Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Pěstování a prodej "netržních" hub
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Anonymní






PříspěvekZaslal: po 19. září 2016 10:54
  Předmět: Pěstování a prodej "netržních" hub
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dobrý den, rád bych se poradil, jak je to v zákoně s pěstováním a obchodováním s houbami, které nejsou uvedeny v rejstříku tržních hub.
Návrat nahoru
Anonymní






PříspěvekZaslal: út 20. září 2016 9:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě doplním. Mnohokrát jsem viděl, že někdo na trzích prodává třeba Kačenku Českou, která není mezi tržními houbami. Rovněž se pěstují a obchoduje se s mnoha asijskými druhy hub, které také nejsou mezi tržními houbami. Za jakých zákonných podmínek je tedy možné obchodovat s houbou, která není mezi tržními houbami?
Návrat nahoru
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: út 20. září 2016 15:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já mám dobrý tip - smířit se s tím. Když je poptávka a je to jedlé, bude i nabídka. Vyhláška nevyhláška.

Tento dotaz každopádně nepatří sem, ale na příslušné ministerstvo. Které ale dle mých informací už na takový dotaz odpovídalo a z toho jak mi to bylo interpretováno (přesně už si ale nevzpomínám), tak v podstatě ve smyslu mé první věty.

Dle mého názoru to nikdo řešit nebude. Nezbývá tedy než kandidovat, nechat se zvolit a podat návrh novely zákona, ve kterém bude otázka seznamu tržních hub vyřešena dle přání tazatele Smile

Mně taky vadí např. kouření na zastávkách MHD, přestože to je zakázáno ... a řeším to tím, že poodejdu než abych kvůli tomu kuřáka prudil. Tazateli tedy doporučuji nekoukat na trzích do mykostánků, pomůže to nepochybně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 20. září 2016 16:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

K legálnímu obchodování s čerstvými houbami, které nejsou v seznamu tržních druhů (který je stanovený zákonem), je logicky třeba výjimka ze zákona. Pochybuju, že jí vůbec některý prodejce má. Letos jsem registroval prodeje kačenek na trzích, poslal jsem podnět na několik úřadů, které s tím mají co k dočinění a odezva - nula. Příslušné úřady tu zřejmě chtějí mít především svůj klid Smile

Co se týče dovozu jiných než čerstvých hub, na to se vztahuje jiná legislativa. Tzv. tržní druhy jsou "Seznam volně rostoucích a pěstovaných jedlých hub určených k přímému prodeji nebo k dalšímu průmyslovému zpracování pro potravinářské účely" - kdežto na to, co je dodáváno ze zahraničí již sušené nebo zmražené, už se tento seznam nevztahuje, protože to už nejsou čerstvé houby ke zpracování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Anonymní






PříspěvekZaslal: út 20. září 2016 23:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pantáto to bylo asi špatně pochopeno. Mě nevadí, že to někdo dělá. Spíš mě zajímalo jestli to můžu bezpečně dělat taky. Smile Ještě by mě zajímalo, jak je to třeba se smržem pražským, který u nás na jaře roste celkem hojně. Někteří mykologové uvádí, že je to varieta smrže kuželovitého, který je v seznamu tržních hub a někdo tvrdí, že je to úplně jiný druh a tudíž není v seznamu tržních hub.
Návrat nahoru
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: st 21. září 2016 12:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jasný ... no já bych to nedělal, ale nemyslím si že by z toho mohl vzniknout nějaký zásadní problém. Snad jen až někomu po těch koupených kačenkách co pokládal za smrže bude opravdu špatně a rozmázne to někde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anonymní






PříspěvekZaslal: čt 22. září 2016 13:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

A jak je to teda správně s tím smržem pražským? Lze ho považovat za tržní houbu, když někteří mykologové tvrdí, že to je varieta smrže kuželovitého nebo ne? Mezi tržními houbami je ze smržů totiž jen Smrž Kuželovitý a Obecný
Návrat nahoru
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 22. září 2016 15:44 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Smrž pražský je de facto jen pracovní označení pro skupinu problematicky rozlišitelných a ne zcela dobře vymezených taxonů z okruhu smrže kuželovitého. Takže stejně tak můžu říct, že daná houba je smrž kuželovitý (sensu lato) a těžko proti tomu může někdo něco namítat.

Co se prodeje týče, pak když trhovec před houbu dá cedulku "smrž pražský", může čistě teoreticky přijít úředník, prohlásit, že v seznamu tržních hub smrž pražský není, považovat to za porušení předpisů a podle toho postupovat. Pokud ovšem bude před houbou cedulka "smrž kuželovitý", pak to úředník nemá jak vyvrátit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory