Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Otidea tuomikoskii - Ouško Tuomikoskiovo
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mara73

PříspěvekZaslal: ne 12. listopadu 2017 23:08
  Předmět: Otidea tuomikoskii - Ouško Tuomikoskiovo
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ve smrčinách rostoucí ouško s okrově zbarvenou vnitřní plochou plodnice. Oproti o. zaječímu je vnější část výrazněji zrnitější, starší plodnice na okrajích hnědnou. Plodnice většinou štíhlé, rostoucí většinou pospolu ale i jednotlivě, na výšku do 4cm. Bohužel lokalita už zaniká, dochází k plošné těžbě.

145.81 kB    
Mělnicko, 12.11.2017
h363.jpg
   h363.jpg
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen

PříspěvekZaslal: po 13. listopadu 2017 22:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkný nález.
Nevíš náhodou, jak se dá rozlišit od toho, co na myko.cz prezentují jako Otidea leporina var. minor? Oba taxony mají podle literatury téměř stejné výtrusy a pokud jde o makroskopickou stránku, připadají mi plodnice na myko.cz prakticky totožné s mnoha fotografiemi O. tuomikoskii.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tori

PříspěvekZaslal: út 14. listopadu 2017 17:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Saccardo (Sylloge fungorum 8: 94) uvádí rozdíl v délce výtrusů při stejné šířce - 12-14 × 7 pro leporina (nom. var.), 10-12 × 7 pro var. minor. V monografii (Olariaga et al, 2015) je var. minor synonymizovaná pod nom. var., ale délku výtrusů uvádějí od 12 μ nahoru. Každopádně ovšem O. leporina a severoamerická O. pseudoleporina mají jedinečnou mikrochemickou reakci exudátů na povrchu excipula v KOH, odlišnou od všech ostatních druhů. Na Slováky jsem dávala porovnání mikroznaků obou druhů, které rostly cca 5 m od sebe: https://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=603966.

Ještě k té reakci: V monografii sice píšou: "Resinous exudates abundant, yellow brown, [...] dissolving into yellowish reddish grey heterogeneous drops in KOH", ale mně to pokaždé teda připadalo, že to nejsou kapky (jako třeba "amber drops" v Melzeru u téhož druhu), ale spíš se ten exudát prostě rozpustí a vyplní nejbližší povrchové buňky, některé tmavší barvou, jiné světlejší. Výsledkem jsou pak různě tvarované načervenalé fleky, ale vždycky jsem okolo nich pozorovala buněčnou stěnu.
Další věc je osvětlení. Mám halogenovou žárovku, z mikráku fotím zrcadlovkou. Barvu uvedenou v monografii jsem viděla _pouze_ na monitoru při nastavení vyvážení bílé na automat, okem vidím víc rezavohnědou, viz porovnání. Pokud někdo máte LED osvětlení, dost by mě zajímalo, kterou variantu vidíte.
Pokud je exudátu málo a reakce je špatně zřetelná, dá se udělat tangenciální řez (slabý řez naplocho z povrchové vrstvy) a otočit vnějším povrchem nahoru.

183.37 kB    
O-leporina-exudat-KOH (ex.697)_r1000w.jpg
   O-leporina-exudat-KOH (ex.697)_r1000w.jpg

184.33 kB    
O-leporina-porovnání-KOH_meritko_r914h.jpg
   O-leporina-porovnání-KOH_meritko_r914h.jpg
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru