Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Navigace
» Domů
» Noviny
» Fórum
» Atlas hub
» Houbař
» Mykolog
» Kuchař
» Uživatelé
» Nápověda
» Hledat

HOUBA MĚSÍCE: ŘÍJEN
Phaeolepiota aurea - Bedlovnice zlatáPhaeolepiota aurea - Bedlovnice zlatá

Odkazy
Houbařské stránky
» Mírovy houbařské stránky
» Fotoatlas húb
» Nahuby.sk
» Nagrzyby.pl
» Nahouby.cz
Mykologické stránky
» Česká mykologická společnost
» Česká vědecká společnost pro mykologii
» Catalogue of life
» BioLib.cz
» FUNGORUM
» Atlas houbových organismů
» BioIMAGES
Stránky registrovaných uživatelů
» Určování hub
» Lactarius web
» Šamanova pěstírna
» Houby na Hlinecku
» Na houby s Joskou
» Houbaření.cz
» Časopis SVĚT HUB
Vítejte na stránkách,
věnovaných houbám, houbařům, houbaření, mykologii a všemu, co má s tímto tématem alespoň trochu společného. Cílem stránek je být místem pro odpočinek, získávání informací, spolupráci a komunikaci s ostatními amatérskými i profesionálními zájemci o mykologii. Tohoto je dosaženo jen díky Vašim příspěvkům do diskuzních fór a dalších částí těchto stránek, za což Vám děkujeme a těšíme se na další. Nabízíme rovněž pomoc s realizací Vašich myšlenek a projektů. Registrace a přihlašování umožňují přístup k některým velmi užitečným funkcím (doporučujeme).

 Kalendář akcí pro následujících 30 dní Zobrazit 7 dní      
Žádné akce nejsou zadány.
  ()

Noviny - Posledních 7 zpráv, Více zpráv », Celý archív »
Bankera fuligineoalba - Bělozub osmahlý
Jeden ze dvou v ČR rostoucích zástupců rodu Bankera. Od bělozubu nafialovělého se liší ekologií, roste v mykorhize s borovicemi, bělozub nafialovělý se smrky. Plodnice jsou zprvu bělavé, poté se na klobouku objevuje hnědookrové (osmahlé) zbarvení. Dužnina voní po maggi a v KOH je neměnná. Povrch klobouku na sebe přichytává jehličí nebo mech, ale překážky kolem klobouku do plodnice nezarůstají (tím se liší od lošáčků a lošákovců).

Ekologie je podobná jako u ostatních vzácnějších lošákovitých rostoucích pod borovicemi - lošáku sivonohého, lošáčku statného a hrbolatky šedé. Tzn. oligotrofní písčité bory mimo oblasti ovlivněné kyselými dešti, případně - pokud je v podloží i nějaká alkalická příměs - se může objevit i v oblastech ovlivněných kyselým spadem.

Červený seznam: CR (kriticky ohrožený druh), navržený k zákonné ochraně.
Diskuse » Zaslal: no-X @ čt 04. října 2018 22:37
Cortinarius camphoratus - Pavučinec kafrový (kozí)
Větší Telamonia s bělavě fialovými tóny. In natura jsem se s ním setkal poprvé, určil Martin Kříž. Druh nápadný výrazným pachem, který mi připomíná připálené brambory s česnekem. Roste hlavně ve smrčinách vyšších poloh, snad spíše na neutrálních až kyselejších půdách.
Diskuse » Zaslal: no-X @ pá 28. září 2018 19:48
Pluteus thomsonii - Štítovka Thomsonova
Menší štítovka rostoucí na dřevu listnáčů, často buku, případně i z opadu (v takovém případě spíše na méně kyselých půdách). Výrazná tmavšími odstíny a vystouplým síťkováním na klobouku, obzvlášť na vrcholu. Červený seznam: EN (ohrožený druh).

Štítovka síťnatá (Pluteus phlebophorus) má méně výrazné síťování (spíše zvrásnělý povrch) a teplejší barvy.
Diskuse » Zaslal: no-X @ pá 28. září 2018 19:47
Sarcodon squamosus - Lošák šupinatý
Koukám, že nemá samostatné téma (přesto je snímků tohoto druhu poměrně dost v tématu Sarcodon imbricatus - Lošák jelení, kde je avizovaný lošák jelení pravděpodobně jen ve třech příspěvcích). Lošák šupinatý roste pod borovicemi, především v přirozeně kyselých oligotrofních borech (vřes, brusinka, plavuně, borůvčí, lišejník...), zatímco lošák jelení roste ve smrčinách, s oblibou na nepříliš kyselých až vápencových půdách.

Červený seznam: VU (zranitelný druh).
Diskuse » Zaslal: no-X @ pá 28. září 2018 19:46
Tyromyces kmetii - Bělochoroš Kmeťův
Bělochoroš se žlutooranžovými odstíny a obvykle ovocně nakyslou vůní. Roste na dřevu nejrůznějších listnáčů. Donedávna velmi vzácný, uvedený v Červeném seznamu jako CR (kriticky ohrožený), v poslední době počet známých lokalit roste.
Diskuse » Zaslal: no-X @ čt 20. září 2018 21:45
Mycena pseudocorticola - Helmovka koromilná
Houbičky v příloze jsou nanejvýš pravděpodobně helmovka koromilná (Mycena pseudocorticola) a helmovka korová (Mycena meliigena). Vypadají jako malinkaté lucerny podél lázeňské kolonády. Jejich kloboučky dosahují zhruba 2-4 mm v průměru. Vyrůstaji teď na konci léta v mechových porostech i mimo ně ve škvírách kůry listnáčů. Hlavně dubu, také břízy a vrby. Spíše od půl metru nad zemí výše. Zřídka na patě kmene, která bývá porostlá mechem nejčastěji. Údajně lépe se rozeznávají mladé plodnice. Helmovka koromilná je spíš stříbřitě modrošedá. Helmovka korová je více masově růžovohnědá. U starších plodnic se barevné rozdíly smývají. Pak zbývá jen mikroskop. Ale také zde se znaky překrývají. Jedná se o cheilocystidy, basidie a spóry. Snad existují ještě jakési terminální buňky v kortexu třeně. Ty by se měly u uvedených druhů lišit. Takové znaky však přesahují můj amatérský obzor. Pokud jde o fotografie. Samozřejmě že se dají pořídit tisíckrát lepší. Jen dělám reklamu dětské kameře Canon IXY digital PC1108. Tyto helmovky máme na stránkách Damyka už asi na třech místech.
Diskuse » Zaslal: Josef Chalupský II @ st 05. září 2018 21:27
Woldmaria filicina - Číšovec pérovníkový
Zajímavá houbička, rostoucí téměř výhradně na kapradině pérovníku pštrosím, konkrétně v dolní části již odumřelých řapíků listů.
Diskuse » Zaslal: J_Tull @ pá 10. srpen 2018 8:26
Více zpráv - Noviny »
 Anonymní
Ještě nemáte uživatelské jméno a heslo?

Můžete se zaregistrovat ZDARMA

Být registrovaným uživatelem je výhodné
 
Přítomní uživatelé
nikdo není přítomen, 0 skrytých a 9 Anonymních

Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

 Pamatovat si mě


Zapoměli jste svoje heslo ?
Počasí - Meteogram

Hledej

Anketa
Našli jste někdy hvězdovku?

Ne, nikdy. [4]
Pouze jednou [1]
Několikrát ano [7]
Nacházím je poměrně často [8]

Pro hlasování, musíte být přihlášen