Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Vzdálenost od objektu
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Fotoradna - Fotíme houby a upravujeme obrázky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Honza Vašíček



Založen: 29. 10. 2018
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: pá 01. února 2019 18:53
  Předmět: Vzdálenost od objektu
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dobrý den, jsem fotograf-amatér, fotím kompaktem a to asi 1 rok. Vždycky jsem si myslel, že pokud umístím foťák až k houbě, bude fotka lepší. Ale zde jsem se dočetl, že tomu tak není a že je (jestli jsem to správně pochopil) lepší fotit houbu z větší dálky. A já jsem se chtěl zeptat, proč tomu tak je (myslím, že to má něco společného s hloubkou ostrosti) a jestli mám poté na houbu zazoomovat nebo až z fotky vyříznout houbu? Děkuju vám Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 01. února 2019 21:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Univerzální rada neexistuje. Pokud někdo univerzální rady rozdává, pak to zpravidla znamená, že jen zobecňuje zkušenost s jedním konkrétním kusem techniky, která je ale jinému člověku úplně k ničemu Smile

Hloubka ostrosti s kompaktem nebude problém. Většina kompaktů má menší snímače, takže není třeba tolik clonit, aby se do hloubky ostrosti vešlo vše, co je potřeba. Kolik clonit, to je třeba vyzkoušet. Zatímco u foťáků s větším snímačem může být třeba f/11 málo, u mnoha kompaktů (pokud tuto hodnotu vůbec umožňují nastavit) to bude moc a v důsledku difrakce bude fotka méně ostrá než třeba při f/7.

Co se zoomu týče, má asi smysl řešit dvě základní proměnné. První je úhel záběru. Houba vyfocená na široké ohnisko zblízka a na delší ohnisko z dálky nebude vypadat stejně, i když bude na obou snímcích stejně velká. Příliš široký záběr nemusí působit přirozeně, příliš dlouhé ohnisko taky ne. Optimum bývá někde v rozsahu efektivního ohniska 35-100 milimetrů. Druhá proměnná je objektiv. Když je řeč o zoomu, je třeba vzít v potaz, že ten má v nějaké části svého rozsahu své optické optimum, ve kterém kreslí nejlépe. Některé zoomy ho mají spíš blíže širokému ohnisku, některé blíže delšímu ohnisku, některé zhruba uprostřed. To může být důvodem, proč někdo preferuje se svým zoomem delší ohnisko, někdo kratší. Opět to chce vyzkoušet, případně najít recenzi, která toto otestovala.

Osobně bych nefotil s delším zoomem, pokud by mi přístroj neumožnil zaostření na takovou vzdálenost, abych nemusel každou fotku výrazně ořezávat. Tím se fotka zbytečně připraví o detail.

Zkrátka, nejlepší je si to vyzkoušet, klidně si jednu houbu vyfotit dvacetkrát pokaždé s jiným nastavením, a pak si vybrat, které nastavení dává nejlepší výsledky a od toho se odrazit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Fotoradna - Fotíme houby a upravujeme obrázky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory