Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Coprinus atramentarius - Hnojník inkoustový
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 09. února 2006 10:09
  Předmět: Coprinus atramentarius - Hnojník inkoustový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Hnojník inkoustový - Coprinus atramentarius

http://www.damyko.info/ForumB/viewtopic.php?p=74#74



   207.89 kB    
Řepiště, Zaryje, 4.12.04. (c) mat60.
PC040012.jpg
   PC040012.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ivo



Založen: 08. 02. 2006
Příspěvky: 124
Bydliště: Jeseníky

PříspěvekZaslal: út 14. února 2006 19:50
  Předmět: Halo, halo
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

a co byste říkali na tohoto inkousťáka? Zvesela si rostl kousek od asfaltky v trávě...


   213.13 kB    
Rodinka...
hnojnik_inkoustovy_1.jpg
   hnojnik_inkoustovy_1.jpg

   128.53 kB    
Detail klobouku...
hnojnik_inkoustovy_2.jpg
   hnojnik_inkoustovy_2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
burlik



Založen: 19. 06. 2006
Příspěvky: 85
Bydliště: Jihlava+Praha

PříspěvekZaslal: po 19. června 2006 16:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No jenom technická - toto je tzv. Coprinus acuminatus resp. podle mě jen varieta - tj. Coprinus atramentarius var. acuminatus.

Stejně tak na hlavní stránce u tohoto druhu - fotka nahoře a uprostřed je Také Coprinus atramentarius var. acuminatus.

Mnohem zajímavější je však na hlavní stránce u inkousťáku dolní fotka. Bez pochyby se jedná o vzácnější Coprinus romagnesianus!! Exclamation

_________________
-burlik-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 9:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

19. června 06, 16:09 burlik napsal:
No jenom technická - toto je tzv. Coprinus acuminatus resp. podle mě jen varieta - tj. Coprinus atramentarius var. acuminatus. Stejně tak na hlavní stránce u tohoto druhu - fotka nahoře a uprostřed je Také Coprinus atramentarius var. acuminatus. Mnohem zajímavější je však na hlavní stránce u inkousťáku dolní fotka. Bez pochyby se jedná o vzácnější Coprinus romagnesianus!! Exclamation



C. acuminatus se od C. atramentarius má odlišovat okrově hnědým zbarvením, více kónickým tvarem obvykle menších plodnic (2-3 cm vysoké) a někdy užšími výtrusy. Šířka výtrsů u C. acuminatus je 4.5-5.2 um, u C. atramentarius je 5-6 um. Barva plodnic u C. atramentarius bývá šedohnědá nebo šedá. C. acuminatus údajně namá rozšířenou zónu u báze třeně.

C. romagnesianus se odlišuje hlavně oranžově hnědým až červenohnědým zbarvením plodnic a hlavně podstatně hojnějšími, šupinkatými zbytky vela na povrchu klobouku.

Co se týče fotek zde, tak si myslím, že se jedná ve všech uvedených případech o běžný C. atramentarius. Zahrocení plodnic není až tak nápadné a plodnice jsou zřejmě i dost velké. Také zbytků vela na kloboucích plodnic na spodním obr. v atlase se mi zdá být nedostatečné pro jejich určení jako C. romagnesianus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 9:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já tedy hnojníkům nerozumím a nerad bych se Mata dotknul,ale Burlikovi bych vše kolem hnojníků rozhodně věřil .... Rolling Eyes

Ale na druhou stranu - Mat je zase viděl naživo a ne jen na fotce ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 10:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No tohle by mohl byt taky Coprinus romagnesianus


   195.84 kB    
Coprinus_cf_romagnesianus.JPG
   Coprinus_cf_romagnesianus.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 10:35 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

20. června 06, 9:28 Pantáta napsal:
Já tedy hnojníkům nerozumím a nerad bych se Mata dotknul,ale Burlikovi bych vše kolem hnojníků rozhodně věřil .... Rolling Eyes Ale na druhou stranu - Mat je zase viděl naživo a ne jen na fotce ....



Já se rozhodně nehádám. C. romagnesianus by se mi mimo jiné libil více, je o dost vzácnější Laughing. Každopádně mi připadají rozdíly mezi hnojníky z podsekce Atramentari (tj. C. atramentarius, C. acuminatus a C. romagnesianus) dost subjektivní a málo významné.

Popis C. romagnesianus je i s fotkou tady.
http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-Uljee/species/romagnes.htm

fotka je tu:
http://paxillus.ch/agaricales/coprinus_romagnesianus.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 10:52 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mám taky nafocené i nějaké hnojníky z podsekce Atramentari, které mi daleko více připadají jako C. romagnesianus - hnojník Romagnesiho než ten v atlase. Výtrusy velikostí a tvarem odpovídaly C. atramentarius. Klobouky měly béžově šedou barvu a byly dost výrazně šupinkatě vločkaté. Rostly ve velkém množství (stovky plodnic) v hustých trsech v trávě na svažitém břehu řeky. Lokalita představuje louku na rekultivačních navážkách po povodních v roku 1997 (návoz říčního štěrku, pak geotextilie a zemina).


   156.52 kB    
Paskov, břeh Ostravice, 9.5.06. (c) mat60.
DSCN4938.jpg
   DSCN4938.jpg

   138.63 kB    
Paskov, břeh Ostravice, 9.5.06. (c) mat60.
DSCN4929.jpg
   DSCN4929.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
burlik



Založen: 19. 06. 2006
Příspěvky: 85
Bydliště: Jihlava+Praha

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 11:55
  Předmět: Re: Coprinus atramentarius - Hnojník inkoustový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 09. února 2006 10:09 mat60 napsal:
Hnojník inkoustový - Coprinus atramentarius

http://www.damyko.info/ForumB/viewtopic.php?p=74#74


PC040012.jpg - rozhodně C. acuminatus
a na titullní obě fota - horní i prostřední.

a dolní opakuji bez debat C. romagnesianus

_________________
-burlik-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
burlik



Založen: 19. 06. 2006
Příspěvky: 85
Bydliště: Jihlava+Praha

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 11:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 20. června 2006 10:13 gekko13 napsal:
No tohle by mohl byt taky Coprinus romagnesianus


Coprinus_cf_romagnesianus.JPG - jojo, přesně tak... je to on C. romagnesianus (požádám na mejlík o lokalitu a a podrobnosti)

_________________
-burlik-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 12:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Když je to tak, tak je C. acuminatus i na obr. PC040012.jpg (tady úplně nahoře). Jsou to totiž úplně stejné plodnice jako na dvou obrázcích v atlase. Když je to jednoznačné, tak to v tom atlase musím předělat a opravit. A to urychleně Shocked Smile Confused.

A co je na těch dvou obrázcích z Paskova (DSCN4938.jpg a DSCN4929.jpg). Je to Coprinus romagnesianus nebo ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
burlik



Založen: 19. 06. 2006
Příspěvky: 85
Bydliště: Jihlava+Praha

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 12:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 20. června 2006 12:09 mat60 napsal:
Když je to tak, tak je C. acuminatus i na obr. PC040012.jpg (tady úplně nahoře). Jsou to totiž úplně stejné plodnice jako na dvou obrázcích v atlase. Když je to jednoznačné, tak to v tom atlase musím předělat a opravit. A to urychleně Shocked Smile Confused.

A co je na těch dvou obrázcích z Paskova (DSCN4938.jpg a DSCN4929.jpg). Je to Coprinus romagnesianus nebo ne?


No to je horší už, ty jsopu tak na hraně, ale spíše bych je tak dal taky... musel bych je vidět a vidět jak mají zprohýbaný zvrásněný klobouk, šupiny na klobouku a spodku třeně - horní trojka tak vypadá, dolní stará solo už vůbec ne. Pokud je to celá kolekce zaručeně tak bych to dal s malým otazníčkem spíše ano. Tj. do přednášky k diskuzi jako romagnesianus ano, do seriozní literatury určitě ne.

_________________
-burlik-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 20. června 2006 12:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky za názor. Až je zase na stejném místě uvidím, tak udělám více fotek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: st 21. června 2006 12:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

- Smazal jsem obrázky v atlasu u C. atramentarius (text jsem zatím nechal) a zavedl jsem nové témata v diskusi k atlasu. Chtělo by to do atlasu nějaké slušné fotky ingousťáků. Já mám jenom jednu a ta je dost mizerná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. srpen 2006 8:47
  Předmět: Je to hnojník inkoustový?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

a nebo to může být i některý jiný?


   100.18 kB    
26.8.2006, Libušín (Kladno), okraj lesa. (c) Bob
HnojnikInkoustovyAsi.jpg
   HnojnikInkoustovyAsi.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory