Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Calocybe gambosa - Čirůvka májovka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 26. dubna 2015 17:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Překvapivě se už objevily. Nedá se říct, že rostou, na fotce je předsušený polotovar. Z první vlny tu letos nic nebude.


   196.09 kB    
26. duben 2015, Českobudějovicko, násep (dub, vrba, jilm polní)
SDIM5437_960.jpg
   SDIM5437_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Zima



Založen: 19. 05. 2010
Příspěvky: 242
Bydliště: Praha 3

PříspěvekZaslal: po 27. dubna 2015 14:11
  Předmět: Calocybe gambosa - Čirůvka májovka
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na tomhle "fleku" mají zpoždění tak 14 dní...Za optimálních podmínek je zde nacházím již v půlce dubna.Lokalita:lesopark Kotlářka P-5


   140.29 kB    
007 (4).JPG
   007 (4).JPG

   139.61 kB    
012 (2).JPG
   012 (2).JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: čt 30. dubna 2015 23:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Už se objevily i u nás...


   196.62 kB    
Klášterec - 29. 4. 2015
DSC08029 ? kopie.JPG
   DSC08029 ? kopie.JPG

   180.76 kB    
Ciboušov - 29. 4. 2015
DSC08025 ? kopie.JPG
   DSC08025 ? kopie.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal Zima



Založen: 19. 05. 2010
Příspěvky: 242
Bydliště: Praha 3

PříspěvekZaslal: pá 01. května 2015 14:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přidám ještě jeden obrázek z dnešní vycházky...Obešel jsem asi deset osvědčených míst,zatím se objevily pouze na jednom,asi 15 plodnic; Lokalita:lesopark Hostivař,P-10;


   119.71 kB    
005 (2).JPG
   005 (2).JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 538
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: pá 01. května 2015 17:30
  Předmět: čirůvka májovka (Calocybe gambosa)
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vyrazily, zaschly a zčervivěly. Někdo už je kontroloval.


   197 kB    
Č.Budějovice, Vrbenské rybníky, 1.5.2015
b010.JPG
   b010.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Janda



Založen: 01. 03. 2014
Příspěvky: 51
Bydliště: jihočech

PříspěvekZaslal: st 06. května 2015 11:14
  Předmět: Calocybe gambosa - Čirůvka májovka
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravé, čerstvě narostlé v trávě pod jírovci a jasany.


   192.08 kB    
6. května 2015, Č. Budějovice
DSC_6525.jpg
   DSC_6525.jpg

   195.42 kB    
6. května 2015, Č. Budějovice
DSC_6522.jpg
   DSC_6522.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 11. května 2015 11:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ve čtvrtek jsem je potkal zaschlé u cesty parkem u Hostivařské přehrady v Praze. O víkendu jsem je hledal na Turnovsku a nic Sad

Naposledy upravil Bob dne st 13. května 2015 8:44, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Zima



Založen: 19. 05. 2010
Příspěvky: 242
Bydliště: Praha 3

PříspěvekZaslal: po 11. května 2015 20:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 11. května 2015 11:37 Bob napsal:
Ve čtvrtek jsem je potkal zaschlé u cesty parkem u Hostivařské přehrady v Praze. O víkendu jsem je hledal na Turnovsku a nic Sad
;
Tos mě dostal Bobe,zítra se do Hostivaře chystám na poslední májovkový pokus Very Happy Very Happy Very Happy ;Jinak musím přiznat,že letos je to s májovkama bída;na některých lokalitách lze současně nalézt plodnice zahnívající nebo naopak již v mládí zasychající,často "červivé",různě znetvořené...I osvědčená místa selhávají,tam kde běžně sbírám 30 a více plodnic,letos nacházím pár kusů Crying or Very sad ;a obávám se že vzhledem k opětovně nadcházejícímu suchu a vzrůstajícím teplotám to už lepší nebude...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: út 12. května 2015 22:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Divné, tu sa májovkám darí veľmi dobre. Časté zrážky s príjemnými teplotami robia svoje. Ale predsa len som si toho roku všimol jednu zvláštnosť. Odjakživa sa tu najskôr objavovali podtrnky. A ak už nerástli skôr, tak spoločne s májovkami. A vždy ich bolo omnoho viac, ako májoviek. Toho roku, hoci som videl stovky májoviek, podtrnku popri nich ani jednu. Pritom zvyknú rásť veľmi hojne aj na spoločných lokalitách. Usudzovať z toho že nerastú vôbec, je samozrejme nezmysel. Len mi to ubilo do oka na mnou navštívených lokalitách, nič viac.


   193.6 kB    
10.5. 2015 v rôznych listnatých porastoch, zhruba 350 - 400 m.n.m. Žilina - Trnové
Májovky v polkruhu .JPG
   Májovky v polkruhu .JPG

   187.24 kB    
Kôš s májovkami .JPG
   Kôš s májovkami .JPG

   193.12 kB    
Skupinka májoviek .JPG
   Skupinka májoviek .JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 12. května 2015 22:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To je pěkné.

Nevím jak jinde v Čechách, ale tady na jihu je situace velmi špatná v důsledku sucha. Vydatně tu pršelo naposledy loni v létě, už podzim byl srážkově podprůměrný, ale díky zásobě vody v půdě houby rostly. Zima byla teplá a suchá, jaro taky. Jen minimum srážek šlo přes jih a pokud už nějaké, zpravidla se vypršely nad Šumavou. Takže není vláha ani z podzemních zásob vody, ani z deště. Loni touhle dobou jsem v okolí svého bydliště vídal krom májovek vláknice, holubinky, kozáky, klouzky i některé hřiby. Letos jsem na stejných místech ještě neviděl žádnou mykorhizní houbu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: ne 07. června 2015 18:46
  Předmět: Zpráva o stavu májovek na Valachách
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kdosi tu zmiňuje, že májovky letos vyrazily asi o 14 dní déle. Já mám dojem, že nejen májovky, ale i ostatní druhy jsou oproti loňsku o těch cca 14 dnů zpožděny.
Na májovky tu mám asi 5 míst. Z toho letos jsem je našel na 4 a všechny červivé. Totálně (jak ukazuje snímek, který sem dávám spíš pro ilustraci - je vidět červivý třeň a po rozlomení klobouku z něj larvy doslova padaly). Ze cca 28 - 33 exemplářů. které jsem letos našel bylo použitelné sotva 4 (do polévky). Těšil jsem se na smaženici z nich, ale ..... musím počkat rok. Jestli se pak povede ....



   99.05 kB    
VM, park u zámku Kinských 28. 5. -totálně červivé.
DSC03050L.jpg
   DSC03050L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 15. dubna 2016 20:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Letos si nějak pospíšily, o 14 dní dřív, než vloni.


   188.25 kB    
Ciboušov - 15. 4. 2016
DSC05115.JPG
   DSC05115.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 07. dubna 2017 22:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Počasí jim nahrává, ukázaly se ještě o 9 dní dřív, než vloni.


   176.67 kB    
Ciboušov - 6. 4. 2017
DSC06572.JPG
   DSC06572.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartinKL



Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 77
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po 01. května 2017 8:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Česká Sibiř (více než 620m), takže by už měly růst všude.

V remízku podél silnice ve velkém množství.



   195.18 kB    
ciruvka_majovka_damyko.jpg
   ciruvka_majovka_damyko.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 538
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: so 15. května 2021 20:54
  Předmět: čirůvka májovka (Calocybe gambosa)
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zkušenost s přípravou májovek. Hub bylo 0,5 kg (Obr. 1). Rostly v trávě, v převážně lipové aleji, podél křížové cesty ve Vlachově Březí. Plodnice byly celkem čerstvé, tuhé, jen některé mírně nasáklé vodou po předchozích deštích, nečervivé. Voněly velmi silně. V literatuře se všude uvádí: chuť a vůně silně moučná. Nám voněly tak silně, že téměř připomínaly lněnou fermež. Podobnou vůni můžeme pozorovat u čirůvky topolové. Doma jsem schválně otevřel kilogramový pytlík hrubé mouky značky Ramill od firmy GoodMills Česko s.r.o. Vůně mouky snad do jisté míry připomínala vůni májovek. Byla však nesrovnatelně slabší. Možná by to chtělo čichat pro srovnání vůni mouky opravdu čerstvě namleté. Je také možné, že za časů Smotlachy a Velenovského mouka voněla jinak. Intenzívněji. Protože nic není dnes jak bývávalo. Jistě by bylo dobré si znovu ocejchovat, co je to vlastně ta tolik omílaná vůně moučná. Doma jsem houby čistil a nechal na talíři. Voněly tak silně, že mě přepadly pochyby, jestli je mám vůbec připravovat k jídlu. Mezitím bylo nutné vyřídit jistou záležitost mimo dům, a tak jsem se k houbám vrátil asi za dvě hodiny. Původně mimořádně silná vůně hodně vyvanula. Nechtělo se tomu věřit. Jakmile jsem se dal znovu do čištění, ta vůně se opět začala uvolňovat. Dokončil jsem čištění, houby opatrně opláchl, nechal okapat a nakrájel na hrubší kusy. Na teflonové pánvi o průměru 26 cm jsem rozehřál máslo s trochou sádla. Pak houby nasypal na pánev. Teplota směsi viditelně klesla. Za stálého míchání asi po dvou třech minutách jsem houby přiklopil poklicí. Pustily vodu. Vody bylo hodně. Střídavě přikryté a odkryté jsem houby dusil dalších 25 minut na mírném ohni, dokud voda úplně nezmizela. Objem hub se během vaření smrskl více než na polovinu. Malou část hub jsem ochutnávali tak jak byly a další část trochu posolenou. Ke zbytku, který tvořil zhruba 2/3 původního množství, jsme rozklepli dvě vajíčka a osolili. Výsledek lze okořenit i čerstvě namletým pepřem. Shrnutí. Samotné houby byly dobré. Byly měkké, ale zároveň pevné a nerozbředlé. Zachovaly si stopy původní vůně, ale její síla poklesla. Varianta s vajíčkami byla velmi dobrá. Závěrem, rozhodně doporučujeme houby ochutnat a udělat si vlastní názor. Osobně bych při hodnocení chuti májovek šetřil superlativy, kterými se literatura jen hemží.


   176.7 kB    
jižní Čechy, 15.5.2021
Obr. 1.jpg
   Obr. 1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 7 z 8

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory