Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Cantharellus amethysteus - Liška ametystová
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 17. ledna 2006 13:00
  Předmět: Cantharellus amethysteus - Liška ametystová
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Liška ametystová - Cantharellus amethysteus (Quél.) Sacc

DAMyko Atlas: http://www.damyko.info/ForumB/viewtopic.php?p=35#35

Syn. Liška obecná ametystová - Cantharellus cibarius var. amethysteus. Jedná se spíše o fialově zbarvenou varietu lišky obecné než o samostatný druh. Klobouky mívají 3-6 cm v průměru. Jsou nejprve polokulovité, pak brzy ploché a nakonec ve středu prohloubené. Mívají nepravidelný, zvlněný a podvinutý okraj. Je suchý a plstnatý. Barvu mívá kalně oranžovou s nepravidelným, purpurově fialové plsti podobným povlakem, který bývá intenzivní zvláště ve středu klobouku, ale někdy pokrývá i celý klobouk. Třeň 2-4 x 1-2 cm, masitý, zužující se dolu, světle žlutooranžový. Stává se tmavě žlutohnědý po ošáhání. Dužina na řezu je tuhá, napřed světle krémově žlutá, pak hnědooranžová. Zápach a chuť je příjemná, připomínající meruňky. Hymenium je tenké, žlutooranžové až narůžověle oranžové, po poranění tmavě oranžové barvy a má vzhled vráscitých, vidlicovitých lišt, přecházejících na třeń. Výtrusný prach je bílý, spóry mají 8-10 x 4,5-6 um a jsou přibližně elipsoidní, hladké. Je jedlá.

Roste vzácně až občasně v létě a na podzim v trávě a listovém opadu pod listnatými stromy, hlavně pod duby, buky, břízami, vzácně pod borovicemi.

Plodnice na obrázcích byly nalezeny ve smrčině s příměsí buku na severním úpatí Ondřejníku.



   136.94 kB    
Liška ametystová - Cantharellus amethysteus. Kozlovice, Ondřejník, 3.9.05.
DSCN3420.jpg
   DSCN3420.jpg

   172.6 kB    
Liška ametystová - Cantharellus amethysteus. Kozlovice, Ondřejník, 3.9.05.
DSCN3418.jpg
   DSCN3418.jpg

   110.74 kB    
Liška ametystová - Cantharellus amethysteus. Kozlovice, Ondřejník, 3.9.05.
DSCN3414.jpg
   DSCN3414.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: st 18. ledna 2006 13:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Úžaný jak fotky tak nález já bohužel neměl zatím tu čest ač jsem se na jedné údajné lokalitě pohyboval.
_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: st 18. ledna 2006 15:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky. Zajeď si na Ondřejník. Loni jich bylo u hájenky v Capendorfu spousta Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: ne 22. ledna 2006 3:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ta fialová barva je na těchto plodnicích absolutně mimořádná. To jsem ještě nikdy neviděl, i když jsem lišku ametystovou už několikrát našel. Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: st 05. září 2007 23:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přidávám dvě podstatně vybledlejší a přesazené. Rostly totiž samostatně a to na dvou úplně různých lokalitách.


   174.08 kB    
26.08.2007 okolí Těchobuzi
liška 1.jpg
   liška 1.jpg

   180.03 kB    
26.08.2007 okolí Těchobuzi
liška 2.jpg
   liška 2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 07. srpen 2008 15:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem se toulal 3 dny po Beskydech a pár nálezů mě udělalo fakt radost.


   198.36 kB    
6.8. 2008 Beskydy - Bílá
Vzorstý smrkový les.
Liška ametystová - Cantharellus amethyteus2.jpg
   Liška ametystová - Cantharellus amethyteus2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út 26. srpen 2008 15:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vypadá to, že je jejich rok. Kam se vrtnu tam jsou.


   195.79 kB    
24.8. 2008 Domanín
Liška ametystová - Cantharellus amethyteus6.jpg
   Liška ametystová - Cantharellus amethyteus6.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
lesánek



Založen: 10. 08. 2007
Příspěvky: 848
Bydliště: Mrákotín, okres Jihlava

PříspěvekZaslal: pá 29. srpen 2008 23:34 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Možná už jsem je taky někdy našel, ale nevěnoval jsem jim větší pozornost. Bral jsem je jako zvláštně zbarvené lišky obecné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 31. srpen 2008 23:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Letos se nějak přemnožily - žrali jsme je každej den. Dokonce se jich pravidelně nacházelo víc než lišek obecných. Je zajímavé, že tady jich rostou mraky, ale třeba na chatě o ně ve stejném typu lesa nezavadím !


   151.24 kB    
29.8.2008 okolí Těchobuzi
liška.jpg
   liška.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: so 28. srpen 2010 21:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tyto lišky dokážou tvořit na svůj druh ohromné plodnice - v jedné mladé bučině jsme jich díky tomu nasbírali za 15 minut plnej velkej koš.

Na ukázku malá skupinka této méně časté lišky ... v blízkém okolí jsem našel i lišku obecnou, lišku bledou a lišku friesovu.



   198.53 kB    
26.8.2010 okolí Těchobuzi
L1.jpg
   L1.jpg

   180.62 kB    
26.8.2010 okolí Těchobuzi
L2.jpg
   L2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: ne 06. února 2011 11:13
  Předmět: Tyto lišky dokážou tvořit na svůj druh ohromné plodnice
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Áno,tie veľké plodnice môžem potvrdiť.Máme s kuriatkami (Cantharellus,nie Ramaria) bohaté skúsenosti a dodnes odkladám usušené dva kúsky tohoto druhu,ktoré mali za čerstva každý po 100 gramov.Nie je to iste žiaden rekord,ale 10 na kilo znie naozaj dobre.Pochádzajú spod osík niečo málo pod 500 m.n.m.Väčšinou sú však plodnice samozrejme menšie.Myslím že dostatok vlahy tu zohráva dôležitú úlohu.No ale-kde nie.Čo sa týka tuhosti dužiny,asi je ozaj trochu tuhšia od cibarius,ale nikdy s tým problém nebol.Pripájam foto,ale nejedná sa o menované plodnice,len nejaké obyčky.


   196.92 kB    
K.ametyst..JPG
   K.ametyst..JPG

   191.01 kB    
K.amet..JPG
   K.amet..JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirke
Anonymní





PříspěvekZaslal: po 01. srpen 2011 23:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Taky jsem měl na ně místo - u cesty- na jedně straně hustá smrčina, na druhé vysoký les smrk a pár borovic, v mechu a borůvčí.
Bohužel , letos houštinu prořezali, a větve natahali na hromady přesně tam, kde ty lišky rostly.
Uvidím, jak se s tím houbičky poperou, zatím tam nic není Sad
Byl to stejně boj a zmar, dost lidí je vytrhalo, ale viděli něco fialového na klobouku, tak ty lišky byly běžně vytrhané a poházené okolo...
Návrat nahoru
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: čt 11. srpen 2011 19:33
  Předmět: Cantharellus amethysteus - Liška ametystová
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Až dnes prvé tohtoročné. Na rozdiel od cibarius (liška obecná) si tento druh zvyčajne počká, až sa leto prehupne do druhej polovice.



   178.93 kB    
Žilina - Trnové, les Svrčiník. Smrek s primiešanou lieskou a osikou, asi 500 m.n.m.
Kuriatka ametystové 2.JPG
   Kuriatka ametystové 2.JPG

   175.45 kB    
Kuiatka ametystové 3.JPG
   Kuiatka ametystové 3.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: st 20. srpen 2014 0:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Súčasné daždivé leto prospieva aj ametysťákom, nielen čo sa týka množstva, ale aj veľkosti plodníc. Veľké plodnice na fotke majú každá okolo sto gramov. Len nedá sa nevšimnúť strata farbiva, akoby ho voda rozpúšťala a vyplavovala. Niečo podobné možno pozorovať aj u niektorých druhov plávok.


   177.61 kB    
Žilina - Trové 17. 8. 2O14. Osiky, asi 500 m.n.m.
Kuriatko ametystové.JPG
   Kuriatko ametystové.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: so 23. srpen 2014 21:34
  Předmět: Cantharellus amethysteus - Liška ametystová
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak se mi také (konečně) povedlo tuto lišku najít. Na Valašsku u Malé Lhoty v lese smíšeném, kde je převaha smrku. Nyní už asi na 4 místech tohoto lesa. Je zajímavé, že jedno místo je spíš v takové březoolšině - smrky v pozadí a ostatní spíše jen mezi smrky. Dvojsnímek je prakticky z čisté smrčiny, listnáče až opodál. Je to z 20. 8. Dneska jsem se tam byl opět podívat a dohromady jsem našel snad ke 39 plodnicím. Na jednom místě dokonce rostou v těsné blízkosti l. obecné - snad jen 19 cm od nich.


   99.67 kB    
DSCN8497L.jpg
   DSCN8497L.jpg

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory