Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Lactarius aurantiacus - Ryzec oranžový
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 21. února 2006 13:13
  Předmět: Lactarius aurantiacus - Ryzec oranžový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ryzec oranžový - Lactarius mitissimus


   191.36 kB    
Bílá, Kavalčanky, Smutné údolí, 15.10.05. (c) mat60.
DSCN3994.jpg
   DSCN3994.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: út 21. února 2006 13:35 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jedním slovem NÁDHERA. Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 21. února 2006 14:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 21. února 2006 15:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No sláááva konečně nějací moji oblíbenci v kterých se chci do roka a do dne vyznat ???

Na jiném místě mi Martin naváděl že Mitissimus je Přejemný a Aurantiacus je Oranžový ... tedy pokud jde o překlad doslovný. Skutečnost je taková, že oba druhy byly několikrát všemožně zaměněny ... tedy alespoň tak mi to vychází Sad

Tož, jelikož, Mat má ty zvětšovací trubky, chtěl jsem se optati zda tohoto krasavce prohnal svým strojem.

U M.T.Basso lze v tom klíči naleznout toto rozklíčování:

L. mitissimus =
Huthaut trocken, glatt, ungezont aber normalerweise mit dunkleren Flecken, Rand glatt, ungerieft, im Laubwald, vor allem Birken, selten (Sporen mit regelmässigen, dünnen Graten, Epikutis 30 50 ?m dick

L. aurantiacus =
Huthaut schmierig und glänzend, ungezont, oft etwas gebuckelt, Rand dünn und schwach gerieft, im Nadelwald, Mischwald, sehr häufig, (Sporen mit dicken Graten und feinen Linien, Epikutis 70 100 ?m dick

Dle slovníku a intuice (né vše ve slovníku je) bych si to vyložil jakože ten mitissimus má okraj hladký a ungerieft (vroubkatý - jen odhaduji), kdežto ten aurantiacus má okraj tenký(?) a slabě(?) gerieft (vroubkatý?). No a když kouknu na fotku, tak mi přijde, že okraj není hladký a tudíž bych řekl, že by to měl být ten Aurantiacus a nikoli Mitissimus. Ovšem vezmuli v potaz Martinovu poznámku o latinském významu, pak je to Ryzec Oranžový (L. aurantiacus). Ohledně těch názvů ... já se hodlám držet tý Basso ... dále se tam dá dohledat, že ten L. aurantiacus je hojný a ten L. mitissimus je vzácný. Z toho mi plyne, že náš Ryzec oranžový by se měl schodovat s tím ryzcem, který Basso označuje jako Aurantiacus, tj. v překladu Oranžový ... ještě všimněte, že L.aurantiakus je typický pro Jehličnany a L.mitissimus pro Listnáče.

Podle toho Epikutisu by se pod mikroskopem dala zjistit další indicie ... proto se ptám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 27. února 2006 13:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mate, mohu tu fotku použít i tom budovaném LactariusWeb jako Ryzec Oranžový - Lactarius Aurantiacus?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 27. února 2006 14:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bob napsal:
Mate, mohu tu fotku použít i tom budovaném LactariusWeb jako Ryzec Oranžový - Lactarius Aurantiacus?


Klidně ji použij. Já jsem si dosud myslel, že oranžově zbarvený ryzec ze smrčin je pouze jeden Laughing. Proto jsem ho ani nemikroskopoval. Každopádně rostl ve smrkovém lese v mechu. Víc o něm nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal



Založen: 08. 01. 2006
Příspěvky: 23
Bydliště: Chrastava, okr. Liberec

PříspěvekZaslal: čt 23. března. 2006 18:47
  Předmět: Překlad klíčových slov
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

K tomu německému textu:
...Rand glatt, ungerieft... znamená "okraj hladký, nerýhovaný" a Rand dünn und schwach gerieft znamená "okraj řídce a slabě rýhovaný".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 9:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky, to tedy rozlišení spíše ztěžuje Sad tedy asi za to nemůže němčina Smile)) Ještě kouknu na originál textu, který je English a tady na poznámky k houbám, které jsou Italian (už mám nějaký drobný slovník, tak se snad prokoušuSmile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 13:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No nevím, v mě dostupné literatuře je to většinou synonymum... Question Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 13:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

gekko13 napsal:
No nevím, v mě dostupné literatuře je to většinou synonymum... Question Exclamation

vizhttp://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=302 - 2., 3. a 4. příspěvek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 14:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

gekko13: záleží co čteš Smile Maruška Terezka Basso je v roce 1999 rozděluje na dva druhy. MK má od TH asi novější (?) knihu ... kde je to třeba jinak ... nevím jestli už tu knihu má MK nebo ji má ještě Tonda Houba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 15:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To není o jedné knize. Obě teorie (rozlišovat nebo nerozlišovat) se vyskytují porůznu - případ od případu jak se autor atlasu rozhodne či k čemu se přikloní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 16:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jen jsem myslel, jestli v novější knize nebude řečeno něco zásadního, co by situaci vyjasnilo, tj. že již nepůjde o to k čemu se kdo kloní, ale o to, jestli to jsou dva druhy a nebo jeden ... genom odpoví?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 24. března. 2006 16:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Záleží, co kdo považuje za zásadní. Žádná zdůvodnění na bázi genetické analýzy u ryzců neznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 17. listopadu 2006 23:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

I v těchto pozdně podzimních dnech se dají v lese najít krásné druhy ryzců. Very Happy


   133.17 kB    
Ryzec oranžový, 17. 11. 06
Lactarius_aurantiacus.jpg
   Lactarius_aurantiacus.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory