Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Pěstování smržů
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út 16. května 2006 20:27
  Předmět: Pěstování smržů
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po letošní úrodě na mulčovací kůře v parcích jsem se rozhodl smrže zcela vážně pěstovat.
Pojďte to letos zkusit společně.
Zatím nevím, jaké kdo pokusy již dělal, ale praktických zkušeností asi moc nebude. Zkusme tedy pěstování smržů na více frontách a zde se podělit o zkušenosti i úspěchy.
Pokusím se toto téma rozdělit do několika kategorií, které snad časem přinesou přehledný systém jak na to. Vše co zatím vím o pěstování uvidíte na http://www.smrze.cz Šaman



   95.97 kB    
02.jpg
   02.jpg


Naposledy upravil Šaman dne po 23. dubna 2007 20:14, celkově upraveno 6 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út 16. května 2006 21:23
  Předmět: Re: Pěstování smržů
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Protože zde se nedá vše přehledně rozdělit, udělám k tomuto tématu www stránky http://www.photoprague.cz/myko/
Příspěvky k tématu tam umístím do různých kategorií. Doufám, že společně můžem dojít k nějakému výsledku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 9:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Máli, kdokoli takový pocit jako Šaman, je potřeba se nad tím zamyslet a pokusit se to nějak vyřešit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 9:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kdysi jsem se od J. Hlaváčka dozvěděl že on smrže pěstuje(val) v brázdách na rostliném odpadu mezi topinamburem a to prý s velkým uspěchem.Já to osobně nikdy nevyzkoušel, neb nepěstuji zmíněný topinambur
_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 9:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

tapinambur tuším roste s Martinově Bobřím území ... kdyby jsi potřeboval sazenice Smile Já osobně jsem se smržema i kačenkama i ucháčema i ... na nule Sad Není čas = nejsou nachozené kilometry = jim brambory Smile Ale pojistil jsem se na příští rok ... koupil jsem 3 kubíky mulčovačky, takže příští rok vás zvu na jarní smržogulášek plus pivinko, vinéčko, ředkvičky a tak Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 9:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Možná úplně blbej dotaz jelikož tomu moc nerozumím,ale ...

To jako Bobe myslíš, že tam ty smrže začnou růst automaticky??? Jak se tam to podhoubí dostane - to vznikne samo??? Nebo se dá koupit a naočkovat ????
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 13:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jsou dvě možnosti, jak tam to podhoubí dostat.

1 - nahrabat si kůru tam, kde již rostly. Už jsem koupil pytel kůry, tak se vypravím na lokalitu a vyměním jim to tam. Nevím ale jak tu mulčovačku s podhoubím skladovat.

2 - zjistit odkud kůra na lokalitě pochází a koupit pokud možno stejnou. Nebo zjistit, jaké druhy dřevin obsahuje a koupit stejný typ. Je možné, jak jsem se ptal v zahradnictvích, že naočkovaná kůra se sem vozí z Polska. Tam rostou smrže velmi hojně, tedy alespoň podle toho, jak jsem procházel polské mykostránky.

a ještě jedna velmi zajímavá možnost:
OČKOVÁNÍ POMOCÍ KAPSLÍ
podrobnosti přidám hned jak ověřím nějaké informace o prodeji kapslí (takže až příští týden)
Tato metoda se musí stihnout do Června, aby úroda byla příští rok!


Naposledy upravil Šaman dne st 17. května 2006 20:44, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 14:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Chtěl bych to zkusit ve skleníku, tak aby smrže rostly celoročně.
Podmínky by snad šlo napodobit. Stačí kůra, voda, teplo. Svítit tak,
jaká je délka dne v Květnu. Něčím se přece musí řídit, když rostou jen
takovou chvilku na jaře. Podobně to děla spousta rostlin.
Jen jestli smrže nepotřebují nějakého symbionta.
Třeba jsou vázané na nějakou jinou houbu, nebo bakterie.
Víte o tom někdo něco?

zatím jsem dostal mailem jednu odpověď:

I když je smrž saprofyt, být Vámi zkusím zatím jen záhonek .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 14:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No s tím očkováním nevím nevím nevím nevím nic Smile Tam kde kůru drtí se jistě promíchá spoustu zdrojů a tak tam snad nějaký díl přinese i "základ" pro smrže (podhoubí či výtrusy?). Obecně se tvrdí, že první rok vysrostou skoro všude a pak druhý rok trochu a pak už končí ... někde jsme to tu již probírali, možná by se to mělo přesunout sem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 14:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

obr

Naposledy upravil Šaman dne st 17. května 2006 17:48, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 15:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Šamane, pokoušíme se tu dodržovat autorský zákon ... kdo je autorem toho obrázku? Stačí uvést zdroj Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 17:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Děkuji za upozornění.
Moc se omlouvám, ale mě to nějak při tom nahrávání obrázku nedošlo,
i když na toto obyčejně dávám pozor.
Dávám ho pryč a stydím se. Už si to budu pamatovat.

Taky mě štve, když si někdo vezme mojí fotku smržů a ještě tam napíše:
"fotku jsem si půjčil bez dovolení autora, ale nádherně ukazuje jak se přiroda zbláznila, toto opravdu není běžný nález"
celé zde: http://jedlehouby.blogspot.com/


Naposledy upravil Šaman dne st 17. května 2006 19:04, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 17. května 2006 18:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Životní cyklus smržů na leznete na http://botit.botany.wisc.edu/toms_fungi/morel.html
______________________________________

Toto napsal Jarda v tématu "smrže"
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=999

S pěstováním asi moc nepomůžu, jenom pár poznatků. Před 3 roky jsme osázeli násep okolo aktivačních nádrží na ČOV koniferami (plazivý jalovec) a zavezli mulčovací kůrou. Po prvním roce na jaře tam vyrostly stovky plodnic smržů. Druhým rokem (vloni) už to byly jenom desítky a letos zatím vůbec nic. V loni po smržích na těch stejných místech rostly hnojníky, pravděp. domácí a na podzim množství helmovek mléčných. Na zbylé kůře složené hned vedle ve vrstvě vysoké asi 1m , celkem 4 m2 nevyrostlo za 3 roky vůbec nic. Tak pravděpodobně růst hub nebude ovlivňovat pouze ta kůra, ale i to co je pod ní.

jp.


Naposledy upravil Šaman dne po 22. května 2006 23:28, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 18. května 2006 8:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Autorský zákon jsem v práci nedávno řešili ... dle výkladu autorského zákona lze citovat část cizího díla s uvedením zdroje i bez souhlasu autora. Oni by pak totiž někteří autoři nedělali nic jiného než povolovali použití svého díla Smile Takže bych se toho přidržel a pokud přesně uvedeš zdroj, pak můžeš použít téměř cokoli. Na té stránce je sice uveden zdroj obrázku, ale ten ty asi nemáš a tak bude asi nutno citovat jako zdroj i onu webovou stránku ... řešení ... vynechal bych obrázek a popsal bych cyklus vlastními slovy a je to Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt 18. května 2006 9:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jak už jsem tu jednou napsal:

1) Smrže mi na mulčovací kůře vyrostly poprvé před 3 lety, když manželka rok předtím použila mulč na skalku mezi okrasné koniferiny a skalničky. Bohužel si už nepamatuji, jaká kůra (myslím tím výrobce) to přesně byla, ale koupil jsem ji v Baumaxu Smile Do té doby jsem mulčovačku nikdy dříve na zahradě nepoužíval.

2) Překvapilo mě, jak velké kusy mi tam narostly a v jakém počtu - foto sice nemám, ale byly to pěkní mackové, jak do výšky, tak i do šířky. Příští rok byla úroda již podstatně menší (jak do počtu, tak i do velikosti) a loni nebylo vůbec nic. Jinými slovy, Šamane, nestačí nasypat kůru a mít úrodu navěky. Jak jsi správně napsal, smrže jsou houby saprofytické, takže jak se živiny z kůry vyčerpají, smrže přestanou růst.

3) Před měsícem jsem nakoupil 6 pytlů kůry, takže za rok uvidíme.

4) Včera mi povídal Martin Chochel, že mulčovací kůru "vyrábějí" mj. někde u Chomutova, kam si jeho zahradnická firma pro ni jezdí. Letos tam prý bylo smržů požehnaně, ale když si tam pro ně konečně zajel, aby je sebral, bylo to tam přehrabané a smrže byly fuč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory