Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Laetiporus sulphureus - Sírovec žlutooranžový
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: út 22. listopadu 2005 22:10
  Předmět: Laetiporus sulphureus - Sírovec žlutooranžový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Sírovec žlutooranžový-Laetiporus sulphureus
Syn.Polyporus s.,Cladomeris s.,Grifola s.,Laetiporus speciosus.
KLOBOUK-10-40cm je zpočátku hlízovitý,potom polokruhovitý,vějířovitý,
nebo různě zdeformovaný,bokem přirostlý,silně masitý,hrbolatý,taškovitě nad sebou,sírověžlutý,žlutooranžový,žlutěnačervenalý.
DUŽNINA-zpočátku šťavnatá,později pružná tuhá ve stáří suchá drobivá,chuť nakyslá,vůně příjemná houbová,barva bělavá.
VÝTR.PRACH-za čerstva krémový,po uschnutí bílý.
VÝSKYT-listnáče,nejčastěji topol,vrba,dub,třešeň,ořešák,od jara do podzimu
ZÁMĚNA-málo pravděpodobná,velmi typická houba,v mládí jsou podobné plodnice trsnatce obrovského,dužnina na řezu černá,bondarcevka horská,klobouky v hnědých odstínech,dužnina pálivá,šindelovník severský,dužnina žlutavá až bělavá,na spodu ostny,vzácný-pouze buk.
VYUŽITÍ-jedlý v mládí,nejlépe jako řízek/pokrájené plátky nutno povařit/,lze zavařovat do,guláše,čína.
Sírovec infikuje živé stromy,v místě poranění dřeviny,podhoubí proniká do vnitřního vyzrálého dřeva a působí jeho hnilobu a rozklad-kostková hniloba dřeva.Existuje ještě jeden druh sírovce a to sírovec horský-Laetiporus montanus,v ČR se vyskytuje nad 1000m.n.m. parazituje na modřínu opadavém,smrku ztepilém,borovici lesní,dříve se spojoval se sírovcem žlutooranžovým,ale byl vyčleněn jako samostatný druh,zejmé-na svoji ekologii,velikostí a tvarem bazidiospor.
ZAJÍMAVOST- včínské lidové medicíně ho používali,jako lék při regulaci činnosti lidského organismu.Zapálené plodnice sloužily na odhánění moskytů a jiného hmyzu.Z rozdrcených plodnic suchých plodnic se v době neúrody pekl chléb.



   138.52 kB    
Labe lužní les padlý topol-květen 2005
11.jpg
   11.jpg

   157.16 kB    
vrba obrostlá sírovcem-slepé rameno Ohře-květen 2005
12.jpg
   12.jpg

   120.48 kB    
několika kilogramový trs sírovce-slepé rameno Ohře-květen 2005
13.jpg
   13.jpg


Naposledy upravil JETHRO dne út 06. prosince 2005 18:22, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 03. ledna 2006 14:21
  Předmět: Sírovec žlutooranžový-Leatiporus sulphureus
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Posílám taky nějaké sírovce.


   159.1 kB    
Sírovec žlutooranžový-Leatiporus sulphureus. Řepiště, Zaryje, 1.5.05
DSCN0961.jpg
   DSCN0961.jpg

   191.91 kB    
Sírovec žlutooranžový-Leatiporus sulphureus. Paskov, Vrbina, 7.5.05.
DSCN1223.jpg
   DSCN1223.jpg

   170.26 kB    
Sírovec žlutooranžový-Leatiporus sulphureus. Paskov, Vrbina, 7.5.05.
DSCN1222.jpg
   DSCN1222.jpg

   230.19 kB    
Sírovec žlutooranžový-Leatiporus sulphureus. Paskov, Vrbina, 10.5.05.
DSCN1331.jpg
   DSCN1331.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Luboš
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so 29. dubna 2006 19:57
  Předmět: Sírovec žlutooranžový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Letos poprvé. Very Happy


   79.58 kB    
29.4.2005, Brno Jehnice
Sírovec žlutooranžový 3.jpg
   Sírovec žlutooranžový 3.jpg

   87.09 kB    
29.4.2005, Brno Jehnice
Sírovec žlutooranžový 4.jpg
   Sírovec žlutooranžový 4.jpg

   187.32 kB    
29.4.2005, Brno Jehnice
Sírovec žlutooranžový 5.jpg
   Sírovec žlutooranžový 5.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
flassch



Založen: 15. 04. 2006
Příspěvky: 448
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: so 29. dubna 2006 23:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak pro tuhletu houbičku mám slabost Very Happy Letos ještě nic, ale už se na ni chystám


   153.8 kB    
Loňský úlovek poblíž Stráže nad Ohří
sírovec žlutooranžový2.jpg
   sírovec žlutooranžový2.jpg

   177.75 kB    
Loňský úlovek poblíž Stráže nad Ohří
sírovec žlutooranžový.jpg
   sírovec žlutooranžový.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 16. května 2006 11:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Včera cestou domů jsem u silnice ve Statenicích (Praha) zahlédl klubající se plodnici - roste tuším na nějaké zplanělé či plané hrušni.

Naposledy upravil Bob dne čt 18. května 2006 8:57, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: út 16. května 2006 11:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

A já ho zahlédl (a následně sklidil) dnes v parku v Praze 6.... 8)

No nic - dost řečí - musím vařit .... Laughing Laughing Laughing



   211.56 kB    
S1.jpg
   S1.jpg

   130.5 kB    
S2.jpg
   S2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 16. května 2006 13:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pantáto, doufám, ža to nebylo ze stromu (špendlík) u metro Dejvická ... předpokládám, že mi tam vyroste i letos!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ivo



Založen: 08. 02. 2006
Příspěvky: 124
Bydliště: Jeseníky

PříspěvekZaslal: út 16. května 2006 19:06
  Předmět: Pantáto...
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pantáto, když jsem spatřil ty Tvoje mercedesní sírovce, tak mi slza ukápla, ale současně jsem si vzpomněl, že v jedné kuchařce jsem měl několik receptů na úpravu této houby, tak jsem je zde přidal. Ještě se přiznám, že by mě zajímal recept na tu Tvoji úpravu, kterou jsi prezentoval na "nahoubách".
_________________
Dík, Ivo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: út 16. května 2006 20:54
  Předmět: Recept - sírovec na kari
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To je recept Tondy Houby (teda nevím zda je přímo jeho,ale on ho na "nahoubách" loni zveřejnil).

Tady je:

"Cibuli s česnekem osmahněte na másle a na tom vyduste do červena osolené kostičky sírovce. Pak to provařte se smetanou zakvedlanou s trochou hladké mouky a pořádnou lžící karí. S rýží i bez je to mňamka a budí to dojem krevet nebo račího masa "á la indien". I tady platí, že sírovec musí být měkoučký a zpracuje ho ještě týž den!"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivo



Založen: 08. 02. 2006
Příspěvky: 124
Bydliště: Jeseníky

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 1:50
  Předmět: Pantáto...
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

...a nešoupneme jej do Kuchařky ať to máme pohromadě? Klidně to spáchám (včetně toho Tvého obrázku)...
_________________
Dík, Ivo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 8:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Naopak, k přesunu do kuchařky dojít musí. Vložte recept do kuchařky a sem vložte jen odkaz na stránku kuchařky. Tím se vlk nažere a koncepce zůstane celá Smile

Jinak při sjezdu z kopce do Libušína (vyjížděje z Kladna Švermov) je u silnice pařez na kterém vyroste jedna plodnice na jaře a jedna na podzim ... sleduji ten pařez již 3 roky ... právě raší ta jarní plodnice Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt 18. května 2006 9:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 17. května 2006 8:30 Bob napsal:
Naopak, k přesunu do kuchařky dojít musí.


Ten recept od Tondy mám i s fotkou, ale nejsou tam přesné poměry ingrediencí a Tonda se mi k tomu zatím nevyjádřil. Ale O.K., dám ho tam zatím v této podobě, sírovce právě začínají (já na ně razím v sobotu)! Very Happy

...tak recept už je tady i s Pantátovou fotkou.... Smile


Naposledy upravil Sley dne po 22. května 2006 12:02, celkově upraveno 3 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 18. května 2006 9:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Napsal by sem někdo, kde je hledat? Já je často potkávám u silnic ve městech i na venkově. Chci se na ně ale vydat do nějakého zdravějšího prostředí ... vrby podél potůčku ... je to dobré místo na pátrání?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt 18. května 2006 9:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bobe, ideální jsou lužní lesy, tedy kolem řek a potoků. Podle znalců (JETHRO, Tonda Houba a spol.) jsou sírovce nejchutnější z vrb a topolů, dále pak z ovocných stromů a až pak ze stromů lesních (dub, buk). Já obecně sírovce nacházím v alejích podle okresních silniček v oblasti, kde mám chatu (CHKO České Středohoří, kousek od Ústí n. L.).

Stejně tak jsou obecně daleko chutnější ze stromů živých než mrtvých, což mohu potvrdit z loňska:
1. sírovec ze živé třešně na okraji lesa - super bašta pro celou rodinu
2. sírovec z padlého dubu v lese - jedl jsem to jenom já, a to ještě s přemáháním Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
InKaso



Založen: 31. 01. 2006
Příspěvky: 211
Bydliště: Kravaře

PříspěvekZaslal: čt 18. května 2006 13:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Teď je na sírovce ideální doba. Nejvíce jich nalézám na švestkách. Často rostou i na jasanech. Sírovec má rád asi vlhká prostředí. Nejvíce rostou kolem okresních cest, kde mají v příkopách dostatek vláhy a v lužních lesích kolem stružek. A co jsem zpozoroval, ve většině případů rostou kolem bujně kopřivy. Naprosto souhlasím, že sírovec je chutnější z živých stromů. Pravděpodobně to souvisí s tím, že živý strom může dodat houbě více vláhy a sírovec je šťavnatější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Další
Strana 1 z 20

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory