Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Microstoma protracta - Ohnivec zimní
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: st 05. března. 2014 9:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nádherňajs!Smile
_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: po 10. března. 2014 9:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kontrola západočeských lokalit v Pantátově. Země v sobotním promrzlá, plodničky jsou, ale miniaturní. A bez vláhy asi nevykvetou.


   152.33 kB    
08.03.2014 Manětínsko
M. protracta 3.jpg
   M. protracta 3.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: út 10. března. 2015 19:52
  Předmět: Microstoma protracta - Ohnivec zimní
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

dnešní kousky


   196.92 kB    
10.3.2015 České středohoří
ohnivec zimní.jpg
   ohnivec zimní.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 11. března. 2015 23:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: so 14. března. 2015 20:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Honzo dík,poslední příspěvek co jsem sem vložil,,,,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: ne 15. března. 2015 12:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ale Jethro, vždyť jsi na titulce! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 15. března. 2015 13:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

už mě nebaví pořád někoho upozorňovat,když není zájem nemám taky ta fotka tam visí od úterý a náhodou ji tam někdo pověsil když jsem se ozval,,ende šlus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne 15. března. 2015 16:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jsem netušila, že existuje nějaké pravidlo kdo bude a kdo nebude na titulce a nezlob se na mě Dalibore, ale vynucovat si to tímto způsobem je ubohé a dětinské.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 15. března. 2015 21:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

tady nejde o nějaké vynucování,ale už sem hodně lidí přestalo dávat příspěvky pro naprostý nezájem,,ze stran adminů,úpadek už tady pozoruju rok
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 18. března. 2015 10:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Diskusi na téma výběru příspěvků pro titulku přesuňme do Kanceláře
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 28. února 2016 0:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Měl bych pár dotazů na znalce ohnivce zimního.

Viděli jste je už letos?

Z jakého je znáte prostředí? Z fotek ani z literatury si nemůžu udělat jednoznačný názor. Některé lokality působí květnatě, jinde vidím jen holou půdu, na dalších vše překryté silnou vrstvou listí, větví - prakticky bez vegetace. Někde jsou uváděné chladnější mikrolokality (údolí, strouhy) v rámci teplých lokalit, jinde jižní výslunné polohy. Dá se říct, co z toho je blíž realitě?

Rostou na lokalitách ohnivce zimního nějaké jiné houby, které ho doprovází?

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: ne 28. února 2016 0:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Osobně znám dvě lokality tohoto druhu a o některých dalších vím, ale nikdy jsem tam pořádně nebyl, tak budu mluvit jen o těch dvou lokalitách.

Letos jsem ho neviděl, ale to proto, že jsem na těchto místech nebyl.

Pražská lokalita, kde je známý se nachází na vápenci pod vzrostlými osikami v zapojeném lese, tuším habry, duby. Les není od pohledu ničím vyjímečný. Kdysi jsem jich tu pár viděl, ale byli to prťousci. Nedaleko odtud je jiný fragment lesa, kde rostou urničky. Co se týče druhé lokality, tak ta je taktéž známá a nachází se v Českém Středohoří. Tady rostou dalo by se říct snad až hojně, pokud mají dobré podmínky k růstu, ale je to spíš tím, že jím podle mě vyhovuje lokální prostředí na sto procent. Taky velikost plodnic je snad až třikrát větší, než na Pražský lokalitě. Tady rostou společně s Urničkami, přičemž ohnivců jsem tu viděl více než urniček. Jedná se o přirozený klimaxový les s jasany, habry, jilmy, sem tam jeřáb, nebo dub - bezzásahový prostor - také tu bylo v době růstu hodně orsejí jarních. Podloží je vulkanické, takže bych řekl cca neutrální až zásadité. Co se orientace svahů týče, na jedné lok. je to tuším severní svah a na druhé od západu přes sever až po východ. Oba lesy jsou od sebe velmi odlišné a když do toho započítám ještě další lokality, kde by měla dominovat bříza (na vápnitých pískovcích) a v jiném případě osika (neznám přesné místo, ale i zde by to mohlo být vulkanického původu), tak se z toho dá vyvodit asi následující: Má to rádo asi spíše smíšené lesy, které se nedají jednoznačně pro daný druh charakterizovat (ale přirozenějšího charakteru), ale rostou zde osiky, jasany, jilmy, habry, nebo břízy, upřednostňuje asi spíše zásadité podloží, možná se vyhýbá jižním, nebo slunným místům a možná má co dočinění s Urničkou kráterovitou. Souhalís, že se jedná o mikroklimaticky chladnější část lesa v jinak teplomilných lesích, což pro mně známé lokality platí ze 75%.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne 28. února 2016 0:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Znám ho ze tří lokalit, plus další jedna kde jsem byl a kde prokazatelně roste akorát tam zrovna nebyl, plus další tři kde jsem nebyl ale znám je z popisů a fotek. Ty místa mají společný dvě věci.

1) v okolí rostou všelijaký listnatý stromy
2) pod nima roste ohnivec zimní

Ten výčet druhů stromů napříč lokalitama je dost dlouhý a hlavně uplně nelogický. Podloží spíše zásaditý ale.....s vyjímkama který potvrzují pravidlo.
Chladnější nebo stinější místo souhlasí - rokle nebo severní strana - ale v rámci teplejší lokality - zase dvě vyjímky.....
Takže jediný zajímavý je, že na lokalitách (3) kde se vyskytuje jilm, roste v okolí i Urnula craterium.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 28. února 2016 12:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Shodou okolností jsem se po nich včera na jedné lokalitě u nás na chalupě díval. Zatím tam leží zbytky sněhu a po minutě opatrného odkrývání osikového listí jsem objevil jednu pidiplodničku velikou asi 2mm. Dál jsem nehledal, budou tak za 1,5 měsíce, dříve těžko. Rostou tam docela hojně na mnoha místech a v naprosté většině případů pod osikami. Někdy v trávě, někdy přímo na holé zemi ve spadaném listí. Všechna místa jsou severně nebo SV orientovaná a nacházím je zcela náhodně při pátrání po kačenkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 01. března. 2016 17:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky všem za informace. Koukal jsem, že na ohoubach se objevily fotky zralých plodnic z Pouzdřanské stepi, takže na teplých lokalitách asi už budou.

Loni jsem dostal tip na nedaleký les, kde jsou jižní svahy s osikami, u toho nějaké údolí potůčku a opodál dubohabřina, tak to zkusím, až se trochu vzpamatuje počasí. Ve sněhu by se blbě hledaly Smile

Zkusil jsem na základě údajů zveřejněných nálezci online statisticky vybrat, jakou dřevinu preferuje: převahu mají jasany a osiky, vše ostatní je několikanásobně níž, ale přesto je spektrum těch ostatních dřevin dost široké: javor, babyka, lípa, habr, hloh, bříza, dub a jilm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 9 z 10

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory