Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Sterilizace substrátu
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tony



Založen: 18. 09. 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 7:04
  Předmět: Sterilizace substrátu
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravím, nemáte někdo zkušenost se sterilizací substrátu nějakými fungicidy? Viděl jsem video kde substrát pro hlívu právě sterilizují nějaký čas ve slabém roztoku carbendazimu,formalínu a vody, žádná sterilizace teplem. Tímto způsobem připravují slámu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 13:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Taky jsem podobné video kdysi viděl a dokonce sdílel, zveřejnil odkaz na svých webovkách. Nějaká indická tetka tak pěstovala hlívu. Časem jsem však došel k názoru, že taková cesta studené chemické sterilizace je 100% zdravotně riziková a odkaz jsem z webovek odstranil. Už jen skutečnost, že účinná látka toho fungicidu je u nás zakázaná (ústní sdělení Státní rostlinolékařské správy)... Rolling Eyes

Osobní zkušenost tedy nemám. Myšlenka studené sterilizace substrátu mne však pořád zajímá a v poslední době jsem narazil třeba na tuto metodu http://radicalmycology.wordpress.com/2012/05/01/cold-water-straw-pasteurization/

To už se mi líbí mnohem víc Idea

Nebo myšlenka dr. Rushe Waynea sterilizování pomocí peroxidu vodíku - popsaná v knize "Growing Mushrooms the Easy Way" známé taky jako The peroxide manual. To jsem zkoušel.

_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan


Naposledy upravil planetahub dne út 18. září 2012 18:25, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hanýžka



Založen: 19. 02. 2010
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 16:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Formalínem určitě nesterilizovat, je to karcinogen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kukin



Založen: 15. 12. 2014
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: po 02. února 2015 18:32
  Předmět: Re: Sterilizace substrátu
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

K peroxidu vodíku:

Diplomová práce: Vliv ošetření substrátu na růst a aktivitu mycelia vybraných dřevních hub http://vskp.czu.cz/?r=5225&prace=d97170&mp=detail

...mycelium hlívy prokazovalo velmi rychlý růst v substrátech ošetřených studenou a horkou vodou. Velmi podobné výsledky prokazovalo i na substrátu s 1% roztokem peroxidu. Substráty ošetřené roztoky 3% a 4% peroxidu kolonizovalo velmi špatně a pomalu...

...Bylo prokázáno, že koncentrace peroxidu vodíku v substrátu více prospívá outkovce pestré. Mycelium outkovky prokazovalo růst ve všech peroxidem ošetřených substrátech. Substráty s 3% a 4% roztokem peroxidu outkovka kolonizovala pomaleji než substráty ošetřené 1% roztokem peroxidu a horkou vodou. Substrát ošetřený studenou vodou mycelium outkovky nekolonizovalo téměř vůbec...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
caco



Založen: 14. 07. 2014
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá 27. listopadu 2015 17:34 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 18. září 2012 15:42 hanýžka napsal:
Formalínem určitě nesterilizovat, je to karcinogen.

hlúposť!. na sterilizáciu sa používa len niekolko percentný a kedže sa odparuje,tak v substráte po nom neostane ani ň. samozrejme zbytočne nedýchať a piť Very Happy používa sa na dezinfekciu potravín,v zdravotníctve atd E240
to ako keby ste nemali používať naftu v traktore,lebo predsa je karcinogen a dymí sa na plodiny pri zbere.
ak by to ostávalo v substráte a potom prešlo do plodníc,tak nepoviem,ale takto je to len bezdôvodné strašenie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 477
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: pá 27. listopadu 2015 18:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 27. listopadu 2015 16:34 caco napsal:
út 18. září 2012 15:42 hanýžka napsal:
Formalínem určitě nesterilizovat, je to karcinogen.

hlúposť!. na sterilizáciu sa používa len niekolko percentný a kedže sa odparuje,tak v substráte po nom neostane ani ň. samozrejme zbytočne nedýchať a piť Very Happy používa sa na dezinfekciu potravín,v zdravotníctve atd E240
to ako keby ste nemali používať naftu v traktore,lebo predsa je karcinogen a dymí sa na plodiny pri zbere.
ak by to ostávalo v substráte a potom prešlo do plodníc,tak nepoviem,ale takto je to len bezdôvodné strašenie


Formaldehyd není povolen jako přídavná látka do potravin v ČR
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
caco



Založen: 14. 07. 2014
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: ne 29. listopadu 2015 14:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 27. listopadu 2015 17:19 Radek Doležal napsal:
pá 27. listopadu 2015 16:34 caco napsal:
út 18. září 2012 15:42 hanýžka napsal:
Formalínem určitě nesterilizovat, je to karcinogen.

hlúposť!. na sterilizáciu sa používa len niekolko percentný a kedže sa odparuje,tak v substráte po nom neostane ani ň. samozrejme zbytočne nedýchať a piť Very Happy používa sa na dezinfekciu potravín,v zdravotníctve atd E240
to ako keby ste nemali používať naftu v traktore,lebo predsa je karcinogen a dymí sa na plodiny pri zbere.
ak by to ostávalo v substráte a potom prešlo do plodníc,tak nepoviem,ale takto je to len bezdôvodné strašenie


Formaldehyd není povolen jako přídavná látka do potravin v ČR


jj našiel som to že v ČR nie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hanýžka



Založen: 19. 02. 2010
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: po 30. listopadu 2015 18:54
  Předmět: formalín
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mám vlastní špatnou zkušenost z formaldehydem a na vlastní kůži jsem si ověřila, že karcinogenní je. Navíc velké množství zdravotnického personálu na histologických odděleních končí s rakovinou. Ať si každý tvrdí, co chce, ale zdraví má každý jen jedno. Když jsou jiné možnosti, nač riskovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
caco



Založen: 14. 07. 2014
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: pá 04. prosince 2015 16:49
  Předmět: Re: formalín
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 30. listopadu 2015 17:54 hanýžka napsal:
Mám vlastní špatnou zkušenost z formaldehydem a na vlastní kůži jsem si ověřila, že karcinogenní je. Navíc velké množství zdravotnického personálu na histologických odděleních končí s rakovinou. Ať si každý tvrdí, co chce, ale zdraví má každý jen jedno. Když jsou jiné možnosti, nač riskovat?


nooo ja mám skúsenosť že každý tretí človek dnes končí z nálezom rakoviny a nielen zdravotnícky personál. humus je všade okolo nás,takže z nejakého folmadehydu strach nemám. vo vzduchu ,potravinách,oblečení a podobne je kopec škodlivín takže fd je to minimum
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sebas007



Založen: 05. 01. 2020
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: ne 05. ledna 2020 1:31
  Předmět: Re: Sterilizace substrátu
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tue 18. Sep 2012 6:04 Tony napsal:
Zdravím, nemáte někdo zkušenost se sterilizací substrátu nějakými fungicidy? Viděl jsem solution crédit trésorerie video kde substrát pro hlívu právě sterilizují nějaký čas ve slabém roztoku carbendazimu,formalínu a vody, žádná sterilizace teplem. Tímto způsobem připravují slámu.

Chystám se to zkusit tak bych rád znal Vaše postřehy a vychytávky:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: so 18. ledna 2020 10:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po sedmi letech od svého příspěvku rád sděluji, že ta studená cesta skutečně existuje, je funkční a bezpečná - viz https://www.planetahub.cz/navody-na-pestovani-hlivy/--nejsnadnejsi-pestovani-hlivy-na-slame-studenou-cestou/
_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tony



Založen: 18. 09. 2012
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: čt 26. srpen 2021 10:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 18. ledna 2020 10:45 planetahub napsal:
Po sedmi letech od svého příspěvku rád sděluji, že ta studená cesta skutečně existuje, je funkční a bezpečná - viz https://www.planetahub.cz/navody-na-pestovani-hlivy/--nejsnadnejsi-pestovani-hlivy-na-slame-studenou-cestou/


Chtěl jsem to vyzkoušet, ale sehnat to vápno je asi oříšek, žádné stavebniny v okolí nemají 😀
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 477
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: pá 27. srpen 2021 9:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zkuste internet, nehašené vápno mají skoro všude, každé stavebniny za 25 kg pytel účtují cenu cca 120 Kč
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory