Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Houbolov na září - bedly rodu Macrolepiota
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Nástěnka - Výstavy, přednášky, knihy, odkazy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Bedly k jídlu
sbírám a rozlišuji několik druhů
91%
 91%  [ 22 ]
sbírám ale druhy nerozlišuji
8%
 8%  [ 2 ]
nesbírám z obavy před b. zahradní a b. jedovatou
0%
 0%  [ 0 ]
nesbírám - nepoznám je od jiných hub
0%
 0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 24

Autor Zpráva
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: so 11. září 2010 6:27
  Předmět: Houbolov na září - bedly rodu Macrolepiota
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku


bedla Konradova


V následujícím přehledu jsou druhy řazeny do rodu Macrolepiota, poslední taxonomické změny budou zmíněny níže.

Pro začátek odkazy na druhy, které tu už máme:

    bedla vysoká (Macrolepiota procera) - velký a vysoký druh, hnědé nebo šedohnědé šupiny na klobouku, dužnina barvu nemění, prsten posuvný

    bedla červenající (Macrolepiota rhacodes, druhové jméno též uváděno v typografické formě rachodes) - v tradičním pojetí (viz dále) středně velký druh, poraněním krvavě červenající, na klobouku na šedém nebo šedohnědém podkladu tmavší šupiny, prsten posuvný

    bedla zahradní (Macrolepiota brunnea, syn. M. rhacodes var. hortensis, M. bohemica) - středně velký druh, poraněním oranžoví až světle červená, na bělavém podkladu výrazně tmavé šupiny, prsten posuvný, někomu působí žaludeční obtíže

    bedla dívčí (Macrolepiota nympharum, syn. M. puellaris) - menší až středně velká, na bílém podkladu bílé odstáté jemné šupiny, poraněním barvu nemění, prsten posuvný

    bedla Konradova (Macrolepiota konradii) - menší druh, střed klobouku tmavší se šupinami slitými v hvězdicovitý útvar, na okraji velké odstávající šupiny na bělavém nebo světle šedohnědém podkladu, dužnina barvu nemění, v třeni slabě rezavohnědně, prsten posuvný

    bedla vyniklá (Macrolepiota mastoidea) - velký druh, klobouk na středu s výrazným hrbolkem, na šedavém podkladu šupiny od středu daleko slité v celek, k okraji klobouku pak velmi jemné šupiny, dužnina neměnná, v třeni slabě hnědnoucí, prsten posuvný

    bedla odřená (Macrolepiota excoriata) - středně velký druh, rostoucí na loukách a stepích, na bílém podkladu klobouku má rezavohnědý střed, který se k okraji rozpukává spíše vláknitě než do šupin, dužnina neměnná, prsten jemný, neposuvný


A co tu ještě například nemáme:

    bedla smíšená (Macrolepiota permixta) - velký druh podobný bedle vysoké, v třeni poraněním oranžoví až červená

    bedla zelenající (Macrolepiota olivascens) - velký druh podobný bedle vysoké, na klobouku poraněním a stářím olivově šedozelená

    bedla jedovatá (Macrolepiota venenata) - mediteránní druh rostoucí v trsech, dužnina červená, jedovatá


Všechny velké bedly rostoucí u nás jsou jedlé, kromě bedly jedovaté, která u nás navíc pravděpodobně neroste, někomu může způsobit potíže i bedla zahradní, která se tudíž ke sběru nedoporučuje.


Bedly rodu Macrolepiota vykazují plynulé přechody k rodům Leucoagaricus a Chlorophyllum, takže některé z nich byly do těchto rodů přeřazeny, na což existují různé názory. Z rodu Chlorophyllum, který se vyznačuje zeleným výtrusným prachem, je v Severní Americe hojný jedovatý druh Ch. molybdites.


Bedla se česky říká i dalším rodům, které zde neřešíme - Lepiota ("malé bedly"), Leucoagaricus a Leucocoprinus. Druhy z těchto rodů jsou nejedlé, některé dokonce silně jedovaté.


Článek bude ještě doplněn o aktuální taxonomii...


Naposledy upravil Vlkodlak dne so 11. září 2010 22:34, celkově upraveno 11 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Igor Hnízdo



Založen: 24. 08. 2010
Příspěvky: 87

PříspěvekZaslal: so 11. září 2010 13:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ahoj.

O bedle konradové jsem toho moc nenašel. Je jedlá? Mohli by jste upřesnit jedlost a jedovatost? Nějaké informace o bedlách jsem našel tady: http://www.nasehouby.cz/houby/taxon_list.php?taxon=family&key=Agaricaceae Avšak u některých není nic o jedlosti:

Bedla Bucknallova - Bedlička fialová (Smí se u nás sbírat?)
Bedla vlnatá - Bedlička vlnatá
Bedla žlutá - Bedľovec citrónovožltý
Bedla konradova

Hlavně ujasnit ty jedovaté bedly
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: so 11. září 2010 14:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 11. září 2010 13:51 4ever napsal:
Ahoj.

O bedle konradové jsem toho moc nenašel. Je jedlá? Mohli by jste upřesnit jedlost a jedovatost? Nějaké informace o bedlách jsem našel tady: http://www.nasehouby.cz/houby/taxon_list.php?taxon=family&key=Agaricaceae Avšak u některých není nic o jedlosti:

Bedla Bucknallova - Bedlička fialová (Smí se u nás sbírat?)
Bedla vlnatá - Bedlička vlnatá
Bedla žlutá - Bedľovec citrónovožltý
Bedla konradova

Hlavně ujasnit ty jedovaté bedly

Houbolov je o "velkých bedlách" z rodu Macrolepiota, které více či méně vypadají jako bedla vysoká nebo bedla červenající. Neřešíme tu ani "malé bedly" z rodu Lepiota ani bedly z rodů Leucoagaricus nebo Leucocoprinus.

Všechny velké bedly rostoucí u nás jsou jedlé, kromě bedly jedovaté, která u nás navíc pravděpodobně neroste, někomu může způsobit potíže i bedla zahradní, která se tudíž ke sběru nedoporučuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Igor Hnízdo



Založen: 24. 08. 2010
Příspěvky: 87

PříspěvekZaslal: so 11. září 2010 19:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 11. září 2010 14:54 Vlkodlak napsal:

Houbolov je o "velkých bedlách" z rodu Macrolepiota, které více či méně vypadají jako bedla vysoká nebo bedla červenající...


I když jsem si říkal, že bedlu vysokou a bedlu červenající bych už bezpečně poznal, když se dívám na fotky mladých plodnic, které vypadají hodně odlišně než dospělé plodnice nejsem si jist jestli neexistují druhy, se kterými by se ty nedospělé bedly daly zaměnit. Přeci jen u mladých plodnic ta výška bude jiná než u dospělých. Z toho plyne má nejistota. Jak mám vědět, že ta bedla vysoká má správnou výšku, nebo mám sbírat jen dospělé?

Tak např.
http://kudluvfotoatlashub.blog.cz/1006/bedla-zahradni
Fotka mi přijde podobná s B. červenající zde:
http://img3.rajce.idnes.cz/d6/1/1745/1745457_10e24c6d1a89dc6a0b44d89c4c7d098b/images/Bedla_cervenajici_Macrolepiota_rachodes_.jpg
a s B. konradovou:
http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=181317&poradie=2&form_hash=d6c0c659f652289a98ee575becae8337
Rozlišit to bych nezvládl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: so 11. září 2010 19:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 11. září 2010 19:07 4ever napsal:
I když jsem si říkal, že bedlu vysokou a bedlu červenající bych už bezpečně poznal, když se dívám na fotky mladých plodnic, které vypadají hodně odlišně než dospělé plodnice nejsem si jist jestli neexistují druhy, se kterými by se ty nedospělé bedly daly zaměnit. Přeci jen u mladých plodnic ta výška bude jiná než u dospělých. Z toho plyne má nejistota. Jak mám vědět, že ta bedla vysoká má správnou výšku, nebo mám sbírat jen dospělé?


Mladé plodnice se u řady druhů hub špatně rozlišují, jsou například známé záměny (a otravy) malé závojenky olovové za malé hříbky. U bedel je k makroskopickému určení vždy lepší dospělá plodnice.

Houbařům lze poradit, aby vždy sbírali houby, až když mají všechny potřebné znaky k určení, nikdy ne plodnice, kterým důležitý znak chybí nebo u nichž si nejsou určením jisti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: so 11. září 2010 21:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ale tady jde taky o to, že bedla zahradní někdy nebývá uznávána jako samostatný druh, ale jako varieta bedly červenající, navíc pro porovnávání je důležitější popis než obrázek!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Igor Hnízdo



Založen: 24. 08. 2010
Příspěvky: 87

PříspěvekZaslal: ne 12. září 2010 11:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 11. září 2010 21:25 Teri napsal:
Ale tady jde taky o to, že bedla zahradní někdy nebývá uznávána jako samostatný druh, ale jako varieta bedly červenající, navíc pro porovnávání je důležitější popis než obrázek!


Myslím že obojí je důležité. Nejal bych se jíst houbu bez toho, aniž bych viděl obrázek i popis. Proto s tebou souhlasím. Tento článek mi přijde dosti strohý a asi by bylo lepší pohledat v internetových atlasech než spoléhat na identifikaci podle fotky. (Edit:) Vidím, že k článku přibily nějaké základní identifikační znaky, to je dobře Smile

Edit - bedla jedovatá:
Tak bedlu jedovatou jsem už nalezel (obrázky):
http://www.google.cz/images?hl=cs&rlz=&=&q=Macrolepiota%20venenata&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=787&bih=445
http://luirig.altervista.org/cpm/thumbnails2.php?search=Macrolepiota+venenata

Edit 2
Ty obrázky je samozřejmě třeba nahlédnout nebo otevřít stránku kde se nachází, aby si člověk ověřil zda je to skutečně obrázek té hledané houby

Teď by stálo za to uvést jak ji odlišíme od těch jedlých Macrolepiota


Naposledy upravil Igor Hnízdo dne ne 12. září 2010 21:13, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: ne 12. září 2010 18:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

citace:
Tak bedlu jedovatou jsem už nalezel (obrázky):
http://www.google.cz/images?hl=cs&rlz=&=&q=Macrolepiota%20venenata&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=787&bih=445
http://luirig.altervista.org/cpm/thumbnails2.php?search=Macrolepiota+venenata


Ne všechny ty obrázky, co Ti te google vyhodil jsou ta Macrolepiota venenata!!!! Znovu opakuju, že to prostě podle obrázků nejde

a kdybys pozorně četl Vlkodlaka, tak píše, že bedla jedovatá u nás pravděpodobně ani neroste, takže odlišení od naších jedlých bedel nemusíme řešit. Navíc ona není ani v Pilze der Schweiz...takže hojná taky nebude...


Naposledy upravil Teri dne ne 12. září 2010 22:15, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: ne 12. září 2010 21:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

4ever: Nekonečné diskuze nad internetovými obrázky neveď prosím v houbolovu.

Ke komplexu druhů kolem bedly červenající sem ještě něco dám, musím si přečíst Vellingu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: st 15. září 2010 11:45
  Předmět: Re: Houbolov na září - bedly rodu Macrolepiota
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 11. září 2010 6:27 Vlkodlak napsal:
A co tu ještě například nemáme:

    bedla smíšená (Macrolepiota permixta) - velký druh podobný bedle vysoké, v třeni poraněním oranžoví až červená

Vlkodlaku, já mám k M. permixta v hlavě přiřazen český název bedla tmavohnědá - jak to tedy je správně?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: st 15. září 2010 14:32
  Předmět: Re: Houbolov na září - bedly rodu Macrolepiota
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 15. září 2010 11:45 Sley napsal:
so 11. září 2010 6:27 Vlkodlak napsal:
A co tu ještě například nemáme:

    bedla smíšená (Macrolepiota permixta) - velký druh podobný bedle vysoké, v třeni poraněním oranžoví až červená

Vlkodlaku, já mám k M. permixta v hlavě přiřazen český název bedla tmavohnědá - jak to tedy je správně?

Slovo "správně" je pro české názvy irelevantní, neexistuje na rozdíl od latiny žádná kodifikace. Na výstavách v Praze se jí říkalo bedla smíšená, což je logické vzhledem ke kombinaci vzhledu b.vysoké a červenání. Biolib ji uvádí jako bedlu tmavohnědou, což jsem viděl prvně. Upřímně řečeno, české názvy jsou mi celkem volné. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: út 21. září 2010 20:34 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Editovat už nemůžu, takže k nové taxonomii:

Vellinga (Mycologia, 2003) se zabývala taxonomií rodu Macrolepiota nejen morfologicky, ale také molekulární analýzou. Dospěla k závěru, že rod Macrolepiota lze rozdělit na:

1. Skupinu kolem bedly vysoké (M. procera), vyniklé (M. mastoidea) a M. clelandii (australský druh). Ta je sesterskou skupinou rodů Leucocoprinus a Leucoagaricus. Tyto druhy zůstávají v rodu Macrolepiota.

2. Skupinu kolem bedly červenající (M. rhacodes) [Vellinga uvádí transkripci rachodes], spolu s M. globosa, Chlorophyllum molybdites (americké druhy), bedlou zahradní (Leucoagaricus hortensis = M. hortensis) a střechanem bedlovitým (Endoptychum agaricoides). Sesterským rodem je jim pečárka (Agaricus). Tyto druhy jsou řazeny do rodu Chlorophyllum.

3. Bedla dívčí (M. nympharum) podle ní patří do rodu Leucoagaricus blízko k bedle zardělé (L. leucothites).

U skupiny bedly červenající je možné vypozorovat 3 druhy:
1. Chlorophyllum rhacodes - bílý podklad klobouku, tmavé šupiny, průměr klobouku cca stejný jako délka třeně, dvojitý prsten, růst na kompostech a humózních místech. Tomu jsme říkali bedla zahradní.

2. Ch. brunneum - to samé, akorát prsten jednoduchý a růst v trsech. Pravděpodobně totožné s Macrolepiota venenata.

3. Ch. olivieri - šedý podklad, podobně šedé šupiny, třeň delší než průměr klobouku, růst v lesích. Tomu jsme říkali bedla červenající.

Viz též zde: http://www.foto-net.sk/?idi=16183
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 22. září 2010 16:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne září 12, 2010 9:02 pm Vlkodlak napsal:
4ever: Nekonečné diskuze nad internetovými obrázky neveď prosím v houbolovu.


Souhlas! Navíc bych navrhly tyhle diskuse vést u tématu rodu či podrodu či tak podobně v odpovídajícím tématu ve fóru Klíč - logicky to tam patří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Igor Hnízdo



Založen: 24. 08. 2010
Příspěvky: 87

PříspěvekZaslal: po 27. září 2010 18:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Sem z toho volaký zmetený. Když Macrolepiota rachodes a Chlorophyllum rachodes není jedno a to samé, proč se to vyskytuje pod stejným jménem?

http://www.nahuby.sk/atlas_hub_detail.php?huba_id=1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po 27. září 2010 19:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 27. září 2010 18:13 4ever napsal:
Sem z toho volaký zmetený. Když Macrolepiota rachodes a Chlorophyllum rachodes není jedno a to samé, proč se to vyskytuje pod stejným jménem?

http://www.nahuby.sk/atlas_hub_detail.php?huba_id=1

Ale to je to samé! Jenže bedla zahradní bývala uváděna jako varieta bedly červenající, nebo čistě prostě bedla zahradní. Nezlob se na mě, ale tohle se jmenuje houbolov! Ne odpovídárna nejapných dotazů!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Nástěnka - Výstavy, přednášky, knihy, odkazy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory