Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Boletus legaliae - Hřib Le Galové
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: po 26. července 2010 3:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 26. července 2010 0:22 Jirka Kohl napsal:
uuuffff.....to neřeš.....kdyby to psal nějakej blb tak prosim, ale od člověka kterej chodil do školy o 12 let dýl jak já (a to jsem středně vzdělán) mě to přijde roztomilý.....takže bych mu nějak to jedno klepnutí na mezerník navíc odpustil


Pouze jsem si dovolil poukázat na gramatickou chybu. Nic více, nic méně.

Slyšel jsem zkazky o lidech, kteří, ač základně vzděláni, chodili do školy taky sakra dlouho. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 26. července 2010 7:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Opraveno Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: st 28. července 2010 15:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na těchto snímcích Vám chci demonstrovat variabilitu ve zbarvení ústí pórů rourek u hřibu le Galové. Dle mého názoru je to vůbec nejvariabilnější "barevný" hřib vůbec.


   191.19 kB    
Picture 029.jpg
   Picture 029.jpg

   173.39 kB    
IMG_2502.jpg
   IMG_2502.jpg

   183.25 kB    
IMG_2459.jpg
   IMG_2459.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 28. července 2010 16:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkné!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: so 29. ledna 2011 21:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

4.srpna 2010. Asi o kilometr dál od mýho satánkoviště na Chlumecku jsem narazil na krásnou skupinku cca 20 legaláčků, porůznu roztroušenejch v lískovým šáší pod statnejma dubama letníma, u okraje lesa, plodnice byly rozmístnění podél meliorační stružky v porostu řídký travičky.


   192.23 kB    
4.srpna.jpg
   4.srpna.jpg

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 07. července 2011 0:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

7.července 2011 jsem cvaknul u Chlumce tyhle 2 Krasavéčky!Smile
Biotop:
Jedná se o jižně orientovanej svah o sklonu 15-30 stupňů...hrana erozní lavice...230-240m.n.m.-geologicky jsou to křídový vápnitý pískovce, slínovce a vápnitý jílovce....půdologicky se jedná o pararendziny a litozemě. Výrazně teplomilná až xerotermní a částečně i subhalofilní květena. Světlá doubrava jen s řídkou vegetací kamejky, vstavačů, lilií zlatohlavých a medovníku meduňkolistého!Smile



   199.77 kB    
No a ještě zvršku....je to Legalák, nejni to Legalák?
Za Vaše názory jsem předem velmi zauzlován!;-)
DSCN9311.JPG
   DSCN9311.JPG

   194.38 kB    
Víc podsvětlovacích blejskátek-kterej snímek se Vám líbí víc, Amigos?:-)
DSCN9310.JPG
   DSCN9310.JPG

   186.37 kB    
Co mi ale přijde divný, je ta síťka, co je sotva na posledním ceňtáčku hnátičky!;-)
DSCN9308.JPG
   DSCN9308.JPG

   199.9 kB    
První varianta podsvětlení....
DSCN9306.JPG
   DSCN9306.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 06. srpen 2012 16:55
  Předmět: Pravděpodobně Boletus legaliae f. spinarii - Hřib Le Galové Špinarův
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Při sobotním prohledávání oblasti Vrbenských rybníků a hledání jiného exempláře tohoto hřibu (který nakonec bude nejspíš tmavě vybarveným kusem hřibu přívěskatého), se mi sice nepoštěstilo další takto kaštanově zbarvený najít, ale našel jsem tohle:



O čemž jsem se podle jasně růžového klobouku, růžové barvy třeně u země a modrání domníval, že bude růžovník. Protože tu nebyl (co vím) popsaný, vzal jsem jej s sebou s tím, že jej předám do muzea. Nakonec mě začalo nahlodávat, jestli by nemohlo jít o nezvykle vybarvený Le Galové. Po dvou dnech od utržení sice už barevně nevypadal tak jasně, jako na fotkách, ale do muzea jsem jej předal - Mgr. Beran mě zviklal, že to nebude růžovník, ale spíš legaliae f. spinarii.



Nalezeno 4. srpna, duby, Vrbenské rybníky u Č. Budějovic. Klobouk výrazně (až ovocně) růžový, rourky žluté, přecházející u krajů do olivova, při pohledu ze šikma slabý růžovo-oranžový nádech. Třeň u země má růžové zabarvení, směrem nahoru žluté se síťkou (hnědo-červeno-růžová, v místě otlaků šedo-modrá).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 07. srpen 2012 11:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Takže to máme definitivně potvrzeno poradnou: opravdu jde o Boletus legaliae f. spinarii Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 07. srpen 2012 13:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No to jsou věci! Smile To je paráda! Přesuneme do DAtlasu. Kdo to určoval?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 07. srpen 2012 13:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mgr. Beran z mykologického oddělení Jihočeského muzea. Když houba zůstala na vzduchu, objevilo se prý i aroma po maggi typické pro legaliae.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 07. srpen 2012 16:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Skvěle! Čím se ta forma vyznačuje? Jak se liší od ostatních?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 07. srpen 2012 17:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Předně bych měl asi zmínit, že záleží na názoru mykologa - někteří jej klasifikují jako samostatný hřib Špinarův (Boletus spinarii), někteří jako formu hřibu Le Galové (Boletus legaliae f. spinarii).

Oproti hřibu Le Galové se liší především barvou pórů rourek. Oba je mají před otevřením klobouku žluté, poté se zbarvují červeně, ale rourky hřibu Špinarova se krátce poté zbarvují zpět na žluté.

Stejně jako klasický hřib Le Galové může být klobouk bílý až sytě růžový. Růžově zbarvené plodnice mohou být na pohled podobné jako růžovník nebo hřib královský.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 07. srpen 2012 23:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dík Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 13. srpen 2012 21:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pár kousků klasického Le Galové z Luční (13. 8. 2012)... tam člověk ani nemusí hledat Smile

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 17. září 2012 18:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

hřib Le Galové, nalezen 14. 9. 2012 (po deštích), Vrbenské rybníky u Č. B., přímo na cestě na hrázi

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory