Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Dva hřibodotazy
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Houbárna - Povídání si o houbách a houbaření
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 21. října 2012 19:25
  Předmět: Dva hřibodotazy
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

1. Čím se liší hřib šumavský od xanthoidního koloděje? Z toho mála, co jsem našel, mi připadá, že jde o totéž(?)

2. Liší se hřib kavkazský a hřib koloděj něčím krom toho, že kavkazský má síťku jen v horní části třeně, zatímco spodní je řešena á la kovář? Vybavuju si, že během léta jsem tu u rybníků krom kovářů a kolodějů nacházel právě i kousky, které nejdřív vypadaly na kováře, ale teprve po otevření klobouku se objevila v horní části kolodějovitá síťka. Nenapadlo mě, že by to mohlo být něco neobvyklého, tak jsem to skoro nefotil - mám jen tuhle neideální fotku:

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: ne 21. října 2012 20:15
  Předmět: Re: Dva hřibodotazy
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 21. října 2012 18:25 no-X napsal:
1. Čím se liší hřib šumavský od xanthoidního koloděje? Z toho mála, co jsem našel, mi připadá, že jde o totéž(?)

2. Liší se hřib kavkazský a hřib koloděj něčím krom toho, že kavkazský má síťku jen v horní části třeně, zatímco spodní je řešena á la kovář? Vybavuju si, že během léta jsem tu u rybníků krom kovářů a kolodějů nacházel právě i kousky, které nejdřív vypadaly na kováře, ale teprve po otevření klobouku se objevila v horní části kolodějovitá síťka. Nenapadlo mě, že by to mohlo být něco neobvyklého, tak jsem to skoro nefotil - mám jen tuhle neideální fotku:



Na první dotaz odpověď neznám, ale co se týká druhého, tak nově je hřib kavkazský považovaný nejvýše za formu koloděje. Jediným uváděným rozdílem mezi těmito dvěma formami je právě mírná rozdílnost v síťce. Tudíž asi jiné rozlišovací znaky nejsou.

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: út 23. října 2012 18:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle mě je rozdíl mezi hřibem šumavským a xanthoidním kolodějem ten, že mají odlišný biotop. Hřib šumavský by měl růst ve vyšších polohách v jehličnatých lesích. Jediný jeho doložený sběr co já vím pochází ze Šumavy z nadmořské výšky okolo 1050 m.n.m. Jinak Hřib kovář a hřib koloděj jsou velice variabilní druhy a proto hřib kavkazský ani neuznávám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 23. října 2012 19:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky za názory. Už jsem si i půjčil knihu, ve které jsou snímky hřibu Šumavského od Piláta, ale poměrně malé, takže toho moc patrného není.

Nadmořská výška mi pro koloděje nepřipadá až tak nepřekonatelná. Ve Stachách u kostela roste po stovkách a to je zhruba 750 m n. m. Mám dojem, že jsem je v dětství vídal ve smrkovém lese se vtroušenými listnáči v téměř 800 metrech.

Možná je to blbá úvaha, ale pokud se najde houba na nějakém místě jednorázově a dalších 45 let se už neobjeví, pak bych se domníval, že odtud z nějakého důvodu zmizela. Třeba proto, že zmizel mykorhizní symbiont. Zkrátka si říkám, jestli tam nemohl růst nějaký listnáč, který lesníci porazili a odvezli. Dokud byly živé kořeny, mohl tam hřib růst, být nalezen, následně kořeny odumřely a zmizela i houba.

Vysvětlovalo by to, kde se ve smrčině vzal xanthoidní koloděj i proč ho tam nikdo víckrát nenašel. Snad to není příliš kacířská úvaha Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: út 23. října 2012 19:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já si myslím, že hřib šumavský je tak trochu záhadný druh Smile. Chtělo by ho znovu najít a zjistit, jestli je to vážně konkrétní druh, nebo nějaká vartieta/forma kováře nebo koloděje Smile Je důležité, že existuje položka toho nálezu z minulého století, akorát by to chtělo těch materiálů víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: so 23. března. 2013 20:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Náhodou jsem narazil na následující dokument, který by se měl zabývat hřibem královským:

http://www.wsl.ch/dienstleistungen/publikationen/pdf/12347.pdf

Ale ta fotka je nějaká divná... klobouk spíš bělofialový, navíc modrá... Není to spíš hřib Kluzákův?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 24. března. 2013 16:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Copak barva, ale to modrání Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne 24. března. 2013 18:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já bych se tím dokumentem nezabývala, píšou tam totiž mimo jiné, že se ještě dnes hřib královský v České republice a na Slovensku prodává na trzích Very Happy

Naposledy upravil Teri dne ne 24. března. 2013 19:14, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Míra



Založen: 20. 04. 2009
Příspěvky: 389
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne 24. března. 2013 18:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mně to připadá jak fotka "Boletus regius" rostoucího v USA. Ten jejich totiž modrá, na rozdíl od našeho. Zde se na ně dá podívat. http://www.mykoweb.com/CAF/species/Boletus_regius.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Míra



Založen: 20. 04. 2009
Příspěvky: 389
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne 24. března. 2013 18:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 24. března. 2013 17:28 Teri napsal:
Já bych se tím dokumentem nezabívala, píšou tam totiž mimo jiné, že se ještě dnes hřib královský v České republice a na Slovensku prodává na trzích Very Happy


No to je další věc. Vypadá to tak, jako když se pokusil nějaký diletant, na základě informací postahovaných z internetu, dát dohromady "seriózní práci" o výskytu B. regius ve Švýcarsku Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 24. března. 2013 19:44 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 24. března. 2013 17:28 Teri napsal:
Já bych se tím dokumentem nezabývala, píšou tam totiž mimo jiné, že se ještě dnes hřib královský v České republice a na Slovensku prodává na trzích Very Happy

Možná jen chodíme na špatné trhy... Smile

Vlastně i když je od roku 1992 chráněný, norma ČSN 46 3195, která jej řadila k tržním druhům, byla platná ještě v roce 1997. Z toho může ten omyl pocházet. Resp. norma byla údajně zrušena v září 1997, ale stávající seznam tržních druhů byl uzákoněn až v roce 2003. Co platilo mezi tím, se mi nepodařilo zjistit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: pá 31. května 2013 10:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravím

Co se týče hřibu šumavského, tak pokud se nemýlím (ale nejsem si teď zcela jistý), tak hřib šumavský se liší mikroskopicky velikostí výtrusů. Co se týče hypotézy, že se jedná o xanthoidní koloděj, tak ta je samozřejmě nasandě a myslím, že je to rozhodně úvaha logická, už proto, že např. z Itálie jsou známé nálezy typického koloděje z čistě smrkového porostu. Další věc, která mludí pro je ta, že v rámci evropské mykoflóry neexistuje druh, jehož žluté zbarvení nepředstavuje xanthoidní odchylku, narozdíl od některých amerických druhůů např. Boletus ornatipes. Nicméně v roce 2011 a r. 2012 byl v Německu nalezen hřib, který dobře odpovídá B. gabretae a byl velmi dobře prostudován

viz např.:

www.pilzepilze.de/cgi-bin/webbbs/pconfig.pl?read=209977
www.pilzepilze.de/cgi-bin/webbbs/pconfig.pl?read=217663
www.pilzepilze.de/cgi-bin/webbbs/pconfig.pl?read=209701

Velmi pdoobný nález je známý také z Finska (viz link níže), kde byl již tento druh také zaznamenán a vyšel o něm i článek:

Kallio, P. 1984. Boletus gabretae in Finland. ? Karstenia 24: 77?78

www.jaederfeldt.com/klas/FOV1-00019F28/S000DF62E?Action=IBPicture6
www.jaederfeldt.com/klas/FOV1-00019F28/S000DF62E?Action=IBPicture8

Myslím, že se tímto druhem nyní zabývá p. Šutara, tak uvidíme, zda dojde k nějakému závěru. Nejlépe by bylo udělat sekvenci čerstvých plodnic, která by nám mohla velmi dobře ukázat, zda jde o samostatný druh, či nikoliv.

Nicméně na základě nových nálezů z Německa se domnívám, že jde skutečně o dobrý druh, ale velmi vzácný, vázaný na přirotzené vlhké smrkové porosty.


Naposledy upravil Michal Mikšík dne pá 31. května 2013 10:07, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Houbárna - Povídání si o houbách a houbaření Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory