Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Peziza saniosa - Řasnatka modromléčná
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jan Gaisler
Čestný člen


Založen: 29. 08. 2006
Příspěvky: 735
Bydliště: Rychnov u Jablonce

PříspěvekZaslal: ne 26. července 2009 21:47
  Předmět: Peziza saniosa - Řasnatka modromléčná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dneska se mi povedlo kromě jiného najít také tuto zajímavou a kriticky ohroženou řasnatku. Rostla v teplém dubohabrovém lese, velikost asi 2 cm. Po poranění roní modrou tekutinu. Byla tam ještě 1 malinká, vzorek jsem nebral, připadalo mi to jako něco vzácného, co jsem ještě neviděl Smile. Tady v diskusi jsem ji nenašel.



   176.69 kB    
26.7.2009 okolí MB - dubohabrový porost
Peziza saniosa.jpg
   Peziza saniosa.jpg

_________________
honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 26. července 2009 21:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

PECKA !!! ... jen s tím určením ... jsi si jist?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: ne 26. července 2009 22:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

S určením souhlasím. Tento druh nyní roste poměrně hodně, např. konkrétně na Mladoboleslavsku. Mám ji jinak podchycenou i od nás.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 26. července 2009 23:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

já jen, že těch s modrým mlékem je víc nebo se pletu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jan Gaisler
Čestný člen


Založen: 29. 08. 2006
Příspěvky: 735
Bydliště: Rychnov u Jablonce

PříspěvekZaslal: po 27. července 2009 8:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bobe, 100% jistota není. Určoval to Stano Glejdura z fotky, prý to je nezaměnitelná houba. Pokud máš ale jakékoliv pochybnosti, přesuň to do určovny. Pokud na ní ještě narazím, můžu aspoň kousek sebrat a poslat Ti ho?
_________________
honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 27. července 2009 8:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pochybnosti nemám Wink Jen se ptám, abych, až jí potkám, věděl Wink ... navíc to vypadá, že modrající mléko má možná pouze tahle. V klíči je uvedeno "modrající nebo ne, pokračuj ..." to jsem si zapamatoval, ale šel jsem jinou cestou klíče, jen jsem myslel, že modrajících bude víc. Teď jsem ten klíč procházel a přímo napsané je to pouze u této Laughing Takže je to asi dostatečná indicie Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jan Gaisler
Čestný člen


Založen: 29. 08. 2006
Příspěvky: 735
Bydliště: Rychnov u Jablonce

PříspěvekZaslal: po 27. července 2009 10:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdá se, že bys na ní mohl taky někde narazit. Je to moc pěkná houba, věřím, že by se ti móóóóc líbila. Už se zřejmě objevila i na stránkách Nahouby.cz. Našel ji Martin Chochel ve velkém množství pod duby a habry (jako já Smile)
_________________
honza
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá 13. září 2013 7:02
  Předmět: Peziza saniosa - Řasnatka modromléčná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Včera v Praze, pod duby v listnatém lese. Asi to bude ona...


   153.37 kB    
DSCF4572.JPG
   DSCF4572.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 19. srpen 2014 9:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Rostla poměrně hojně v dávno opuštěném a zalesněném vápencovém lomu v doprovodu hub jako Agaricus lanipes, Clavariadelphus xanthocephalus, Peziza succosa, Otidea phlebophora aj.


   197.31 kB    
17. srpen 2014, dno a stěny bývalého vápencového lomu, směs dřevin, Českobudějovicko
SDIM2604_960.jpg
   SDIM2604_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: út 28. října 2014 23:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 27. července 2009 7:47 Bob napsal:
navíc to vypadá, že modrající mléko má možná pouze tahle. V klíči je uvedeno "modrající nebo ne, pokračuj ..." to jsem si zapamatoval, ale šel jsem jinou cestou klíče, jen jsem myslel, že modrajících bude víc.

Ještě by měly být dvě: P.badiofuscoides a P.badiofusca, zdroj: nahuby/P.saniosa, autor je E. Brozman. Na druhou stranu v klíči od B. Spoonera* se jako modromléčná uvádí jen P. saniosa, P. badiofusca podle něj nemá žádné barevné mléko, a P. badiofuscoides neuvádí vůbec.

* Spooner, B. (2001): The larger cup fungi in Britain ? part3. The genera Peziza and Plicaria. Field Mycology 2(2): 51-59.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st 29. října 2014 12:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No originální diagnóza druhu Peziza badiofuscoides Donadini praví: Apothecium cupulatum. Hymenium olivaceo-brunneum sub nigrum. Exterius brunneus. Latex abundans, cyanescens. Sporae 16-17 x 8-9 mikro uniguttulatae, ellipsoidea reticulatae. Asci 310-360 x 12-14 mikro. Paraphyses simplices, 2-3 mikro crassae, 7 mikro max. ad apices. Typus in Herbario nostro sub n° 244-78 (Donadini 1979).
Takže to modré mléko asi mít bude Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: čt 30. října 2014 0:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jen posílám dál, co jsem se dočetla ve věrohodně vypadajícím zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: čt 30. října 2014 10:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 29. října 2014 23:02 Tori napsal:
Jen posílám dál, co jsem se dočetla ve věrohodně vypadajícím zdroji.

Však já jsem jen doplnila co jsem dohledala Wink To nebylo nic osobního.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 30. října 2014 12:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pokud se na to podívám z praktického hlediska, tak bez ohledu na barvu mléka si myslím, že s P. badiofusca záměna nehrozí, protože vypadá jinak. Pokud je na online fotografiích na webu správně určená P. badiofuscoides, tak tam by záměna hrozit mohla, na druhou stranu to vypadá, že má oproti P. saniosa mnohem matnější černou, jakoby byla jemně rovnoměrně poprášená sazemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 02. července 2015 18:24
  Předmět: Peziza saniosa - Řasnatka modromléčná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Trouchnivé dřevo jehličnanu (červená hniloba), 480 m n. m., smíšený les na vápenci (společně s ouškem zvrásnělým).


   196.17 kB    
30. červen 2015, smíšený les na vápenci
SDIM6717_960.jpg
   SDIM6717_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory