Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Boletus regius - Hřib královský
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 29. září 2011 20:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 29. září 2011 19:13 Pantáta napsal:
Nějak se ti tam připletl rhodopurpureus ? Nebo zdání klame ?


Jukni na fotky, co jsem sem do sekce Hřiba královskýho vkládal:" út 05. července 2011 1:57"

Tohle je asi maximální zvětšenina, co můžu udělat, jestli Ti to poskytne nějaký lepší vodítko....takhle "vyblinkaný" králováčky znám po maskování listím, když nemaj dost světla, čímžpádem se jim řádně nevybarvil bigment na klóbrcu ......tenhle Ukousánek nicméně nedorostl plodnýho věku, slimoši ho udolali.....je možný, že by nějakej rudonach vyrostl ani né metr od echt králováků? Snad by někdo mohl poradit podle barvy na požercích....sám dost dobře nemůžu soudit, rudonachy na vlastní wočko znám ani né měsíc.



   199.01 kB    
DSCN9879.JPG
   DSCN9879.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: čt 29. září 2011 21:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No teď když jsi to zvětšil, tak je to určitě královák - já myslel že to je červenej třeň a on je to požerek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 26. června 2012 6:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak Romčo, tady máš i toho králováčka!Smile
Foto je z minulý středy z mladoboleslafska...."hrázovej"Wink, pod statným dubem, jen pár cenťáků na hladinou spodní vody....celkem tři králevicové, rostou tam i Legaláci, cvaknul jsem tam i Křemílka dubovýho!Smile



   196.42 kB    
DSC03290.JPG
   DSC03290.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út 14. srpen 2012 7:22
  Předmět: Boletus regius - Hřib královský
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Z výletu do Maďarska. NP Duna - Ipoly, oblast Kiralyrét, 6.8.2012 - čistě buková stráň.


   186.35 kB    
DSCF6760.JPG
   DSCF6760.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 14. srpen 2012 7:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Haúúú, jedu tam.....kdy vyrážíme?Wink
_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: so 15. září 2012 10:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Narazil jsem na dvě odlišné informace - podle jedné se hřib jmenuje královský, protože:

citace:
Přízvisko královský je ale odvozeno od názvu originální lokality, kterou je Královská obora v Praze, dnes známá jako Stromovka.

http://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/houby/barevny-svet-hribu/?pid=3718

jinde ale čtu, že:
citace:
Jako druh byl dokonce popsán podle exemplářů sbíraných v pražské oboře Hvězda.

http://lesveskole.terezanet.cz/downld/40.pdf

Netušíte, co z toho je pravda? Nebo je pravda obojí, známý byl z Královské a popsán z Hvězdy (to mi zní trochu divně)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 10:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V orig. popisu se píše, že plodnice byly nalezeny v místě "Tiergarten Stern" Rok popisu je z r. 1831. (viz obr. 2). Z jiné knihy vydané přibližně v té stejné době se dozvíme, že tento termín se používal pro letohrádek Hvězda (viz obr. 1), která již od svého vzniku sloužila jako královská honitba a slovo Tiergarten bylo vlastně tehdejším německým ekvivalentem pro slovo Obora (=obora Hvězda). Interpretace, že byl popsán podle ex. nalezených v Královské oboře (dnes Stromovka) - odtud také něm. název Königsröhrling (König= německy král) je podle mého názoru mylná. V orig. popisu je napsáno, že druhové jméno (ale nsjem zdatný němčinář, tak mne kdyžtak opravte) od královského města Praha , jak bývalo tehdy také nazýváno (viz. obr. 3). Jinak dodnes můžete v oboře hvězda najít např. B. appendiculatus, B. radicans, což spíše napovídá výskytu tohoto druhu v minulosti.


   26.37 kB    
1.jpg
   1.jpg

   41.28 kB    
2.jpg
   2.jpg

   44.27 kB    
3.jpg
   3.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 20:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Velmi pěkně vysvětleno Michale, sama jsem tom již několikrát přemýšlela Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 21:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky za informace.

/edit: teď koukám na originální znění a "k. Thiergarten Stern" podle mě znamená "königliche Thiergarten Stern" (možná mám blbě koncovku), tedy královská obora Hvězda. On tedy skutečně pochází z královské obory, ale jiné královské obory, než se nyní leckde uvádí. Pak už to dává úplný smysl Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 23:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 18. září 2012 21:13 no-X napsal:
Díky za informace.

/edit: teď koukám na originální znění a "k. Thiergarten Stern" podle mě znamená "königliche Thiergarten Stern" (možná mám blbě koncovku), tedy královská obora Hvězda. On tedy skutečně pochází z královské obory, ale jiné královské obory, než se nyní leckde uvádí. Pak už to dává úplný smysl Smile
Tu koncovku máš skutečně špatně, správně je to königlicher Tiergarten ( to "h" se už ve slově Tier nepoužívá ), ale jinak je tvoje dedukce určitě správná. To k. je zcela jistě zkratka pro "královská". I když teď jsem si všiml, že v tom prvním úryvku je napsáno císařská obora Hvězda. Ale ono se vždy psalo c. a k., tedy k. und k.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: út 18. září 2012 23:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 18. září 2012 10:30 Michal Mikšík napsal:
V orig. popisu se píše, že plodnice byly nalezeny v místě "Tiergarten Stern" Rok popisu je z r. 1831. (viz obr. 2). Z jiné knihy vydané přibližně v té stejné době se dozvíme, že tento termín se používal pro letohrádek Hvězda (viz obr. 1), která již od svého vzniku sloužila jako královská honitba a slovo Tiergarten bylo vlastně tehdejším německým ekvivalentem pro slovo Obora (=obora Hvězda). Interpretace, že byl popsán podle ex. nalezených v Královské oboře (dnes Stromovka) - odtud také něm. název Königsröhrling (König= německy král) je podle mého názoru mylná. V orig. popisu je napsáno, že druhové jméno (ale nsjem zdatný němčinář, tak mne kdyžtak opravte) od královského města Praha , jak bývalo tehdy také nazýváno (viz. obr. 3). Jinak dodnes můžete v oboře hvězda najít např. B. appendiculatus, B. radicans, což spíše napovídá výskytu tohoto druhu v minulosti.
Pokusím se ten třetí úryvek přeložit...
Tato výtečná pórnatá houba ještě nenašla v systému mykologů své místo ani jméno, proto jsem si jí dovolil podržet tak, jak jí ráčí nazývat lid v blízkosti Prahy, totiž královská houba. Je to jedna z větších hub a dosahuje výšky 7 až 8 palců.


Naposledy upravil Kraken dne st 19. září 2012 12:08, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: st 19. září 2012 9:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kraken: Díky za upřesnění. Ještě jsem si všiml, že v následujícím výčtu lokalit je uvedeno mj. "...bei Königsaal". Což by teoreticky taky mohlo souviset s původem názvu. Königsaal je česky Zbraslav.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: st 19. září 2012 12:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 19. září 2012 9:15 no-X napsal:
Kraken: Díky za upřesnění. Ještě jsem si všiml, že v následujícím výčtu lokalit je uvedeno mj. "...bei Königsaal". Což by teoreticky taky mohlo souviset s původem názvu. Königsaal je česky Zbraslav.
Zkrátka, těch Königů se tam motá víc. Wink V tom posledním úryvku je celkem jasně napsané, že byl použit lidový název a můžem se jen dohadovat, z čeho ten vznikl. Může souviset s místem výskytu, ale třeba se jim ta houba jen zdála být majestátní svým vzhledem... Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mařena



Založen: 23. 12. 2012
Příspěvky: 19
Bydliště: Praha 6

PříspěvekZaslal: čt 30. května 2013 12:12
  Předmět: Boletus regius - Hřib královský
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Když se daří, tak se daří, dnes 30. května na Jižní Moravě sem našel nečekaně ihned při příchodu do lesa, na pro mě naprosto neznámé lokalitě 12 králováků, bohužel když sem vlezĺ do lesa začalo pršet, tak sem blejsknul jen tuto dvojičku, zejtra snad bude lépe tak to napravím, jestli je nikdo nevyrve Smile každopádně byly to jediné houby, které sem stihnul vidět, takže docela úspěch Very Happy


   141.42 kB    
IMG_3581.JPG
   IMG_3581.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 30. května 2013 16:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nádhera, gratulace. To skoro vypadá, že ani nepotřebujou extrémní teploty jako spíš hodně vysokou vlhkost. 25 °C bylo za poslední tři týdny překročeno jen 2× (v obou případech to bylo 26 °C), za to vody spadlo hafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory