Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Vůně májovky
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Houbárna - Povídání si o houbách a houbaření
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: po 27. května 2013 14:03
  Předmět: Vůně májovky
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Protože ještě rostou a dnes jsem je opět našel, podělím se o svůj dojem z její vůně Smile Snad v každém atlase se píše o její moučné vůni. Jako mouka mi nevoní a vůni čerstvě namleté mouky neznám. Kdo dnes zná? Sám z májovky nejvíc cítím čerstvou okurku salátovku a všem nehoubařům, kterým jsem kdy dal k májovce čichnout, připomíná její vůně to samé. Vadilo mi, když jsem našel jinou houbu podobné vůně a říkal jsem, že má moučnou vůni. Už to neříkám. Říkám, že voní jako májovka. Jak jste na tom vy ostatní? Cítíte z májovky mouku, nebo něco jiného?

Btw..., podobně by se dalo polemizovat o vůni mechovky, kde je zas uváděna spermatická vůně. Cítím spíš hermelín, i když to se vzájemně nevylučuje:-)) Ale vysvětlujte děcku, co je to spermatická vůně Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 27. května 2013 14:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jsem rád, že se tu tohle téma objevilo. V atlasech bývá uváděna i okurkově-moučná vůně. Moje osobní zkušenost je taková, že nejintenzivněji voněly na začátku sezóny (to jsou zároveň nejčervivější) a čím dál tím jsou červivé i voňavé méně. Že by ta vůně lákala hmyz? Rozhodně jsem je počátkem května na pár místech dřív cítil, než viděl. Taky bych řekl, že se ta vůně mírně mění a koncem jejich sezóny je v nich patrný takový lehký mlženkový podtext.

Moje maminka tvrdí, že takhle čerstvá mouka nevoní (její vůni zná z dětství ze mlýna), ale že jí to připomíná "kesarol". To prý býval nějaký insekticid (Google o něm nic neví, možná se to psalo jinak?). Osobně pach kesarolu neznám, ale vybavuju si jiný insekticid (tuším, že cyper/cypermethrin), který byl cítit podobně.

Úplně na začátku sezóny, když voněly nejintenzivněji, to vzdáleně připomínalo až aceton.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 27. května 2013 14:33
  Předmět: Re: Vůně májovky
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 27. května 2013 14:03 DavidusCZ napsal:
Sám z májovky nejvíc cítím čerstvou okurku salátovku a všem nehoubařům, kterým jsem kdy dal k májovce čichnout, připomíná její vůně to samé.

Mně taky ta vůně ze všeho nejvíc připomíná čerstvě utrženou okurku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: po 27. května 2013 18:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Termín "moučná vůně" je uváděn v atlasech poměrně dost často u nejrůznějších druhů. Májovky jsem teď v sobotu sebral poprvé - jednak jsem je moc nepotkával a druhak mne právě ta prapodivná vůně nějak odrazovala jim důvěřovat, i když podle popisů byly vcelku jasné. A v sobotu jsem našel i polničku ranou, u které je ta vůně vesměs zmiňovaná taky (dokonce má i moučně chutnat). Teda nevím, ale májovka voní úplně jinak, nežli polnička. Mám trochu vylágrovanej čich od kouření, ale tolik zase snad ne Wink
Ty moje májovky voněly (jestli se to tak nechá nazvat) jako mouka možná jen trochu vzdáleně (babička nám jako smradum vařila kaši z čerstvě sklizeného roztlučeného obilí, tak předpokládám, že by to mohlo být jako mouka). Spíš jsem v tom taky cítil ty okurky a hlavně leštidlo na parkety (to budu mít v nose nadosmrti, poněvadž každoročně před Vánoci jsme museli povinně zakleknout a drátkovat parkety a pak je "navixovaný" hadrama leštit - tfujtajbl).
Myslím, že ta vůně může být dost ovlivněná momentální vlhkostí a hlavně podkladem, ze kterého vyrůstá.
Každopádně věta "dužnina chutná a voní moučně" má pro mne stejnou výpovědní hodnotu jako věta "voní a chutná příjemně houbově" Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: po 27. května 2013 22:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jsem rád. že to někdo napsal. Jestli, tak to vzdáleně připomíná okurkovou vůni, moučnou teda ne. I když, ve mlýně to asi voní jinak, než polohrubá v pytlíku... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Houbárna - Povídání si o houbách a houbaření Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory