Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Chlupatý spodek třeně hřibovitých = plíseň nebo plst?
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Houbárna - Povídání si o houbách a houbaření
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tori
Anonymní





PříspěvekZaslal: so 22. června 2013 22:26
  Předmět: Chlupatý spodek třeně hřibovitých = plíseň nebo plst?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkný večer,
napadlo mě - běžně vídám u babek bíle chlupatý spodek třeně a považovala jsem to za bazální plst - čili: odkrojit, ale zbytek sežrat (jak by řekl Vlkodlak). Většinou to bylo tak na spodním asi centimetru třeně - kdyby to byla třeba polovina, tak už to považuju za plíseň. U žádného jiného druhu jsem to nepotkala, až asi před měsícem, když tady (Olomoucko) skoro nic nerostlo, jsem našla pár kovářů, které měly podobně chlupatý spodek třeně. Jindy jsem si toho u nich nevšimla a na tom místě je už pár let sbírám. Něco přes centimetr od konce třeně, barva dost světle hnědá, asi jako zbytek kafe s mlíkem v bílém hrnku.
V atlase se píše, že kovář má mít plst bílou až nažloutlou - mám to ještě považovat za plst, anebo to mohla být nějaká začínající plíseň? (Oškrábala jsem to a nic nám z nich nebylo, nicméně by mě to zajímalo - jestli v takovém případě brát nebo radši nechat lesu.)

Díky předem za vaše názory / zkušenosti.
Návrat nahoru
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: so 22. června 2013 22:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Fotka by nebyla? Tady nastojato plesniví babky a plstnaté, ale kousek, který by byl potažený jen na bázi třeně, jsem neviděl, většinou je plesnivá velká část plodnice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tori
Anonymní





PříspěvekZaslal: so 22. června 2013 22:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No já jsem právě dostala pochybnosti až když byli kováři dávno v polívce. Very Happy Ale zkusím pohledat. Jinak většinou vídám plesnivět houby spíš od okraje klobouku, málokdy i z boku třeně. U těchto nebyly žádné barevné změny dužiny, které jinak u plesnivých hřibů vidno.
Návrat nahoru
Tori
Anonymní





PříspěvekZaslal: so 22. června 2013 23:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

X. chrysenteron (bílá plst)
Na kováře se mi hůř hledaly příklady, asi to tedy není pro něj tak běžné jako u babky. Nejlíp je to vidět tady http://www.leifgoodwin.co.uk/Fungi/1__DSC7255%20Boletus%20luridus.jpg, jen prostě jak ta bílá plst přechází do hnědé, tak u těch mých to nebylo bílé skoro vůbec, jen hnědé, a větší část třeně než tu.
Návrat nahoru
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne 23. června 2013 10:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No co si tak vzpomínám, tak u kováře je ten bílý spodek třeně častý a jinak než plstí bych to nenazývala....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tori
Anonymní





PříspěvekZaslal: ne 23. června 2013 13:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 23. června 2013 10:53 Teri napsal:
No co si tak vzpomínám, tak u kováře je ten bílý spodek třeně častý a jinak než plstí bych to nenazývala....

Díky. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Houbárna - Povídání si o houbách a houbaření Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory