Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Boletus legaliae - Hřib Le Galové
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 7:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ten je parádní.
_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 21:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky. Nechtěl jsem tomu věřit, seděl u kraje cesty a zářil do dálky. Musel tam vyrůst přes noc, protože tudy chodí denně desítky houbařů a turistů, kteří sklidí vše bez ohledu na jedlost. Jeden z houbařů tvrdí, že si z hřibů medotrpkých dělá řízky a že mu prý chutnají Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so 27. července 2013 10:15
  Předmět: Boletus legaliae - Hřib Le Galové
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Z včerejšího výletu na Chlumeckocidlinsko.


   142.21 kB    
DSCF3152.JPG
   DSCF3152.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: po 05. srpen 2013 17:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Minulej tejden proběhla kontrola Legalákoviště. Želbohu, mrňousky někdo vytrhal, rozkrájel, seznal, že jsou červavý a vyhodil, Howado!:/
Ale i tak se dali najít aspoň Legaláci ve středním věku.



   198.74 kB    
DSC03719.JPG
   DSC03719.JPG

   195.34 kB    
DSC03714.JPG
   DSC03714.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: st 21. srpen 2013 20:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pár Le Galáků z Lomnickolužnicka - živých jsem viděl 8-10 a k tomu asi ze tří okrojky. Hráze rybníků, klasicky pod duby. Krom nich se vyskytovaly kováře, medotrpké a přívěskaté. Dubáky ne, takže podle místních houbařů "nerostou" Smile


   198.98 kB    
21. srpen 2013, Lomnickolužnicko, hráz rybníku, nižší partie návodní strany
SDIM2921_960.jpg
   SDIM2921_960.jpg

   197.94 kB    
21. srpen 2013, Lomnickolužnicko, hráz rybníku, vzdušná strana, ve sjezdu do pole
SDIM2932_960.jpg
   SDIM2932_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 01. září 2013 23:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

parádní plodnice,,,pod lípami


   179.38 kB    
28.8.2013 pod lípami
IMG_0226.JPG
   IMG_0226.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 10. září 2013 13:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Občas houbaři překvapí a něco neutrhnou. Buďto je odradil satanovitý vzhled, nebo tento kousek přehlédli. Je z hráze rybníka s duby a hustším podrostem z jilmu polního. Jedna z nejfrekventovanějších hrází u Budějovic, typická "dubáková" lokalita.


   196.98 kB    
10. září 2013, hráz rybníku, svah
SDIM3268_960.jpg
   SDIM3268_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 10. září 2013 20:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne září 01, 2013 11:53 pm JETHRO napsal:
parádní plodnice,,,pod lípami


Kde přibližně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 10. září 2013 21:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dovolil bych si nesouhlasit s určením...podle mě se jedná o poznání vzácnější Hřib nachový(B.rhodoxantus)...sedí na něj jak barva, tak charakter pokožky klóbrcu, a pak taky červený "hranatý" oka síťky na ŽLUTÉM podkladu, Legalák je má obvykle oválnější a různě velký i nasměrovaný, jako utíkající oka na punčoše a podklad táhne spíš do (šedo)béžova, rozhodně by neměl bejt takhle žluťoučkej!Wink
Rovněž hnátička by u Legaláka byla o poznání baculatější/baňatější.

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 10. září 2013 22:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Forrest Run: To je na mě? Smile Síťka mě taky trochu zarazila, ale variabilita legaláků je obrovská, takže jsem tomu nevěnoval bližší pozornost. Hlavně z toho důvodu, že - pokud je mi známo - v jižních Čechách nebyl nikdy spolehlivě doložen jediný nález hřibu nachového; u všech údajných lokalit se postupem času prokázalo, že šlo ve skutečnosti o hřib Le Galové. On tu hlavně není vápenec, všechno je to na hrázích rybníků.

Představa, že bych našel prvního nachového v kraji, je sice lákavá, ale nerad bych dělal ukvapené závěry. Nicméně pokud tam plodnice vydrží ještě den-dva do dospělosti (o čemž pochybuju), tak bych jí předal do odborných rukou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: st 11. září 2013 4:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak Ti držím palce, Náčelníku!Smile
Na nymbursku mám aktuálně jednu mikrolokalitu na H.nachového, kde se vyskytuje na starým rumišti se stavebním odpadem, stačí trošku vápna v omítce...nebo třeba v Tvém případě bude vápnění rybníka;-)....zeptej se rybářů......a k tomu to letošní extrémní počasí evidentně vyprovokovalo k fruktifikaci i houby, jenž byly v dormantním stádiu kdoví jak dlouho. Jen si třeba vezmi, jak se letos rozthnul pytel s Hřibama horskejma na Brdech nebo mám z posledních dnů ze spolehlivýho zdroje nahlášenýho moraváka od MB, kde ho taky nikdy nikdo, pokud vím, nenašel.
Oslov Mišáka Mikšíka, Tomominu, Mařenu a případně i Pantátu, ty maj H.nachové nakoukaný z Krasu i od Prahy.
Jinak Ti už předběžně srdečně gratuluju, pravděpodobnost úspěchu odhaduju na víc než 80%!Smile

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: st 11. září 2013 9:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

On osloví mailem úplně někoho jiného, viď ? Já jsem taky pro legala, bylo by to poprvé, co slyším o růstu hřiba nachového na hrázi rybníka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: st 11. září 2013 10:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Houbu jsem došel vyzvednout, kupodivu tam zůstala, jen za 24 hodin téměř nepoporostla. 7 metrů od houby jsou pozůstatky betonové konstrukce (takové desky zapuštěné v hrázi), na kterých bývalo upevněno vedení. Potenciální zdroj vápna by teoreticky byl.

Na druhou stranu letos vyrážely legaláky v okolí docela ochotně... no, uvidíme, už nevím, co si mám myslet Smile. Přikládám další snímek plus detail síťky. Až budu mít nějaký verdikt, dám vědět. Díky vám oběma za podněty.



   198.97 kB    
11. září 2013
SDIM3269_960.jpg
   SDIM3269_960.jpg

   196.33 kB    
11. září 2013, detail síťky
SDIM3270_960.jpg
   SDIM3270_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: st 11. září 2013 23:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Z mého pohledu je to Boletus legaliae, už jsem takové plodnice také viděl.
Jinak jednoznačné určení by jendnoduše přinesl řez a oxidace dužniny, která je u B. rhodoxanthus natolik specifická, že tento druh lze jasně identifikovat...jinak jsem pátral v literatuře i mezi jinými i zahraničními mykology ohledně nálezu B. rhodoxanthus na hrázi rybníku a nenašel jsem jediný záznam. Domnívám se, že tento druh nemá rád pro svůj růst v blízkosti vodu, naopak jej nacházíme na výrazně vyhřátých xerotermních jižně orientovaných stráních.

Nicméně mýlit semůže každý, ale síťka i její podklad, byť je atypicky výrazná
odpovídá na B. legaliae.

Řízni ho a bude jasno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 12. září 2013 21:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Houba je nakonec B. rhodoxanthus, hřib nachový. Potvrzeno nezávisle dvěma mykology. Odpovídá barva dužniny i oxidace, odpovídá i vůně. Děkuju všem, kteří se k nálezu vyjádřili přímo na fóru nebo soukromou zprávou. Nová mikrolokalita hřibu Le Galové by potěšila, ale hřib nachový na hrázi v jižních Čechách přecijen potěší víc Smile

Moderátora prosím o přesunutí příslušné části diskuse do správného vlákna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory