Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Phellodon niger - Lošáček černý
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: ne 02. října 2011 21:18
  Předmět: Phellodon niger - Lošáček černý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Lesánek byl tak laskav a v době mého pobytu v ČK mě vzal do svého revíru v okolí Javořice. Mimo celkem plno běžných hub jsme tam narazili i na tuto pro nás zatím neznámou. Celkem tam byly 4 plodnice. Respektive 4 jsem tam viděl já. Jednu jsem si vzal k sestře do Stálkova na určení. (Ale pak se mi kamsi ztratila.) Zde jsem ji našel v atlasu Raders Digest /nebo jak se to píše/ co má švagr. Zde psali, že roste celkem vzácně a spíše v podhorských oblastech (-dle mne svým zbarvením spíše uniká pozornosti, ale hojný zřejmě nebude). Ve svých atlasech jsem ji nenašel (pak ani ve Velkém atlasu hub, který jsem si později zakopil v supermarketu Albert za 399.-kč). Myslím, že lošáček černý je tak specifická houba, že záměna je i pro laika jako jsem já, těžko možná. Jelikož jsem jej zde na damyku nenašel ani s pomocí vyhledávače (akorát jednou v Určovně), tak si dovoluji založit mu nové téma v Datlasu.
Místo nálezu: Okolí Javořice (to už nespadá do tzv. České Kanady) v lese spíš smíšeném, ale s převahou smrku, jinak i borovice, z listnáčů bříza, buky, osiky a asi i něco dalšího. Nadmořská výška mezi 650 - 700m. Půda spíše kyselejší -borůvčí a místy mechy. 25. 8. 2011 a už začínalo být sucho.
Na konci září jsem byl opět u sestry ve Stálkově. Tu jsem jej též našel - 2 plodnice; spolu s Lesánkem neboť jsem mu oplácel pozvání. Zde je nadmořská výška o něco nižší - asi 610 - 620 metrů; typ lesa velmi podobný, ale už bylo celkem dost sucho (našli jsme sice pár lišek, 1 křemenáče, 3 klouzky, 4-5 suchohřibů, červenou mochomůrku, 4 slizáky mazlavé a to je myslím vše, nepočítám-li staré choroše - za cca 3 hodiny-bída!) Jednu plodnici jsem si vzal a teď už dával pozor, aby se mi neztratila a mám jí doma; takže měl-li by o ní někdo z vás zájem mohu ji poskytnout.



   98.92 kB    
lošáček černý -nevím latinský název, ze švagrova atlasu už si jej nepamatuji -chyba
DSC07220L.jpg
   DSC07220L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: st 19. října 2011 21:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě přidám toho z České Kanady od Schillerových kamenů. 23. 9. 2011. Pohled seshora se mi nepovedl. Ač v náhledu foťáku vypadal dobře, tak potom při promítnutí na monitoru PC jsem zjistil, že je mázlý a tak se sním nechlubím.


   99.94 kB    
Pohled zespoda na "ostny".
DSC08599L2.jpg
   DSC08599L2.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 538
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: po 03. září 2012 20:30
  Předmět: Lošáček černý - Phellodon niger
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V borovém lese na SV úbočí vrchu Kluk (741 m) asi 600 m n.m.


   197.72 kB    
Slavče, CHKO Blanský les, 26.8.2012
c5.JPG
   c5.JPG

   196.89 kB    
Slavče, CHKO Blanský les, 26.8.2012
c6.JPG
   c6.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: po 03. září 2012 23:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pěkný nález
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 23. srpen 2019 20:29
  Předmět: Phellodon niger - Lošáček černý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nová lokalita v Českovelenické pánvi, oligotrofní bor s lišejníky, vřesem a brusnicemi.


   196.01 kB    
23. srpen 2019, CHKO Třeboňsko, přes 450 m n. m.
SDIM3757_960.jpg
   SDIM3757_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory