Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Tarzetta catinus - Zvonkovka žlutavá
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: čt 10. června 2010 18:15
  Předmět: Tarzetta catinus - Zvonkovka žlutavá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

vím, že tady byla bohužel jsem ji nenašel, tak zakládám novou stránku, ze dneška.


   196.38 kB    
lipový porost z dubem a borovicí,okolí Roudnice n.L.10.6.2010
zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus 1.jpg
   zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus 1.jpg

   193.97 kB    
zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus.jpg
   zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 11. června 2010 7:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ona tu asi ještě nebyla ... jak jí odlišils od číškovité?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: pá 11. června 2010 20:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

našly jsme je už loni s Mk martin je mikroskopoval a jsou to mnohem nohutnější plodnice,,,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 02. června 2013 2:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 5 letech se objevily znovu


   197.4 kB    
lipový porost okolí Roudnice n.Labem 1.6.2013
zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus 1.jpg
   zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus 1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 05. června 2014 22:30
  Předmět: Tarzetta catinus - Zvonkovka žlutavá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po roce čekání se mi opět podařilo najít tuto zvonkovku - tentokrát rostla asi o dvacet metrů jinde, ale prakticky ve stejných podmínkách (okraj cesty, směs půdy s vysokým obsahem jemně rozježděného opadu). Mezi asi čtyřmi menšími plodnicemi byly i tři vzrostlé, které měly průměr zhruba 4 cm.
Připadá mi, že co autor, to jiné pojetí. V souladu se všemi sedí výtrusy užší než 13 μm, naměřil jsem v průměru 20,4 × 11,3 μm. Určité rozpory mezi autory jsou v parafýzách. Podle některých mají být na konci větvené, podle jiných jsou naopak větvené jen vzácně (hojně větvené pak má mít T. spurcata). Houba na snímku odpovídá druhému pojetí, tedy parafýzám, které se na konci větví jen vzácně a spíš jsou jen nepatrně rozšířené nebo na konci mírně "nepravidelné". Určeno podle pojetí v tomto klíči (1a, 2b -> T. catinus).



   195.02 kB    
1. červen 2014, hráz rybníku, výživný substrát u cesty, stinné stanoviště
SDIM1402_960.jpg
   SDIM1402_960.jpg

   197.74 kB    
průměr plodnic ~4 cm
SDIM1414_960.jpg
   SDIM1414_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so 07. června 2014 8:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Měla by to být také ona.
Český kras, Hlásná Třebaň, u lesní cestičky, listnatý les, habr, dub, babyka.



   172.87 kB    
F14055.JPG
   F14055.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 08. června 2014 23:40
  Předmět: Tarzetta catinus - Zvonkovka žlutavá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

a takhle vypadají zaschlé starší plodnice


   196.55 kB    
zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus.jpg
   zvonkovka žlutavá-Tarzetta catinus.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: po 09. června 2014 15:13
  Předmět: Re: Tarzetta catinus - Zvonkovka žlutavá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 05. června 2014 22:30 no-X napsal:
Po roce čekání se mi opět podařilo najít tuto zvonkovku - tentokrát rostla asi o dvacet metrů jinde, ale prakticky ve stejných podmínkách (okraj cesty, směs půdy s vysokým obsahem jemně rozježděného opadu). Mezi asi čtyřmi menšími plodnicemi byly i tři vzrostlé, které měly průměr zhruba 4 cm.
Připadá mi, že co autor, to jiné pojetí. V souladu se všemi sedí výtrusy užší než 13 μm, naměřil jsem v průměru 20,4 × 11,3 μm. Určité rozpory mezi autory jsou v parafýzách. Podle některých mají být na konci větvené, podle jiných jsou naopak větvené jen vzácně (hojně větvené pak má mít T. spurcata). Houba na snímku odpovídá druhému pojetí, tedy parafýzám, které se na konci větví jen vzácně a spíš jsou jen nepatrně rozšířené nebo na konci mírně "nepravidelné". Určeno podle pojetí v tomto klíči (1a, 2b -> T. catinus).
Makroznaky na té pvní fotografii jsou nápadně podobné zvonkovce číškovité závojové
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 09. června 2014 20:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jsem si toho vědom. Jenže ta by neměla dorůstat ~40 milimetrů a naopak by měla mít spóry přes 13 μm široké, což tahle nemá. Co jsem našel online mikrosnímky parafýz T. copularis, tak ty taky vypadají trošku jinak (jsou pravidelnější, jakoby jedna jako druhá). Nevím. Jak jsem psal, určení odpovídá pojetí v klíči, na který se výš odkazuju. Nepřekvapilo by mě, kdyby pojetí T. catinus různých autorů byly ve skutečnosti různé druhy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 477
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: st 18. května 2016 11:50
  Předmět: Re: Tarzetta catinus - Zvonkovka žlutavá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Plodnice pohárkovitého tvaru, široké okolo 3 cm (25-35 mm) a vysoké 2,5 cm (20-30 mm), šedo žlutavé až okrově zbarvené, z vnější strany jemně otrubičnaté, třeň krátký (asi 2-8 mm), ponořený v substrátu. Několik plodnic rostlo v listnatém lese (líska, osika, jíva a bříza) pod lískou v listí, v hlíně se štěrkem. Podloží je zajímavé. Tvoří je vytěžená hlušina po těžbě fluoritu, která je uložená na opukovém podloží.
Výtrusy eliptické, se dvěma kapkami, (18,5) 20-21,5 (22,5) × 10,5-12,5 μm. Parafýzy niťovité, septované, přesahující vřecka jen velmi málo, konce jednoduché, rozšířené jen málo nebo vůbec.
Dále jsem na tom jako no-X, na internetu co autor, to jiné pojetí.

čt 05. června 2014 22:30 no-X napsal:
Po roce čekání se mi opět podařilo najít tuto zvonkovku - tentokrát rostla asi o dvacet metrů jinde, ale prakticky ve stejných podmínkách (okraj cesty, směs půdy s vysokým obsahem jemně rozježděného opadu). Mezi asi čtyřmi menšími plodnicemi byly i tři vzrostlé, které měly průměr zhruba 4 cm.
Připadá mi, že co autor, to jiné pojetí. V souladu se všemi sedí výtrusy užší než 13 μm, naměřil jsem v průměru 20,4 × 11,3 μm. Určité rozpory mezi autory jsou v parafýzách. Podle některých mají být na konci větvené, podle jiných jsou naopak větvené jen vzácně (hojně větvené pak má mít T. spurcata). Houba na snímku odpovídá druhému pojetí, tedy parafýzám, které se na konci větví jen vzácně a spíš jsou jen nepatrně rozšířené nebo na konci mírně "nepravidelné". Určeno podle pojetí v tomto klíči (1a, 2b -> T. catinus).

Ze zdrojů zde uvedených a zaslaných od Tori (tímto ji děkuji), to víc odpovídá na Tarzetta catinus.



   189.44 kB    
15.5.2016 Železné hory - Běstvina, Javorka
Tarzetta_catinus.jpg
   Tarzetta_catinus.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: st 18. května 2016 12:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V loni jsem pod buky a lípami na jedné lokalitě vápnomilných hub našel T. catinus v pojetí, které je chápáno v našich končinách (takové ty pevnější, možná trochu voskovitější plodnice se silnější stěnou a spíš žlutookrovým než bělavým nádechem) a to mě jen utvrdilo v tom, že T. catinus v našem pojetí a T. catinus v pojetí Britů je jiná houba. Chtělo by to nějaký novodobý článek, který by v tom udělal jasno po stránce mikroznaků, makroznaků i ekologie a podpořil to genetikou.

Tvůj nález mi připomíná T. catinus v u nás rozšířeném pojetí, kterou znám právě z pod buků a lip a která roste právě touto dobou - na jaře. Kdežto ta, která odpovídá britskému klíči, roste spíš v létě za deštivého počasí na humózním, ale nealkalickém substrátu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 477
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: st 18. května 2016 12:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 18. května 2016 12:28 no-X napsal:
V loni jsem pod buky a lípami na jedné lokalitě vápnomilných hub našel T. catinus v pojetí, které je chápáno v našich končinách (takové ty pevnější, možná trochu voskovitější plodnice se silnější stěnou a spíš žlutookrovým než bělavým nádechem) a to mě jen utvrdilo v tom, že T. catinus v našem pojetí a T. catinus v pojetí Britů je jiná houba. Chtělo by to nějaký novodobý článek, který by v tom udělal jasno po stránce mikroznaků, makroznaků i ekologie a podpořil to genetikou.

Tvůj nález mi připomíná T. catinus v u nás rozšířeném pojetí, kterou znám právě z pod buků a lip a která roste právě touto dobou - na jaře. Kdežto ta, která odpovídá britskému klíči, roste spíš v létě za deštivého počasí na humózním, ale nealkalickém substrátu.

Mám stejnou zkušenost jak píšeš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory