Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Cantharellus cibarius - Liška obecná
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kudláček
Čestný člen


Založen: 15. 11. 2005
Příspěvky: 564
Bydliště: Hlinsko v Čechách

PříspěvekZaslal: ne 12. června 2011 14:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

10. června 11, 20:26 lesánek napsal:
I na Vysočině už se na prosluněných teplejších místech objevily


Nejen na prosluněných místech, ale i v hlubokém vysokém porotu. Jsou nasazené všude jupííí

_________________
Kudla - Houby na Hlinecku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: ne 03. července 2011 12:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Každý rok je iný a kto hubárči pravidelne vie o tom svoje.Iste máte ešte v pamäti augustové hríbobranie,či explóziu lievikov (stročkov) z minulého roku.Raz sú to vysoké bedle po lúkach ktorým sa darí,inokedy kozáky také,či onaké.Huba ktorú bežne nestretneš sa objaví v prekvapivom množstve,akoby sa chcela po dlhšom čase pripomenúť,aby sa na ňu nezabudlo.Takto tu v poliach po skosení ovsa kedysi vyrazila Golierovka slamomilná (Stropharia rugosoannulata) v nevídaných množstvách.Pamätám si suchohríbové roky,kedy hnedáky (Xerocomus badius) rástli o 106 i začiatok októbra spred asi desiatich rokov,keď boli hory vo výške cez tisíc metrov posiate suchohríbnikom zamatovým (Boletellus fragilipes,Xerocomus pruinatus),ktorý nebolo možné vyzbierať.Zakaždým je to iné,nepredvídateľné,jedinečné.Raz hojno,raz ... nič.No a práve s nástupom tejto hubárskej sezóny sa nedá po troch víkendoch ubrániť dojmu,že pri tej hríbokozákovej biede v lesoch jednoznačne kraľujú kuriatka (lišky).Nie že by tu minulé roky nebývali,ale predsa len...v smrečine,bučine,borine i brezine,všade tá istá pesnička -kuriatka.Takýto prudký vhup do novej sezóny dosť prekvapuje,hlavne s ohľadom na vlhkostné pomery,ktoré neboli ktovie čo.A to som už dávnejšie kdesi čítal,že tieto hubky sú priamo závislé na množstve zrážok.Nuž teda...neviem,neviem.


   172.99 kB    
kuriatka3.JPG
   kuriatka3.JPG

   169.75 kB    
kuriatka1.JPG
   kuriatka1.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 05. července 2011 1:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

24.6.2011 u Vlašimi!Smile


   197.15 kB    
DSCN8182.JPG
   DSCN8182.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: čt 07. července 2011 12:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Lišky byly prakticky to jediné, co se dnes dalo u nás najít. Zato jich byl plný košík.


   170.34 kB    
Hradiště - 7.7. 2011
DSC09504.JPG
   DSC09504.JPG

   150.41 kB    
DSC09505.JPG
   DSC09505.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: út 02. srpen 2011 19:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

lišky atlasovky,,,


   194.32 kB    
boroví porost okolí Zátyní 2.8.2011
liška obecná.jpg
   liška obecná.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: st 03. srpen 2011 11:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 12. června 2011 8:52 lesánek napsal:
Řekl bych, že to bledá nejsíš není. Světlejší barva je způsobená tím, že byly skoro celé zakryté listím. Ale nedaleko jedno místo na lišky bledé mám.

Bledá to být může, může to být obecná.
Já jsem tyto 2 začal od sebe rozlišovat asi před 14 ti lety. To jsem v České Kanadě hned v příkopu u silnice mezi Matějovcem a Stálkovem našel hodně lišek. Až teprve při jejich krájení do pokrmu jsem si uvědomil, že některé z nich jsou jakoby "vybledlé" od slunka, ale navíc ještě robustnější stavby plodnice. Samotné "vyblednutí" by mne nejspíš nechalo v klidu, ale tady už byly 2 nápadné znaky. Tak jsem začal pátrat a už brzy jsem věděl, že to byly právě lišky bledé. Proto si to pamatuju, že tenkrát jsem je oboje sbíral jen na jednom místě, kde byly promíchány navzájem. Pak jsem se ještě jednou setkal s tím, že v místě, kde rostou jen lišky bledé se (zde na Valašsku) najednou objeví i lišky obecné. A pak zase třeba 3 roky tam potkám jen l. bledou, než l. ob. zase vykoukne. Tolik moje osobní zkušenost s liškami. (má-li někdo zájem, mohu mu popsat oboje lokality)

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: st 03. srpen 2011 20:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Presne pred mesiacom som poslal príspevok,že kuriatko je tu v okolí zatiaľ najhojnejším druhom tejto sezóny. Po pauze ktorú spôsobilo letné sucho,je to tu zas a nič sa nezmenilo. Hubári po dažďoch netrpezlivo očakávajú masívnejší rast hríbovitých,no tým sa zatiaľ moc nechce. V nedeľu sme mrkli breziny,dnes smrečiny. Kozáky bieda,hríby slabota. Zato kuriatok ajajaj! Tento rok sú pri chuti.


   142.8 kB    
Malá Fatra asi 800 m.n.m. Mladá smrečina,južný svah.
3.8.2011.JPG
   3.8.2011.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesánek



Založen: 10. 08. 2007
Příspěvky: 848
Bydliště: Mrákotín, okres Jihlava

PříspěvekZaslal: pá 05. srpen 2011 13:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

U mě to bylo ještě minulý týden podobné. Tolik jako ty jsem jich tedy nepřinesl, ale asi 4 kg košík se dal nasbírat asi za hodinku. Tento týden už začaly růst i hřibovité houby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesánek



Založen: 10. 08. 2007
Příspěvky: 848
Bydliště: Mrákotín, okres Jihlava

PříspěvekZaslal: so 06. srpen 2011 20:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jen potvrzení předešlého příspěvku.


   112.08 kB    
Mladý smrkový les s příměsí břízy a borovice v okolí Mrákotína 30.7. 2011
P1100901.JPG
   P1100901.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JARIN



Založen: 01. 05. 2008
Příspěvky: 578
Bydliště: Hroznětín okr. Karlovy vary

PříspěvekZaslal: ne 13. května 2012 9:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na Karlovarsku už se klubou malá mimina Wink


   116.86 kB    
12.5.2012 slunný svah pod břízou
DSCF4565.jpg
   DSCF4565.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: so 01. června 2013 15:50
  Předmět: Cantharellus cibarius - Liška obecná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Už se objevují.


   187.29 kB    
27.5.2013
Unhošť env.
liška.jpg
   liška.jpg

_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jiří Novák



Založen: 16. 11. 2009
Příspěvky: 1070
Bydliště: Valašské Meziříčí

PříspěvekZaslal: so 01. června 2013 20:48
  Předmět: Re: Cantharellus cibarius - Liška obecná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 01. června 2013 15:50 Jiří Véle napsal:
Už se objevují.

Jirko, a co je to, co je na této fotce nahoře vpravo od té největš lišky? Tak trochu mi to připomíná nějaký černorosol v mladším stadiu?.

_________________
JGLN
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mara73



Založen: 19. 12. 2010
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: ne 15. června 2014 11:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Letos byl ideální začátek června na lišky, rostly v neuvěřitelném množství (Křivoklátsko), ale asi je to lokální záležitost. Na Kokořínsku byly taky nasazené, ale následující sucho je téměř zlikvidovalo.
Jeden dorostlý kousek z dubiny se zajímavými lištami.

Kokořínsko, 14.6.2014



   116.86 kB    
h108.jpg
   h108.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: ne 15. června 2014 19:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Je to tak, v Krušných horách jich koncem května taky bylo plno.


   178.7 kB    
Potočná - 31. 5. 2014
DSC02128.JPG
   DSC02128.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: pá 24. října 2014 18:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jedna přerostlá mrcha...
Mám v tom trochu binec; na stejném místě sbírám lišky bledé (aspoň teda si myslím, že to jsou bledé). Tahle mi ale přijde spíš jako klasika obecná, jen trochu vyhnaná práškama. Vzrostlá dubina, ale prošpikovaná semtam smrkem a břízou.
Jestli se pletu, tak to Bobe, prosím tě, dej do pryč.



   146.66 kB    
24.10.2014 - Rochlov
IMG_5877.JPG
   IMG_5877.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory