Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Mutinus ravenelii - Psivka Ravenelova
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Míra



Založen: 20. 04. 2009
Příspěvky: 389
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne 20. června 2010 20:08
  Předmět: Mutinus ravenelii - Psivka Ravenelova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tento týden se mi povedl další prvonález Shocked Surprised . Že to je vzácná psivka Ravenelova jsem zjistil až při prohlížení atlasů, kterou z psivek jsem vlastně našel. Bohužel 8 z deseti plodnic již bylo daleko za zenitem Sad , jediné tyto dvě byly ještě fotitelné. Zápach z nich byl velmi nepříjemný. pro mě osobně nepříjemnější než z květnatce, připomínalo mi to směs zkaženého masa a shnilé zeleniny Rolling Eyes . Rostly v humózní půdě pod duby a olšemi, v okolí ještě bříza a borovice.



   173.83 kB    
17.6.2010
Třeboňsko
HPIM1966.JPG
   HPIM1966.JPG

   151.74 kB    
17.6.2010
Třeboňsko
detail
HPIM1968.JPG
   HPIM1968.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: po 21. června 2010 1:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak to je velmi zajímavý nález!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 21. června 2010 7:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Gratuluji! A bylo to v lese nebo u rybníka ... dej co nejvíce info ať víme v jakých lokalitách být ve střehu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Míra



Založen: 20. 04. 2009
Příspěvky: 389
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 21. června 2010 15:09
  Předmět: Mutinus ravenelii - Psivka Ravenelova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vyrůstaly na hrázi rybníka, na straně svažující se k vodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: st 23. června 2010 3:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kdyby se opět objevily, rád přijedu nejen na nafocení. Je to u nás velmi vzácný druh, který by zasloužil napsat článek do Mykologického sborníku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Míra



Založen: 20. 04. 2009
Příspěvky: 389
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st 23. června 2010 22:03
  Předmět: Mutinus ravenelii - Psivka Ravenelova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

st 23. června 2010 3:20 Vlkodlak napsal:
Kdyby se opět objevily, rád přijedu nejen na nafocení. Je to u nás velmi vzácný druh, který by zasloužil napsat článek do Mykologického sborníku.

Jestliže je znovu objevím, tak podám zprávu, případně mi napiš do SZ operativnější způsob spojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nepřihlášený
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá 17. září 2010 16:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Také se mi poštěstilo najít Psivku Ravenelovu.Viz www.myslivost-lovectvi.cz v rubrice květiny a houby. Very Happy
Návrat nahoru
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 17. září 2010 18:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkný Smile Na první stránce ji nevidím a od druhý už to požaduje registraci, tak takhle teda nééé Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Teri



Založen: 23. 06. 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: Pardubice/Hradec Králové

PříspěvekZaslal: út 02. srpen 2011 22:01
  Předmět: Mutinus ravenelii - Psivka Ravenelova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jedna fotečka ze včerejška z Choceňského parku. Byla tam asi desítka "vajíček" a bylo úžasné pozorovat, jak pozvolna vykukují Smile



   180.74 kB    
1. 8. 2011 - Choceň
002.jpg
   002.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
f.mamina



Založen: 11. 02. 2009
Příspěvky: 137
Bydliště: Most

PříspěvekZaslal: ne 01. července 2012 21:28
  Předmět: Psivka Ravenelova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak i já jsem dneska našla tuto houbičku. Na okraji lesíka golfového hřiště, jen na jednom místě.Je tam ještě spousta vajíček.A ten smrádek-v doprovodu much a ovádů se ani nedalo pořádně fotit.


   98.26 kB    
Psivka 3.jpg
   Psivka 3.jpg

   98.65 kB    
Psivka 2.jpg
   Psivka 2.jpg

   99.71 kB    
Psivka 1.jpg
   Psivka 1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: čt 05. června 2014 8:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Olomoucko, blízké okolí PR Plané loučky, na břehu mezi mechem, kopřivami, dlouhou trávou, cca 7 plodnic v různých stadiích od vajíček po rozpadlé nosiče. Fotky mohly být lepší, ale bez repelentu se moc nedalo fotit.

Jak je to s jejím rozšířením v ČR? V. Antonín (Encyklopedie) u M. caninus píše "roste nepříliš vzácně" a u M. ravenelii "roste velmi vzácně", ve Velahubu je to podobně, nicméně v Červeném seznamu je jen psivka obecná jako NT, tož mi to nejde dohromady. Rolling Eyes



   179.96 kB    
5.6.2014
IMG_8648_crq.JPG
   IMG_8648_crq.JPG

   126.28 kB    
IMG_8645_crq.JPG
   IMG_8645_crq.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 05. června 2014 8:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nebyloby vejce v řezu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 05. června 2014 21:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 05. června 2014 8:21 Tori napsal:
Jak je to s jejím rozšířením v ČR? V. Antonín (Encyklopedie) u M. caninus píše "roste nepříliš vzácně" a u M. ravenelii "roste velmi vzácně", ve Velahubu je to podobně, nicméně v Červeném seznamu je jen psivka obecná jako NT, tož mi to nejde dohromady. Rolling Eyes

M. caninus do Červeného seznamu zařadili pánové Kotlaba a Pouzar, takže by asi byla otázka spíš na ně, proč tam není i M. ravenelii. Napadají mě dva důvody. Je to nepůvodní druh, který se u nás objevil někdy na přelomu 60. a 70. let, takže vlastně do naší mykoflóry nepatří. Druhým důvodem může být zohlednění trendu - i když je vzácná, šíří se. Nebo ty důvody byly úplně jiné Smile

J. Holec uvádí v Přehledu M. caninus "roztroušeně" a M. ravenelii "vzácně". V Atlasu T. Papouška uvádí J. Baier M. caninus "roztroušeně" a M. ravenelii "sporadicky - velmi vzácná". Z. Kluzák a M. Smotlacha v Poznáváme houby zmiňují M. caninus "nehojně".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 477
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: čt 05. června 2014 22:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě že houby nečtou knihy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 20. srpen 2017 23:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mechatý trávník v řídkém porostu borovic lesních a černých. Poblíž zbytků se zemí zarovnaného pařezu, snad taky borovice.


   198.38 kB    
20. srpen 2017, lesopark, Č. Budějovice, cca 390 m n. m.
SDIM3791_960.jpg
   SDIM3791_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory