Obrázek ukazuje: A) výtrusný prach v laktofenolové bavlníkové modři, pozorované ve fázovém kontrastu; B) totéž v normálním světelném poli; C) uvolněné výtrusy při mikroskopování vzorku ve vodě; D) uvolněné výtrusy při mikroskopování vzorku v Melzerově činidle - žádná reakce. Jak je z obrázku patrno, jakoby byly přítomny tři typy výtrusů, jedny se barví bavlníkovou modří v laktofenolu do modra a zdají se být tlusotostěné, jiné se nebarví vůbec a dvě tukové kapky jsou dost velké, a poslední typ mám mimo dvou tukových kapek ještě jednu, která se asi barví, a barevně i světelně i kontrastem dominuje obrazu. Podobně je tomu v Melzerově činidle - až na ten typ co se barví v bavlníkové. Výtrusy ve vodě pak vypadají učebnicově - pouze dvě menší kapky, které zdaleka nevyplňují vnitřek výtrusu, tak jako kapky v předešlých prostředích. ... nechápu Sad



   198.73 kB    
21.7.2007, Šindelová (KV), mechatá smrčina u cesty nad potokem. (c) Bob
Ousko00.jpg
   Ousko00.jpg

   103.59 kB    
Výtrusy (c) Bob
Vytrusy.jpg
   Vytrusy.jpg


Naposledy upravil Bob dne po 09. července 2018 19:32, celkově upraveno 4 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 31. července 2007 8:51
  Předmět: Otidea leporina var. minor - Ouško zaječí var. minor
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě nějaké obrázky ... bylo tam moc hmyzu a byl jsem tudíž po chvíli dost vzteklej ... na obrázcích se to dost odrazilo SadSadSad


   197.43 kB    
21.7.2007, Šindelová (KV), mechatá smrčina u cesty nad potokem. (c) Bob
Ousko01.jpg
   Ousko01.jpg

   194.39 kB    
21.7.2007, Šindelová (KV), mechatá smrčina u cesty nad potokem. (c) Bob
Ousko02.jpg
   Ousko02.jpg

   195.77 kB    
21.7.2007, Šindelová (KV), mechatá smrčina u cesty nad potokem. (c) Bob
Ousko03.jpg
   Ousko03.jpg

   196.11 kB    
21.7.2007, Šindelová (KV), mechatá smrčina u cesty nad potokem. (c) Bob
Ousko04.jpg
   Ousko04.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 06. srpen 2007 9:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ještě přidám nějaké obrázky mikroznaků


   113.56 kB    
Vnější povrch plodnice a nahoře kus vytrhlého hymenia. Barveno vodnou Kongo červení. (c) Bob
10xCR-Exci_a_Hym_8.jpg
   10xCR-Exci_a_Hym_8.jpg

   74.63 kB    
Velmi špatný obrázek, ale je na něm vidět, že ty podivné kapičky na výtrusech dělá Melzerovo činidlo i uvnitř vřecek. (c) Bob
10xMR-Hymenium-9.jpg
   10xMR-Hymenium-9.jpg

   197.46 kB    
Trochu příliš "nabroušený" obrázek hymenia - typické pro ouška jsou ty zahnuté parafýzy. (c) Bob
40xCR-Hymenium-7.jpg
   40xCR-Hymenium-7.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mara73



Založen: 19. 12. 2010
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2017 0:08
  Předmět: Otidea tuomikoskii - Ouško Tuomikoskiovo
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ve smrčinách rostoucí ouško s okrově zbarvenou vnitřní plochou plodnice. Oproti o. zaječímu je vnější část výrazněji zrnitější, starší plodnice na okrajích hnědnou. Plodnice většinou štíhlé, rostoucí většinou pospolu ale i jednotlivě, na výšku do 4cm. Bohužel lokalita už zaniká, dochází k plošné těžbě.


   145.81 kB    
Mělnicko, 12.11.2017
h363.jpg
   h363.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2017 23:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkný nález.
Nevíš náhodou, jak se dá rozlišit od toho, co na myko.cz prezentují jako Otidea leporina var. minor? Oba taxony mají podle literatury téměř stejné výtrusy a pokud jde o makroskopickou stránku, připadají mi plodnice na myko.cz prakticky totožné s mnoha fotografiemi O. tuomikoskii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: út 14. listopadu 2017 18:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Saccardo (Sylloge fungorum 8: 94) uvádí rozdíl v délce výtrusů při stejné šířce - 12-14 × 7 pro leporina (nom. var.), 10-12 × 7 pro var. minor. V monografii (Olariaga et al, 2015) je var. minor synonymizovaná pod nom. var., ale délku výtrusů uvádějí od 12 μ nahoru. Každopádně ovšem O. leporina a severoamerická O. pseudoleporina mají jedinečnou mikrochemickou reakci exudátů na povrchu excipula v KOH, odlišnou od všech ostatních druhů. Na Slováky jsem dávala porovnání mikroznaků obou druhů, které rostly cca 5 m od sebe: https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=603966.

Ještě k té reakci: V monografii sice píšou: "Resinous exudates abundant, yellow brown, [...] dissolving into yellowish reddish grey heterogeneous drops in KOH", ale mně to pokaždé teda připadalo, že to nejsou kapky (jako třeba "amber drops" v Melzeru u téhož druhu), ale spíš se ten exudát prostě rozpustí a vyplní nejbližší povrchové buňky, některé tmavší barvou, jiné světlejší. Výsledkem jsou pak různě tvarované načervenalé fleky, ale vždycky jsem okolo nich pozorovala buněčnou stěnu.
Další věc je osvětlení. Mám halogenovou žárovku, z mikráku fotím zrcadlovkou. Barvu uvedenou v monografii jsem viděla _pouze_ na monitoru při nastavení vyvážení bílé na automat, okem vidím víc rezavohnědou, viz porovnání. Pokud někdo máte LED osvětlení, dost by mě zajímalo, kterou variantu vidíte.
Pokud je exudátu málo a reakce je špatně zřetelná, dá se udělat tangenciální řez (slabý řez naplocho z povrchové vrstvy) a otočit vnějším povrchem nahoru.



   183.37 kB    
O-leporina-exudat-KOH (ex.697)_r1000w.jpg
   O-leporina-exudat-KOH (ex.697)_r1000w.jpg

   184.33 kB    
O-leporina-porovnání-KOH_meritko_r914h.jpg
   O-leporina-porovnání-KOH_meritko_r914h.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: so 25. listopadu 2017 21:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky. To je zhruba ve smyslu toho, co jsem porůznu našel. Pokud je var. minor synonymizována s druhem, pak předpokládám, že ji někdo revidoval a došel k závěru, že jde pouze o mladší nevyvinuté plodnice, proto i menší výtrusy. Pokud se nemá lišit makroskopicky jinak než rozměry (tedy má mít stejný tvar, povrch a zbarvení jako druh), pak předpokládám, že houba na myko.cz není O. leporina var. minor, ale O. tuomikoskii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: so 25. listopadu 2017 23:52 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V té monografii píšou, že studovali lectotyp + isolectotyp (staré sběry z Rehmovo publikace exsikátů), ale v poznámkách k druhu o té varietě nic nepíší (jestli to byl nezralý sběr, nebo opravdu forma s menšími výtrusy).
Houbu na nálezišti má vnější povrch podle těch fotek velmi hrubě bradavčitý, což by potvrzovalo spíš tvůj názor, že jde o tuomikoskii. Ten sběr je z r. 2012, takže byl určován nejspíš podle klíče od Van Voorena (2010) a pokud bych se tam v bodě 5 rozhodla mezi "vnější povrch zřetelně otrubičnatý" a "vnější povrch hladký až jemně otrubičnatý" pro druhou variantu, tak dojdu k O. fuckelii (= nadbytečné nové jméno pro O. leporina). Když jsem tuomikoskii určovala, přišlo mi, že v exsikátu ten hrubý povrch není zas až tak výrazný jako (vyfocený) začerstva. Navíc mikrochemické reakce u oušek začal řešit až Harmaja r. 2009 a to ještě jen Melzera, KOH reakce je až od té monografie 2015. Chtělo by to revidovat položku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 26. listopadu 2017 14:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nebral jsem to jen podle povrchu plodnic, ale i podle tvaru a barvy. Celkově bych hlavní rozdíly mezi oběma druhy shrnul:

Otidea leporina
- vnitřní povrch (thecium) dospělých plodnic výrazně tmavší (hnědavý) než vnější povrch
- plodnice širší, spíše široce zakončené
- vnější povrch hladší
- výtrusy větší (12-14)

Otidea tuomikoskii
- vnitřní povrch (thecium) plus mínus stejně zbarvený jako vnější, často i světlejší a spíše okrově, někdy až okrovoolivově zbarvený
- plodnice užší, delší, ke konci se trochu zužují
- vnější povrch hrubší
- výtrusy menší (9,5-12)

Jméno O. leporina / ouško zaječí je vůči O. tuomikoskii, které je uchu zajíce podobnější, tak trochu nevýstižné.



   198.17 kB    
O. leporina, Šumava, 2017
SDIM4887_960.jpg
   SDIM4887_960.jpg

   198.53 kB    
O. tuomikoskii, Šumava, 2017
SDIM4908_960.jpg
   SDIM4908_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 477
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: ne 26. listopadu 2017 16:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ani jeden z druhů jsem letos nenašel. Snad příští rok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 09. července 2018 19:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na základě názoru no-x (viz zde) jsem určení pozměnil z původního
Otidea leporina var. minor - Ouško zaječí var. minor
na
Otidea tuomikoskii - Ouško Tuomiskiovo

Jsem nesmírně rád, že se takto zpětně může určení opravit. Velmi děkuji!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 10. července 2018 13:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Rádo se stalo. Je tu ještě v jednom tématu:

http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=67269

Problém je, že v řadě klíčů je z těch malovýtrusých druhů uvedený jen jeden nebo dva, takže se člověk snadno dostane k jinému druhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: st 11. července 2018 2:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mně se docela líbí ten synoptický klíč v Hansen & Olariaga 2015, str. 13 v pdf: http://www.ingentaconnect.com/content/nhn/pimj/2015/00000035/00000001/art00008
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: út 18. září 2018 23:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 10. července 2018 13:08 no-X napsal:
Problém je, že v řadě klíčů je z těch malovýtrusých druhů uvedený jen jeden nebo dva, takže se člověk snadno dostane k jinému druhu.


Stejný případ je např. záměna O. alutacea a bufonia. Mají podobnou velikost výtrusů, navíc u alutacea může být napsáno, že v exsikátu je hymenium výrazně tmavší než v živém stavu (anebo může být zmíněná dvoubarevná plodnice, které mívá i bufonia, ale naopak, se světlejším hymeniem), a není-li uveden tvar výtrusů (oválný u alutacea, lodičkovitý u bufonia), dají se určit nesprávně. Alespoň tím si vysvětluju nenulový počet herbářových položek z muzeí, které byly tak pojmenované (bufonia jako alutacea, i naopak).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory