Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Navigace
» Domů
» Noviny
» Fórum
» Atlas hub
» Houbař
» Mykolog
» Kuchař
» Uživatelé
» Nápověda
» Hledat

HOUBA MĚSÍCE: ŘÍJEN
Phaeolepiota aurea - Bedlovnice zlatáPhaeolepiota aurea - Bedlovnice zlatá

Odkazy
Houbařské stránky
» Mírovy houbařské stránky
» Fotoatlas húb
» Nahuby.sk
» Nagrzyby.pl
» Nahouby.cz
Mykologické stránky
» Česká mykologická společnost
» Česká vědecká společnost pro mykologii
» Catalogue of life
» BioLib.cz
» FUNGORUM
» Atlas houbových organismů
» BioIMAGES
Stránky registrovaných uživatelů
» Určování hub
» Lactarius web
» Šamanova pěstírna
» Houby na Hlinecku
» Na houby s Joskou
» Houbaření.cz
» Časopis SVĚT HUB
Vítejte na stránkách,
věnovaných houbám, houbařům, houbaření, mykologii a všemu, co má s tímto tématem alespoň trochu společného. Cílem stránek je být místem pro odpočinek, získávání informací, spolupráci a komunikaci s ostatními amatérskými i profesionálními zájemci o mykologii. Tohoto je dosaženo jen díky Vašim příspěvkům do diskuzních fór a dalších částí těchto stránek, za což Vám děkujeme a těšíme se na další. Nabízíme rovněž pomoc s realizací Vašich myšlenek a projektů. Registrace a přihlašování umožňují přístup k některým velmi užitečným funkcím (doporučujeme).

 Kalendář akcí pro následujících 30 dní Zobrazit 7 dní      
Žádné akce nejsou zadány.
  ()

Noviny - Posledních 7 zpráv, Více zpráv », Celý archív »
Woldmaria filicina - Číšovec pérovníkový
Zajímavá houbička, rostoucí téměř výhradně na kapradině pérovníku pštrosím, konkrétně v dolní části již odumřelých řapíků listů.
Diskuse » Zaslal: J_Tull @ pá 10. srpen 2018 9:26
Gymnopilus picreus - Plaménka poprášená
Saprotrof na dřevu smrku, od podobné (ale drobnější, v průměru světlejší a vzácnější) plaménky drobnovýtrusé (Gymopilus bellulus) se liší většími výtrusy.
  • Gymnopilus picreus - 8-11 × 5-7 mí
  • Gymopilus bellulus - 4-6 x 3,0-4 mí
Diskuse » Zaslal: no-X @ čt 26. července 2018 23:51
Boletus pinophilus - Hřib borový
Reliktní bor na skalnatém podloží. Na lokalitě nalezen poprvé, ale dlouho očekáván Smile
Diskuse » Zaslal: Jiří Janda @ po 23. července 2018 15:08
Phaeocollybia lugubris - Kržatka špičatá
kržatka špičatá = kořenatka špičatá

Jeden ze šesti druhů rodu Phaeocollybia / kořenatka, který se vyskytuje v České republice. Všechny rostou nejraději ve smrčinách, především takových, které nebyly příliš poškozené kyselými dešti a které jsou bohaté na ektomykorhizní druhy hub. Všechny se nápadně často vyskytují na místech, která jsou rozhraním staré a mladé smrčiny, mnohdy v okolí starých pařezů. Přesto by podle některých ukazatelů mělo jít o druhy mykorhizní. Všechny druhy mají podobný vzhled - tvoří nápadně hladké plodnice, za vlhka slizké, s válcovitým kořenujícím třeněm

Phaeocollybia lugubris - kržatka / kořenatka špičatá má poměrně nevhodné české jméno, protože ze všech šesti tuzemských druhů je nejméně špičatá, hrbolek na klobouku je často oblý. Ze všech šesti tvoří nejmohutnější plodnice s nejsilnějším třeněm. Rozměrově jsou variabilní, klobouk může mít v průměru 2-8 centimetrů, zbarvený je krémovookrově s nádechy do žluté, pleťové, hnědé... Nadzemní část třeně je válcovitá (vrchní část světlejší), podzemní může být přes 10 cm dlouhá, hluboce kořenuje a zužuje se. Aroma je výrazně ředkvové.

V Červeném seznamu je jako zranitelný druh (tj. nejníže ze všech šesti druhů), zároveň je nejhojnější. Uvádí se jako druh kyselých půd, ale znám i jednu lokalitu na vápenci (bohatou na vápnomilné mykorhizní houby).
Diskuse » Zaslal: no-X @ so 14. července 2018 21:07
Cupulina ascophanoides - Žlutokosmatka
Do 3-4 mm velká apothecia, okrově béžová, po obvodu jakoby vláknitá nebo potrhaná.

Rostly na holé půdě se začínajícím mechem. U lesní cesty štěrkované vápencem, pod smrky.

Spóry zhruba 17,8 x 10-11 mí, eliptické, někdy naznačeně elipticky-vřetenovité, povrch hladký. Bez kapek. Parafýzy rovné, na konci rozšířené asi až na 6,5 mí.
Diskuse » Zaslal: no-X @ pá 06. července 2018 14:23
Otidea minor - Ouško menší
Zakládám nové téma. Houba uvedená v tématu Otidea leporina var. minor je podle mého názoru s ohledem na makro i mikro znaky Otidea tuomikoskii (což platí i pro Otidea leporina var. minor na myko.cz)

Otidea minor je druh makroskopicky blízký Otidea phlebophora, od nějž se liší méně zvrásnělými bázemi u některých plodnic zcela hladkými, trochu jiným odstínem žluté (méně sytým a teplejším).

Plodnice byly nalezeny na Českokrumlovsku na stinném svahu ve smrčině u lesní cesty lemované lískou, sem-tam břízou. Cesta asi byla kdysi štěrkovaná vápencem. Krom této houby na ní rostla Helvella confusa, Helvella ephippium, Helvella atra, Pulvinula convexella s. l., Tarzetta velata, Humaria hemisphaerica (od oka) a nedaleko i nějaké drobné černé pezizomycety s bradavčitými výtrusy, které zatím odolávají pokusům o určení.

Mikroznaky a pěkné fotografie mají třeba Italové.
Diskuse » Zaslal: no-X @ st 04. července 2018 23:24
Ascobolus carbonarius - Hovník spáleništní
Askomycet rostoucí na spáleništích a jednorázových ohništích. Tvoří drobnější okrouhlé plodnice, které jsou barevně variabilní a v pozdějším stádiu vývoje vcelku nenápadné. Mohou být olivově žluté, žlutohnědé, hnědé a hnědofialové. Rouško (thecium) v dospělosti kryjí tmavé tečky, které jsou patrné spíš pod lupou nebo v detailu.
Pozná se mikroskopicky podle cca 20mí dlouhých eliptických spór, které jsou v Melzerově činidle nápadně hnědé a bradavčité. Podle Lucky Zíbarové na spáleništích roste také drobnější Ascobolus pusillus s kratšími spórami.
Snímek pochází z méně než rok starého jednorázového ohniště, kde byly pálené větve listnáčů a kde společně s hovníkem začíná i nějaká spálenitka, kterou zatím nemám dourčenou.
Diskuse » Zaslal: no-X @ čt 21. června 2018 23:07
Více zpráv - Noviny »
 Anonymní
Ještě nemáte uživatelské jméno a heslo?

Můžete se zaregistrovat ZDARMA

Být registrovaným uživatelem je výhodné
 
Přítomní uživatelé
nikdo není přítomen, 0 skrytých a 14 Anonymních

Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

 Pamatovat si mě


Zapoměli jste svoje heslo ?
Počasí - Meteogram

Hledej

Anketa
Našli jste někdy hvězdovku?

Ne, nikdy. [4]
Pouze jednou [1]
Několikrát ano [7]
Nacházím je poměrně často [8]

Pro hlasování, musíte být přihlášen