Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Phyllotopsis nidulans - Hlíva hnízdovitá
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
b.gun
Čestný člen


Založen: 08. 10. 2010
Příspěvky: 546
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: po 07. listopadu 2011 0:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak mám pocit, že toto jsem našel již skoro před měsícem v Krušných horách na popadaných větvích jeřábů, ale ani jsem pořádně nepátral po tom, co jsem to vlastně našel a zapadlo mi to v archívu. Běžně v těch místech na jeřábech potkávám hlívu plicní.

PS: Pokud jde o něco jiného, prosím o nasměrování...



   118.24 kB    
16.10.2011 - Dubí (TP)
Phyllotopsis nidulans.jpg
   Phyllotopsis nidulans.jpg

   117.1 kB    
Phyllotopsis nidulans (2).jpg
   Phyllotopsis nidulans (2).jpg

   118.41 kB    
Phyllotopsis nidulans (3).jpg
   Phyllotopsis nidulans (3).jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: po 12. listopadu 2012 21:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přidám svůj prvonález ze včerejška. Původně jsem myslel, že je to něco z rodu Crepidotus a začal jsem si pohrávat s myšlenkou, že by mohlo jít o Crepidotus ehrendorferii Smile Ale nakonec se z toho vyklubala tato potvůrka. Nalezeno v lese charakteru měkkého luhu. Plodnice rostly na pdalé větvi vrby bílé v pokročilém stadiu rozkladu. Jinak teda "voněla" už na lokalitě, ale když jsem doma otevřel krabičku se vzorky, vyřinul se z ní pronikavý a dost nepříjemný zápach - nechci psát smrad, ale moc daleko to do něj nemělo Smile


   120.19 kB    
11.11.2012, Kyjovsko
xf2 003_zz.jpg
   xf2 003_zz.jpg

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: st 14. listopadu 2012 22:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Je to skoro neuvěřitelné, ale po nedělním prvonálezu jsem ji dnes našel znovu na uplně nové lokalitě (byl jsem tam uplně poprvé a připadal jsem si jak Alenka v říši divů Smile. Tak jsem se o ní chtěl něco dozvědět, zabrouzdal jsem do červeného seznamu a je tam o ní napsané, že je to druh převážně vyšších a chladnějších poloh. Není tam teda napsané výlučně, ale oba dva moje nálezy jsou z lesů s charakterem měkkého luhu s nadmořskou výškou plus minus 200 metrů, navíc v teplé oblasti (jižní Morava).
_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st 14. listopadu 2012 23:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 14. listopadu 2012 21:12 Roman Manak napsal:
Je to skoro neuvěřitelné, ale po nedělním prvonálezu jsem ji dnes našel znovu na uplně nové lokalitě (byl jsem tam uplně poprvé a připadal jsem si jak Alenka v říši divů Smile. Tak jsem se o ní chtěl něco dozvědět, zabrouzdal jsem do červeného seznamu a je tam o ní napsané, že je to druh převážně vyšších a chladnějších poloh. Není tam teda napsané výlučně, ale oba dva moje nálezy jsou z lesů s charakterem měkkého luhu s nadmořskou výškou plus minus 200 metrů, navíc v teplé oblasti (jižní Morava).


No ona se v posledních letech objevila na mnoha nových lokalitách. Docela hojná je i tady na Pardubicku a my tu máme +- 220 m n.m.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: čt 15. listopadu 2012 20:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 14. listopadu 2012 22:17 Teri napsal:
st 14. listopadu 2012 21:12 Roman Manak napsal:
Je to skoro neuvěřitelné, ale po nedělním prvonálezu jsem ji dnes našel znovu na uplně nové lokalitě (byl jsem tam uplně poprvé a připadal jsem si jak Alenka v říši divů Smile. Tak jsem se o ní chtěl něco dozvědět, zabrouzdal jsem do červeného seznamu a je tam o ní napsané, že je to druh převážně vyšších a chladnějších poloh. Není tam teda napsané výlučně, ale oba dva moje nálezy jsou z lesů s charakterem měkkého luhu s nadmořskou výškou plus minus 200 metrů, navíc v teplé oblasti (jižní Morava).


No ona se v posledních letech objevila na mnoha nových lokalitách. Docela hojná je i tady na Pardubicku a my tu máme +- 220 m n.m.


OK, díky za odpověď. Zajímalo mě jestli je to jen náhoda nebo spíš pravidlo. Zjevně se jí líbí i v nižších polohách.

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 538
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: čt 15. listopadu 2012 23:32
  Předmět: hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans)
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Houba z Červeného seznamu (Holec, J. a Beran, M., 2006), zařazená do kategorie "téměř ohrožený druh". Co se tím míní, je vysvětleno na str.37.

Na str.185 uvedené publikace se píše: SL = saprotrof lignikolní (roste na mrtvém dřevu), rostoucí na listnatých i jehličnatých dřevinách. V ČR se jedná o druh převážně vyšších a chladnějších poloh s roztroušeným, ale relativně stabilním výskytem (okolí Prahy a Český les, jižní oblast Čech od Šumavy po Českomoravskou vrchovinu, Jeseníky a moravské Karpaty) (PH = Petr Hrouda).

Veselý a spol. (1972: str.179) uvádějí, že je jedlá. O vůni se zde nepíše nic. Podle mé zkušenosti, na stanovišti, kde je více plodnic pohromadě, je ve vzduchu cítit specifický "odér". Taková nasládlá směs vůní starého dobrého svítiplynu, kazícího se kysaného zelí a kousku zrajícího sýra zapomenutého v chladničce a nějaké sirnaté sloučeniny navrch. Každý to bude vnímat jinak. Někdo řekne, že ta houba smrdí, jiný, že je cítit nepříjemně a konečně třetí možná konstatuje, že "tak nějak" zvláštně voní. Však to znáte.

Souhlasím naprosto s tím, co píše uživatelka Mirka K. dne 8.12.2008. Také jsem před časem nechal pár plodnic v kufru auta přes noc a druhý den jsem se nestačil divit. To první, co mě napadlo, že mně snad někde uniká palivo a že je v něm nějaký sirovodík nebo co. Po pár vteřinách hrůzy mi to došlo. Ta úleva!



   196.86 kB    
Č.Budějovice, sídliště Vltava, 11.11.2012, osika
b1.JPG
   b1.JPG

   180.78 kB    
Č.Budějovice, sídliště Vltava, 11.11.2012, osika
b6.JPG
   b6.JPG

   190.38 kB    
Č.Budějovice, Vrbenské rybníky, 11.11.2012, olše
c1.JPG
   c1.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 16. listopadu 2012 14:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Koukám, že ani Pilát v klíči hřibovitých / bedlovitých nic o "vůni" nepíše, ale zmiňuje synonymum Claudopodus odorativus, což napovídá. Mám dojem, že to aroma někdo v poradně celkem trefně popsal jako výkaly s česnekem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: pá 16. listopadu 2012 19:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 16. listopadu 2012 13:47 no-X napsal:
Koukám, že ani Pilát v klíči hřibovitých / bedlovitých nic o "vůni" nepíše, ale zmiňuje synonymum Claudopodus odorativus, což napovídá. Mám dojem, že to aroma někdo v poradně celkem trefně popsal jako výkaly s česnekem Smile


Já jsem to taky našel v nějakém atlase a zmínka o "odéru" tam nebyla. Dokonce ani v Antonínopvě Encyklopedii hub a lišejníků není zmínka o vůni (a na druhou stranu tam často je i u druhů, kde je vůně dost nevýrazná). U tohoto druhu je ale podle mě dost nápadá. Na obou lokalitách zapáchala stejně a to všechny plodnice, které jsem oňuchal Smile A ten tvůj popis vůně mi moc nesedí, hlavně ten česnek tam necítím Smile

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: pá 16. listopadu 2012 22:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Například na http://www.mushroomexpert.com Michael Kuo píše:
Phyllotopsis nidulans is said by most authors to have a foul odor, at least when it is growing on hardwoods. My collections, on red pine and on willow, have been odorless
Takže je asi dost pravděpodobné, že na to může mít vliv dřevo, na kterém roste a možná i další okolnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: st 21. listopadu 2012 20:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 16. listopadu 2012 21:17 emil54 napsal:
Například na http://www.mushroomexpert.com Michael Kuo píše:
Phyllotopsis nidulans is said by most authors to have a foul odor, at least when it is growing on hardwoods. My collections, on red pine and on willow, have been odorless
Takže je asi dost pravděpodobné, že na to může mít vliv dřevo, na kterém roste a možná i další okolnosti.


Jo, to je zcela jistě možné. Chemické složení listnatého a jehličnatého dřeva (případně i jednotlivých druhů) je v mnohém odlišná, tak proč by z jednoho dřeva nemohly houby nacucat látky, které jim (buď přímo nebo přeměněny) dodají jistý odér, kdežto u jiného druhu dřeva tyhle látky prostě nejsou

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: st 21. listopadu 2012 21:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To bude ono. I samotné čerstvé dřevo některých topolů páchne jako močůvka. Pokud ty látky houba přejímá a koncentruje, mohlo by to vysvětlovat mnohé...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: st 21. listopadu 2012 21:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 21. listopadu 2012 20:09 no-X napsal:
To bude ono. I samotné čerstvé dřevo některých topolů páchne jako močůvka. Pokud ty látky houba přejímá a koncentruje, mohlo by to vysvětlovat mnohé...


Jasně. I když na obou lokalitách jsem jí našel na různých substrátech a páchla plus minus stejně, tak ty substráty jsou si docela podobné. Docela rád bych ji našel na jehličnanu...

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: st 21. listopadu 2012 23:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

citace:
Jasně. I když na obou lokalitách jsem jí našel na různých substrátech a páchla plus minus stejně, tak ty substráty jsou si docela podobné. Docela rád bych ji našel na jehličnanu...


já ji mám na smrku a smrdí porád jako zkažený vejce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: čt 22. listopadu 2012 8:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 21. listopadu 2012 22:42 Teri napsal:
citace:
Jasně. I když na obou lokalitách jsem jí našel na různých substrátech a páchla plus minus stejně, tak ty substráty jsou si docela podobné. Docela rád bych ji našel na jehličnanu...


já ji mám na smrku a smrdí porád jako zkažený vejce.


takze ted vznika otazka na cem nesmrdi Smile Ale zase musim rict ze po dokonalem ususeni se vytratil i ten neprijemny zapach a docela voni. Pripomina mi to vuni sena

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: ne 02. prosince 2012 20:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

A4koliv to zní neuvěřitelně, dnes jsem našel další lokalitu Smile Zvláštní že jsem je v dřívějších letech nenašel, přitom na dvě z těch lokalit chodím pravidelně a žádné velké změny, které by umožnily tomuto druhu se tam nově objevit, se tam nedějí. Ale píšu to hlavně proto, že tentokrát rostly na mohutném starém usychajícím dubu (on už teda prosychá delší dobu, protože na něm parazituje několik druhů). Byly teda docela vysoko (cca 3 metry), ale povedlo se mi vzít vzorky do muzea a musím říct, že na dubu taky krásně smrdí Smile Zpočátku jsem to necítil, mohlo by to být teplotou. Ráno tu bylo kolem nuly (dva stupně nad nulou, ale na té lokalitě, která je kousek odsud bylo pravděpodobně o trochu chladněji). Ještě ani doma "nevoněly", ale až se trochu rozehřály, utíkal jsem je rychle zanést na sušárnu do sklepa Smile
_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory