Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Technika: Kvalita mikroskopů a pozorovací techniky.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 16. února 2007 13:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

By mne zajímalo, jestli je nějaký rozdíl (třeba i velmi malý) mezi objektivem s "fází" a bez "fáze" při běžném pozorování, tj. bez použití "fáze"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: pá 16. února 2007 14:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

16. února 07, 12:05 Bob napsal:
By mne zajímalo, jestli je nějaký rozdíl (třeba i velmi malý) mezi objektivem s "fází" a bez "fáze" při běžném pozorování, tj. bez použití "fáze"?


Vůbec nevím o co jde. Jsou zřejmě spec. objektivy pro fázový kontrast, ale nikdy jsem je neviděl. Myslíš ty nebo něco jiného?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: pá 16. února 2007 14:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pokud ano, tak tady je popis:
http://www.microscopyu.com/articles/optics/objectivespecial.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 19. února 2007 10:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Myslel jse to tak, jestli skutečnost, že je objektiv určen i pro fázi nějak ovlivňuje (negativně) jeho normální režim. Neboli, zda normální objektiv dá při normálním pozorování lepší obraz než objektiv s fází při pozorování bez fáze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 19. února 2007 11:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

19. února 07, 9:30 Bob napsal:
Myslel jse to tak, jestli skutečnost, že je objektiv určen i pro fázi nějak ovlivňuje (negativně) jeho normální režim. Neboli, zda normální objektiv dá při normálním pozorování lepší obraz než objektiv s fází při pozorování bez fáze.


Já to chápu tak, že objektiv pro fázový kontrast má v sobě zabudované ty oné kroužky pro fázový kontrast, které se jinak při pozorování ve fáz. kontrastu vkládají nad objektiv do tubusu. Takový objektiv bude v normálním světlém poli asi spíše horší. Nemám s tím ale žádné zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mikron



Založen: 09. 09. 2014
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út 09. září 2014 12:21
  Předmět: imerzní objektiv 40x
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 15. února 2007 10:59 mat60 napsal:
15. února 07, 9:25 Bob napsal:
Mate, imerzní objektivy jiné než 100x jsou nesmírně drahé. K čemu je tedy suchý 40x určen? A jaké objektivy jsou tedy vhodné na ty houby?


Já vím, že ty imerzáky jsou dost drahé; stěží pod 20 litrů. A jaké objektivy jsou vhodné na houby - já skoro všechno fotím imerzákem 100x. Suchému obj. 40x se vyhýbám obloukem - je jenom taková z nouze ctnost. Má vždycky hodně špatnou krezbu z důvodu difrakce a obrázky jsou z něho strašné šeďáky. Bývá lepší udělat výřez ze suchého obj. 20x na velikost té čtyřicítky. Imerzák 40x je o dost lepší, mám ho ale jenom pro odražené světlo (tj. nemá korekci na krycí sklo).

Nemůžeš se divit, že obrázky mají hodně špatnou kvalitu. Nasnímáš to nejhorším objektivem, který existuje a ještě z toho uděláš šílený výřez. Když chceš slušné fotky takových detailů, tak to jinak než kvaliním im. obj. 100x nikdo nenafotí. To je absolutně jasné. A ani ty se pak nedají příliš moc zvětšovat. Kdybych já nasnímal výtrusy o velikosti pod 10um přes suchý objektiv a udělal z toho výřez tak 1/8, tak to bude taky humus.



A když na to přijde, tak suchých objektivů 10x až 50x mám plno nasypaných v šuflíku. Nějaké bych mohl i věnovat. Jenže řada jich je pro odražené světlo a taky se jedná o obj. od Zeisse a ty na jiné mikr. nepasují závitem Evil or Very Mad. Very Happy.


Můžu se zeptat, jaké konkrétní imerzní objektivy od Zeisse používáte? Našel jsem na jejich online shopu apochromatický imerzní obj. 40x, ale cena byla pekelná - cca 7 000 USD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: st 10. září 2014 7:59
  Předmět: Re: imerzní objektiv 40x
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

09. září 14, 12:21 mikron napsal:
čt 15. února 2007 10:59 mat60 napsal:
15. února 07, 9:25 Bob napsal:
Mate, imerzní objektivy jiné než 100x jsou nesmírně drahé. K čemu je tedy suchý 40x určen? A jaké objektivy jsou tedy vhodné na ty houby?


Já vím, že ty imerzáky jsou dost drahé; stěží pod 20 litrů. A jaké objektivy jsou vhodné na houby - já skoro všechno fotím imerzákem 100x. Suchému obj. 40x se vyhýbám obloukem - je jenom taková z nouze ctnost. Má vždycky hodně špatnou krezbu z důvodu difrakce a obrázky jsou z něho strašné šeďáky. Bývá lepší udělat výřez ze suchého obj. 20x na velikost té čtyřicítky. Imerzák 40x je o dost lepší, mám ho ale jenom pro odražené světlo (tj. nemá korekci na krycí sklo).

Nemůžeš se divit, že obrázky mají hodně špatnou kvalitu. Nasnímáš to nejhorším objektivem, který existuje a ještě z toho uděláš šílený výřez. Když chceš slušné fotky takových detailů, tak to jinak než kvaliním im. obj. 100x nikdo nenafotí. To je absolutně jasné. A ani ty se pak nedají příliš moc zvětšovat. Kdybych já nasnímal výtrusy o velikosti pod 10um přes suchý objektiv a udělal z toho výřez tak 1/8, tak to bude taky humus.



A když na to přijde, tak suchých objektivů 10x až 50x mám plno nasypaných v šuflíku. Nějaké bych mohl i věnovat. Jenže řada jich je pro odražené světlo a taky se jedná o obj. od Zeisse a ty na jiné mikr. nepasují závitem Evil or Very Mad. Very Happy.


Můžu se zeptat, jaké konkrétní imerzní objektivy od Zeisse používáte? Našel jsem na jejich online shopu apochromatický imerzní obj. 40x, ale cena byla pekelná - cca 7 000 USD.


Za těch 7 let jsem je dávno rozdal, takže nemám nic. Nyní používám pouze optiku od Oly.

_________________
Velmi jednoduché je něco zkomplikovat, složité bývá něco zjednodušit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Danny10



Založen: 28. 07. 2017
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: pá 28. července 2017 1:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 06. prosince 2006 10:59 mat60 napsal:
06. prosince 06, 9:31 Bob napsal:
Hele teď mi blesklo hlavou, že nejsme v době kamenné ... vždyť hlívy jsou skoro v každém Paris shuttle supermarketu i zelenině !!! OK, v malém městě nikoli, ale tam zase obvykle nejsou ani ti prodejci mikroskopů ... což tedy třeba hlíva !!!!!!!! Smile


Pokud ty hlívy v obchodě nebudou moc staré ani moc mladé a ani oschlé, tak jo. U starých hrozí vypadání, u mladých nedozrání Laughing.

Velmi dobrý by byl taky hnojník třpytivý. Roste hojně a ještě i teď.

Ha3 you're so funny Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory