Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Dotaz.Je potreba spory jine houby k vytvoreni plodiciho mycelia?
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stromsnes



Založen: 21. 05. 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: st 26. května 2010 17:31
  Předmět: Dotaz.Je potreba spory jine houby k vytvoreni plodiciho mycelia?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mam dotaz, jestli je pro vytvoreni noveho plodneho mycelia pomoci spor, potreba "opacne pohlavi" z jine houby, nebo jestli muze byt od stejne matky.
Pokud to trosku hloupe prirovnam k rostlinam, tak jestli houby jsou "cizosprasny" nebo "samosprasny", nebo je to od houby k hoube jine?

Pravda je, ze se mi to povedlo s shii-take, z jedne houby pomoci spor vytvorit plodny klacek, normalne jsem ho namocil do vody kde jsem macel plodnici. S hlivou se mi to ale nepovedlo nikdy, tak nevim, jestli potrebuje ciziho "opylovace"?

Dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldow



Založen: 27. 05. 2010
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: čt 27. května 2010 9:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

nejprv; sam jsem amater a vetsinu nemam vyzkousenou, takze aspon v necem pravdepodobne budu opraven zkusenejsimi, ale:

Spora ma polovicni pocet chromozomu, potrebuje jakoukoli dalsi sporu aby se rozbehlo normalni mycelko. V tyhle fazi je problemem obvykle spis sterilita, bakterialni infekce muze kultury zahubit. Takze gratulace k uspechu Smile

Muj tip na schudnou metodu v domacich podminkach by bylo v co nejsterilnejsich podminkach vytrhnout kousek ze vnitrku nohy houby a nechat rust na trose substratu (slama, obili, karton), pak vstriknout skrz nejakou gumu na viku dovnitr injekci vodu a mycelko do ni roztrast, pak bud opakovat pro vetsi objem tekutyho media, nebo naockovat sadbu, pak sadbou ockovat pasterizovanej substrat ve vetsim.

Sam jsem zvedavej jestli jsem to trefil a da se to takhle delat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: čt 27. května 2010 13:30
  Předmět: Re: Dotaz.Je potreba spory jine houby k vytvoreni plodiciho mycelia?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 26. května 2010 17:31 stromsnes napsal:
Mam dotaz, jestli je pro vytvoreni noveho plodneho mycelia pomoci spor, potreba "opacne pohlavi" z jine houby, nebo jestli muze byt od stejne matky.
Pokud to trosku hloupe prirovnam k rostlinam, tak jestli houby jsou "cizosprasny" nebo "samosprasny", nebo je to od houby k hoube jine?

Pravda je, ze se mi to povedlo s shii-take, z jedne houby pomoci spor vytvorit plodny klacek, normalne jsem ho namocil do vody kde jsem macel plodnici. S hlivou se mi to ale nepovedlo nikdy, tak nevim, jestli potrebuje ciziho "opylovace"?

Dik


Nemá asi smysl přetřásat detailně reprodukční cyklus hub, protože v knihách i na netu je informací dost. Dopustím se tedy hrubé nepřesnosti a zjednodušení a odpovím na otázku přímo - použijeme-li navržené názvosloví z říše rostlin, pak např. zmiňovaná hlíva je samosprašná a nepotřebuje k rozmnožení jinou houbu.

_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stromsnes



Založen: 21. 05. 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: pá 28. května 2010 13:40
  Předmět: dik za odpoved
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

a ta hliva tvori pravidlo, ze je "samosprasne"?, nebo potrebuji nektere jine houby ciziho "opylovace"?
Nevi nekdo jak uspesne mnozit drevokazne houby primo z spor na klacek?Rikam si, ze mohu poskytnout velkou koncentraci spor, zdravej klacek a spravnou vlhkost, tak by to melo jit, ale porad mi to sezere nejaka jina plisen. Ironicky, ze se mi to povedlo jednou s shii-take, houba ktera byva takova spise hure konkurenceschopna. Navic to byly spory z plodnice z produkcniho bloku, na kterych se pouzivaji jine klony nez do spalku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: so 29. května 2010 10:46
  Předmět: Re: dik za odpoved
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 28. května 2010 13:40 stromsnes napsal:
a ta hliva tvori pravidlo, ze je "samosprasne"?, nebo potrebuji nektere jine houby ciziho "opylovace"?
Nevi nekdo jak uspesne mnozit drevokazne houby primo z spor na klacek?Rikam si, ze mohu poskytnout velkou koncentraci spor, zdravej klacek a spravnou vlhkost, tak by to melo jit, ale porad mi to sezere nejaka jina plisen. Ironicky, ze se mi to povedlo jednou s shii-take, houba ktera byva takova spise hure konkurenceschopna. Navic to byly spory z plodnice z produkcniho bloku, na kterych se pouzivaji jine klony nez do spalku.


Ono je to jinak než u rostlin - tam po opylování vznikne semeno jakožto definitivní reprodukční jednotka. U hub je to trošku komplikovanější, z výtrusů vzniká primární mycelium, z něho sekundární. Přijetím neodpovídajícího názvosloví to motáme Confused . Asi bychom to na této bázi neměli dál rozvíjet. Nicméně - obecné pravidlo zní, že houba k rozmnožení nepotřebuje dalšího jedince.

Množením ze spór se právě právě pokoušíš o ten pohlavní cyklus (spóry, primární a sekundární mycelium). Výrobci sadeb a subtrátů tuhle operaci podnikají ve sterilních podmínkách na agaru Cool. Vem to taky přes agar a nějaký nosiš (pšenice, piliny) - postupy tady na DAMyku jsou. Lepší ale je vegetativní množení. Pěstování hlívy v amatérských podmínkách ze spór má podobnou logiku jako pěstování brambor ze semen. Jde to, pro poučení, pro zajímavost a pro radost je dobré si to vyzkoušet, ale z praktického hlediska to význam nemá.

_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stromsnes



Založen: 21. 05. 2010
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: so 29. května 2010 20:26
  Předmět: mnozit houby vegetativne? haha, nazvoslovi
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ja si bezne mnozim brambory semenama. Proto mam brambory odolne na mandelinku a na plisne. Mozna vlastne nejsou doslova odolne, ale mladsi organismus je vitalnejsi a prispusobivejsi. Brambory generativne je neco co by mel delat kazdy pestitel brambor. Ja to delam i s ovocem. Pestovani hub sporama me fascinuje protoze se zabyvam slechteni rostlin, a verim v geneticke diverzite. Variabilita je alfa omega, pokud chci aby napriklad houba papala nejaky mene vhodne drevo, treba visen, coz me zatim zadna hliva nesezrala.

Jsem takovy eksperimentator, zlodej, inovator, setrilek, zlobivej a tak dal...

Tesim se na spolupraci.

Brambory se semen jsou taky mnohem krasnejsi, nektere jsou cervene, nektere zlute, nektere nehezke a hnedozelene, a najednou jedna rostlina ma uplne zlate brambory... Nektere hlizy jsou dlouhe jak cervy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: ne 30. května 2010 7:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ale ano, OK Wink S bramborami jsme ten příměr trefili dokonale, je to dokonalá paralela "výrobce-uživatel", Plně to chápu a respektuji, jen jsem chvíli mluvil z pozice "jak to děla většina". Tedy abych neodbíhal a zrekapituloval to - já znám a mám vyzkoušený postup SPÓRY-AGAR-NOSIČ-SUBSTRÁT, který je tu na DAMyku zveřejněný. Zná-li někdo provozně použitelnou zkratku SPÓRY-SUBSTRÁT, po které se ptá stromsnes, sem s ní.
_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
spsemi
Anonymní





PříspěvekZaslal: st 23. listopadu 2011 1:43
  Předmět: re:spory substrat
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

hoj

Pozitelan metoda je spore syringe. Tusim ze Vam to nemusim popisovat, avsak pre tych co nevedia. Zo sporeprintu oklepeme/oskrabeme spory do sterilnej vody, premiesame a v sterilnom prostredi natiahneme do sterilnej striekacky s ihlou. Následne ockojume sterilny substrat. V podstate je to spory-substrat len su vo vode. Pri dodrzani sterilnych technik by bezpochyb sli aj suche spory rovno na substrat, oskrabat, zavriet, inkubovat, cakat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory