Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Scutellinia crucipila - Kosmatka křížochlupá
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 03. června 2012 9:20
  Předmět: Scutellinia crucipila - Kosmatka křížochlupá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož jsem se po letech urval a s dcerou se šel projít do lesa za Libušínem (KL). Nic tam nebylo. Vskutku nic. Až cestou domů jsem se nějak sklonil a ejhle askomyceťáček. Rostl na zemi na mokré cestě pod duby, lískou, smrky a různými jiným křáčím. Největší plodnička měla 6 mm, pěkně pomerančově oranžové, odspodu trochu do bělava, žádný presudotřeň či kořínek. Z fotek je vidět, že jsou mírně ochlupené, ale pod mikroskopem to již vidět nebylo. Co by to asi tak mohlo být?


   110.9 kB    
2.6.2012, Libušín (KL), na mokré cestě pod duby, (c) Bob
Orangada02.jpg
   Orangada02.jpg

   154.76 kB    
2.6.2012, Libušín (KL), na mokré cestě pod duby, (c) Bob
Orangada01.jpg
   Orangada01.jpg


Naposledy upravil Bob dne po 11. června 2012 8:28, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 03. června 2012 9:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na mikroskop jsem to ještě stihnul, ale na zpracování už moc času nemám. Výtrusy byly ca. 17 x 6 mikonů, se mi podařily krásně "vysypat" Smile Vřecka neamyloidní, ale parafýzy ano. Letmo jsem proběhl knihy, ale u oranžových askoušů jsem obvykle našel jen hladné výtrusy, jenže tyhle byly docela zřetelně dekorované. Nasměruje někdo?


   117.67 kB    
Asci, Congo red (c) Bob
Asci_01.jpg
   Asci_01.jpg

   79.99 kB    
Melzer's reagent (c) Bob
Asci_02.jpg
   Asci_02.jpg

   116.89 kB    
100x imer., spores, Congo red, (c) Bob
Spores_01.jpg
   Spores_01.jpg

   106.68 kB    
100x imer., spores, Congo red, (c) Bob
Spores_02.jpg
   Spores_02.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: ne 03. června 2012 14:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle mě by to mohla být nějaká Cheilymenia. Zkus se mrknout třeba na Ch. crucipila.
_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 04. června 2012 14:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jo, na ty to vypadá, jenže u všech co jsem našel jsou přítomny velké picháky podobné těm u kosmatek, ale ty jsem nepozoroval ... asi by mi neunikly ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: po 04. června 2012 15:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Je to hodně podobné tomu, co jsem sem kdysi dával: http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=14539#14539
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 04. června 2012 17:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jo, je to podobné ... kdybych musel tipnul bych, že je to však různého druhu. Listí jsem na měl všude také, ale řekl bych, že to moje rostlo zejména ze země.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po 04. června 2012 21:44 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 04. června 2012 14:01 Bob napsal:
Jo, na ty to vypadá, jenže u všech co jsem našel jsou přítomny velké picháky podobné těm u kosmatek, ale ty jsem nepozoroval ... asi by mi neunikly ...

prosímtě, asi budu za blbou, ale co přesně si myslel těmi "picháky"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 04. června 2012 22:36
  Předmět: Cheilymenia crucipila
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No takové ty tvrdé tlustostěnné hyfy připoménající trny. Anglicky tomu říkají "hairs" tedy vlasy nebo chlupy ... koukni na mikrofotky kosmatek co tu jsou a uvidíš nádherné kousky ... a nebo vydrž a já je přidám i k této houbě. Určení je od teď asi jasné ... Cheilymenia crucipila jak radil Roman. Jsem to nevydržel a dneska ještě pečlivě odkrojil kraj plodnice a zkoumal pod silnou lupou a nic neviděl. Pak jsem to rozmáčkl na sklíčko a taky nic ... a najednou tam byly Smile ... přesně tak jak mají být, světle hnědé - takže kdo viděl ty černochy u kosmatek, snadno tyhle přehlédne. Navíc mi přijde, že jsou takové nedovyvinuté a navíc nehojné, ale jsou tam ... vše sedí na Cheilymenia crucipila (Cke. Phill. apud Cke.) Dennis.
Doufám, že budu mít čas je o víkendu ještě jednou navštívit a vzít vyspělejší plodničky.
Díky za pomoc!
Výzvou je však jméno ... to co mám v klíčích (viz výše) nemohu nikde najít (ani na fungorum.org ani catalog of life ani biolib). Možná to ani není žlutěnka, ale kosmatka neb Cheilymenia crucipila (Cooke & W. Phillips) Le Gal = Scutellinia crucipila (Cooke & W. Phillips) J. Moravec - kosmatka křížochlupá ... hmmm, budu dál pátrat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: pá 08. června 2012 20:08
  Předmět: Re: Cheilymenia crucipila
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na ty chlupy jsem zvědavý. Od kosmatek je znám docela dobře, ale u těchto potvůrek jsem je naživo ještě neviděl a na netu tuším jen jednu fotku.
_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: so 09. června 2012 18:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak to jsi zvědavý právě načas! Zrovna jsem dodělal obrázek Wink


   115.91 kB    
2.6.2012, Libušín (KL), na mokré cestě pod duby, hairs in Congo Red (c) Bob
Hairs_01.jpg
   Hairs_01.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: so 09. června 2012 19:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 09. června 2012 18:27 Bob napsal:
Tak to jsi zvědavý právě načas! Zrovna jsem dodělal obrázek Wink


Pěkná prácička! Ty vlasy jsou zajímavé, jak jsi poznamenal oproti kosmatkám by se snadno přehlédly.

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 10. června 2012 13:05
  Předmět: Scutellinia crucipila - Kosmatka křížochlupá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dneska se mi podařilo navštívit lokalitku znovu, ale začalo poprchávat ... a se tříletou asistentkou se makro prostě fotit nedá Smile Od minule nevyrostly, ale stále jich je tam mnoho malých. Zkoušel jsem fotit hlavně okraje kvůliva oněm chlupům. Na některých plodničkách téměř nebyly, a tak jsem myslel, že jěště nenarostly. Až doma jsem odhalil, že jsem vyfotil i úplná mrňata velikosti pod milimetr. A jak je vidět, je to vlastně jen shluk těch chlupů, Takže je to asi tak, že jim dorůstají výrazně pomaleji nežli roste plodnice samotná, a tak jich je v dospělosti tak nějak poskromnu.



   125.99 kB    
10.6.2012, Libušín (KL), vlhká cesta, velikost asi 1,5 mm. (c) Bob
Kosmatka_Krizochlupa_00.jpg
   Kosmatka_Krizochlupa_00.jpg

   156.09 kB    
10.6.2012, Libušín (KL), vlhká cesta, velikost asi 3 mm. (c) Bob
Kosmatka_Krizochlupa_01.jpg
   Kosmatka_Krizochlupa_01.jpg

   150.34 kB    
10.6.2012, Libušín (KL), vlhká cesta, velikost pod 1 mm. (c) Bob
Kosmatka_Krizochlupa_02.jpg
   Kosmatka_Krizochlupa_02.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 11. června 2012 8:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Teď mne tak napadlo, jestli to s těma chlupama není tak, že v mládí, kdy je hubka jen shlukem několika buněk, se tímto způsobem nebrání žravým predátorům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: po 11. června 2012 21:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 11. června 2012 8:27 Bob napsal:
Teď mne tak napadlo, jestli to s těma chlupama není tak, že v mládí, kdy je hubka jen shlukem několika buněk, se tímto způsobem nebrání žravým predátorům.


Zajímavý nápad. Já mám zase teorii, že se tím brání vysychání - přece jen nějaký ten stín to háže Smile Smile Smile

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 08. června 2018 19:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Z lesní cesty (smrk, vrba) nedaleko potoka, po deštích. Přiložená fotka je 100% výřez, aby byly vidět výše diskutované chlupy. U většiny skupin plodniček byly drobné mechy.


   197.6 kB    
5. června 2018, CHKO Blanský les, širší okolí Křemže, málo používaná lesní cesta, 505 m n. m.
SDIM7861_960.jpg
   SDIM7861_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory