Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Doporučte knihu na mykologické zkoušky
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tydly_dydly
Anonymní





PříspěvekZaslal: so 28. listopadu 2009 20:46
  Předmět: Doporučte knihu na mykologické zkoušky
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ahoj, můžete prosím doporučit nějakou literaturu k přípravě na mykologické zkoušky, o houbách, která vám s tím pomohla nebo kterou byste obzvlášť doporučili? Question
Má to být jako dárek dík.
Návrat nahoru
Bubko
Anonymní





PříspěvekZaslal: so 12. ledna 2013 12:41
  Předmět: Kniha
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

to je takhle těžký, ale zkuste si něco vybrat v téhle databáze http://baila.net/, jsou tam jak knížky staré, tak nové
Návrat nahoru
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so 12. ledna 2013 19:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Záleží jaké mykologické zkoušky, jedná se o nějaké zkoušky na VŠ na přírodovědě, nebo zkoušky ze znalosti hub na hygieně? To je totiž docela rozdíl...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondra



Založen: 21. 10. 2018
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po 22. října 2018 3:27
  Předmět: Zkouška ze znalosti hub
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 12. ledna 2013 17:02 Teri napsal:
Záleží jaké mykologické zkoušky, jedná se o nějaké zkoušky na VŠ na přírodovědě, nebo zkoušky ze znalosti hub na hygieně? To je totiž docela rozdíl...


tim mate na mysli, ze zkousky ze znalosti na hygiene jsou o poznani jednodussi, ano? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 22. října 2018 11:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Rozhodně jde o jiné tématické zaměření. Na přírodovědě se mohou týkat i témat jako je rozmnožování, výživa hub, stavba, morfologie ap., tak na hygieně půjde hlavně o předpisy, záměny a poznávačku úzkého okruhu druhů, ve kterém oproti přírodovědě budou chybět např. pyrenomycety a další skupiny, ve kterých chybí kodexové a jim podobné druhy.

Osobní zkušenost se zkouškami na hygieně nemám - sice jsem o tom před pár lety z recese uvažoval, ale když jsem zjistil, že krom poplatku za zkoušku chtějí ještě lékařská potvrzení, která rovněž nebudou zadarmo, tak jsem se na to vykašlal. Není mi jasné, na co potřebují např. oftalmologické vyšetření. Pokud je člověk schopný správně určit houbu, tak jim může být jedno, jestli k tomu používá zrak, hmat, čich nebo telepatii.

Co jsem slyšel, tak ty zkoušky mohou být celkem fraška, málokdy (nebo málokde?) se zřejmě dělají na skutečných houbách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ondra



Založen: 21. 10. 2018
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po 22. října 2018 16:23
  Předmět: .
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

no, ja to celkem chapu to vysetreni zraku. jde tam hlavne o rozeznavani barev. pred autoskolou se taky dela.
kazdopadne co se tyce zkousky znalosti hub, zjiatil jsem, ze se se jedna asi o 100 jedlych a dvacet jedovatych.
nemel jsem predstavu, kolik druhu je potreba znat. stoji to 500kc a vysetreni zraku bude u obvodaka za 200.
nicmene i tak dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 22. října 2018 18:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jaký smysl mají barvy, když se zkoušky stejně dělají na obrazech, které jeden člověk namaloval nebo vyfotil, druhý reprodukoval a třetí to ovlivnil při tisku, aniž by houbu reálně viděl? Krom toho drtivá většina hub je barevně variabilních. A nakonec, to že člověk dokáže rozlišit dvě barvy, ještě neznamená, že je umí správně pojmenovat a tedy pracovat s popisy. Podle mě je to celé koncipované dost nešťastně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: pá 26. října 2018 9:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 22. října 2018 10:43 no-X napsal:


Co jsem slyšel, tak ty zkoušky mohou být celkem fraška, málokdy (nebo málokde?) se zřejmě dělají na skutečných houbách.


Ty zkoušky jako celek rozhodně fraška nejsou. Absolvoval jsem je před devíti lety v Hradci Králové a řada uchazečů hořce zaplakala.

_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 26. října 2018 19:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Netvrdil jsem, že projde každý. Říkám, že zkouška, kde se poznávačka dělá na základě obrazů, fotek nebo modelů, je fraška.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 538
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: ne 28. října 2018 13:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zanechme sporů. Každá zkouška je v jádru čirá šikana. Návrh pro examinátora krajské hygienické stanice. Pošlete uchazeče do lesa. Pokud možno plného holubinek trávozelených a podmračných, muchomůrek zelených a jízlivých, závojenek, vláknic, openěk a čepičatek, pochybných bedel, žampionů, pavučinců a dalších prašivek. Ať nasbírá plný košík a připraví před komisí smaženici. Potom své dílo musí sníst. Jestli se dobře naučil poznávat houby podle obrázků, tak to přežije.

Jiřina Jirásková píše o režiséru Zdeňkovi Podskalském, že byl velkým milovníkem hub, znalcem a nadšeným houbařem. Cituji: "Na Podskalském mě okouzlily jeho šokující vědomosti o přírodě. Jeho znalosti hub mě uváděly do vytržení. Byla jsem svědkem jeho oslnivého vítězství v anonymní soutěži o nejchutnější smaženici. Proti sobě stála dvě družstva s protichůdným pojetím praktické mykologie. Skupina pravověrných houbařů, kteří trvali na tom, že jediná a skutečně jedlá a chutná houba je hřib obecný. Proti nim stál zcela sám Podskalský, který lehkovážně prohlásil, že přijímá soutěž s životu nebezpečným omezením: smí použít pouze houby pestrých barev - červené, fialové, zelené, oranžové, bílé, jenom ne hnědé, jakou mají údajně nejchutnější hřibovité. Vyhrál všemi hlasy ochutnávajících. Naučila jsem se přímo pojídat prašivky nejrůznějšího zbarvení a tvaru. Imponovalo mně, že jsou na pohled stejně krásné jako smrtelně jedovatá muchomůrka hlíznatá, před kterou nás ve škole varovali úplně zbytečně, protože na Smíchově nic takového neroste. I Podskalský, když ji někde našel v neprostupných šumavských hvozdech, měl dětinskou radost."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: ne 28. října 2018 21:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 28. října 2018 12:26 Josef Chalupský II napsal:
Zanechme sporů. Každá zkouška je v jádru čirá šikana. ."


No...

Tady nejde v podstatě o žádný spor, neboť rozporování metodiky a smyslu zkoušky od někoho kdo ji nemá, nechtěl a nechce složit, není jí vlastně nijak dotčen ani omezen; tak to nemá valnou váhu.

Rád bych to uvedl na správnou míru. Samozřejmě se zkouší podle obrázků - nedostanete deset nebo patnáct uchazečů o zkoušku a examinátora v jeden čas do lesa, kde ani není žádná záruka, že houby budou růst. To by se některé roky ani zkoušky nemohly konat.

Z mé zkušenosti - nezkouší se jakékoli druhy hub, dokonce nejspíš ani všechny druhy ze seznamu tržních, ale ty vzájemně zaměnitelné a dále vysloveně nebezpečné. A nejde pouze o poznání z obrázku, ale o slovní popis a vysvětlení rozdílů. Uvedu příklad: muchomůrka má pochvu, žampion ne. Tento znak lze vidět na obrázku kresleném i fotografii v jakémkoli atlasu. To je to, co zkoušející zajímalo.

A v poslední řadě je dobré zamyslet se nad seznamem tržních hub. Kolik jich je a kolik druhů jsou lidé od sběrače koupit? Počítám, že největší poptávka bude po hřibech - tedy po tom, co kupující sám pozná. 80% druhů ze seznamu lidé nebudou chtít koupit. Proto ani zkoušející netrvají na určení kdečeho s lupeny, jen těch jedovatých a zaměnitelných.

Proto si myslím, že přezkoušení podle obrázků se slovním vysvětlením toho, proč uchazeč druh určuje právě tak a nikoli jinak, je zcela v pořádku a spekulace o barevné či tvarové věrnosti nejsou opodstatněné.

Howgh.

_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 29. října 2018 11:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 28. října 2018 20:06 planetahub napsal:
Tady nejde v podstatě o žádný spor, neboť rozporování metodiky a smyslu zkoušky od někoho kdo ji nemá, nechtěl a nechce složit, není jí vlastně nijak dotčen ani omezen; tak to nemá valnou váhu.


Ofenzivní reakce ve stylu argumentum ad hominem mě překvapuje. Zvlášť v situaci, kdy jsem svůj názor formuloval obecně a ne ve vztahu k nějakému konkrétnímu člověku, který by se mohl cítit dotčen.

Logika dovolující vyjadřovat se ke zkoušce pouze na základě jejího jednorázového absolvování, je pochybená. Ani členové komise ani autoři předpisů, kteří koncept zkoušky stanovili, totiž sami tuto zkoušku absolvovat nemuseli a přitom se k ní nejen vyjadřují, ale dokonce určují její podobu.

Jsem členem mykologického klubu, jehož spoluzakladatel přes 50 let sedí v komisi u těchto zkoušek na jedné straně a na straně druhé po desítky let pro krajskou nemocnici určoval houby, jimiž se otrávili hospitalizovaní pacienti. Jehož členové po desetiletí kontrolovali absolventy těchto zkoušek - trhovce - a kteří příseděli u těchto zkoušek a viděli, jak probíhají. Nikoli v jednom případě, ale po desítky let. Za takovou dobu vyjde na povrch celá řada úskalí, která o konceptu zkoušek leccos vypovídá.

Že je poznávačka hub bez živého materiálu fraška, není jen moje osobní stanovisko. Sdílí ho i několik profesionálních mykologů, kteří buďto měli možnost vidět, jak zkouška z hygieny probíhá, nebo sami - na jiné instituci - poznávačku zkoušejí.

ne 28. října 2018 20:06 planetahub napsal:
Rád bych to uvedl na správnou míru. Samozřejmě se zkouší podle obrázků - nedostanete deset nebo patnáct uchazečů o zkoušku a examinátora v jeden čas do lesa, kde ani není žádná záruka, že houby budou růst. To by se některé roky ani zkoušky nemohly konat.


Na JČU se dělá poznávačka každoročně a na několik termínů, seznam druhů je výrazně delší než na hygieně a přesto se pracuje s živým materiálem.

ne 28. října 2018 20:06 planetahub napsal:
Z mé zkušenosti - nezkouší se jakékoli druhy hub, dokonce nejspíš ani všechny druhy ze seznamu tržních, ale ty vzájemně zaměnitelné a dále vysloveně nebezpečné. A nejde pouze o poznání z obrázku, ale o slovní popis a vysvětlení rozdílů. Uvedu příklad: muchomůrka má pochvu, žampion ne. Tento znak lze vidět na obrázku kresleném i fotografii v jakémkoli atlasu. To je to, co zkoušející zajímalo.


Pěkný příklad. V publikovaných případech otravy muchomůrkou zelenou se opakuje situace, kdy otrávený s naprostou jistotou tvrdil, že houba, která mu byla ukazována na obrázku - muchomůrka zelená - není houba, kterou snědl. Na výslovný dotaz ohledně přítomnosti pochvy tvrdil, že žádnou neměla. Důvod je ten, že pochva je často celá uložena v substrátu a muchomůrka zelená má poměrně křehký třeň. Při sběru se často z pochvy vylomí a ta zůstane nepovšimnutá v listí nebo jehličí. Druhý důvod je (a to kritizoval už dr. Herink), že většina obrázků muchomůrky zelené je idealizovaná a má nakreslenou krásnou pevnou velkou odstávající pochvu, kterou je reálně vybavena jedna z dvaceti plodnic. Ve skutečnosti je pochva častěji tence blanitá a má tendenci přilnout ke třeni, takže ji otrávení neregistrují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory