Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Pěstuji shii-take
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Robert Bican



Založen: 08. 11. 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st 06. ledna 2010 12:00
  Předmět: Pěstuji shii-take
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Právě jsem začal - start na agaru:

Obr.1 - petriho misky s agarovým médiem (MEA) - inkubační test

Obr.2 - start - mycelium na médiu

Misky jsou ponechány na místě s běžnou pokojovou teplotou


Naposledy upravil Robert Bican dne čt 07. ledna 2010 1:09, celkově upraveno 6 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 06. ledna 2010 12:44 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

no moc se těším na pokračování !!! Držím palce!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Robert Bican



Založen: 08. 11. 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st 06. ledna 2010 13:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Rolling Eyes Bobe, díky za podporu...!
Sám mám trochu depku z toho, jak to dopadne - houbě nikdo jen tak neporučí... No, uvidíme...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredy72



Založen: 08. 01. 2010
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá 08. ledna 2010 19:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ono to poroste, neboj. Pošlu pár fotek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredy72



Založen: 08. 01. 2010
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá 08. ledna 2010 20:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Začátek byl rozlomený klobouk shiitake z Globusu, z něho kousek jako hrášek na agar. Agar byl vlastní výroby: do cca 200 ml vody 3 lžičky práškového agaru od Grešíka, 1 lžička Solamylu na vánočky od Natury a 1 lžička Sladovitu od Sladovny. Rozmíchat, ohřát do rozpuštění a šup do Petriho misek. Sterilizace misek v alobalu v papiňáku asi 30 minut od úniku páry.
Asi 3 dny trvalo, než se kousek klobouku chytil na agaru a pak jel cca 5 mm za den.
Když jsem na agar položil dřívka buku a topolu (až po porostlé celé misce, aby neměl nějaký prevít šanci), tak se houba vrhla na dřívka. Když jsem dřívka dal mezi jiná dřívka, tak se vrhla na další. Když jsem agar dal na pšenici, tak se na ni vrhla také. O moc dál jsem zatím nedošel, jen jsem před pár dny agarem i pšenkou naočkoval několik pytlíků od tlačenky s topolovými hoblinami, tak uvidím?



   195.69 kB    
1.JPG
   1.JPG

   197.93 kB    
2.JPG
   2.JPG

   195.94 kB    
3.JPG
   3.JPG

   195.98 kB    
5.JPG
   5.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert Bican



Založen: 08. 11. 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so 09. ledna 2010 1:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Smile Fredy, díky za příspěvek - nadchnul jsi mě..! Krásné fotky a shii-take ti jde jako hodinky - čistě a vitálně...
Já použil zrnitou sadbu od Wolfa, která však dlouhou dobu ležela ladem. Mycelium je dost neochotné, ale pod lupou jsem již zjistil aktivitu.
Dělal jsem agar v malém množství, cca 100ml: 100ml vody, 2g agar, 2g práškový Sladovit, 0,2g sušené droždí.
Také chci zkusit růst na různých substrátech - na zrnu, bukových třískách, slámě atd...
Držím palce, ať se daří!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert Bican



Založen: 08. 11. 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út 12. ledna 2010 1:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem téměř po týdnu opět zde, abych dalším snímkem (dvě odlišná nasvícení) ukázal, jak pokračuji - Obr.3 a Obr.4

Misky teď mám v teplotě cca 24 - 25st. Celsia

Mycelium nepostupuje nikterak rychle ani pomalu, vyšší teplotu udržuji 2 dny
Jakmile přitopíte, objeví se nepříjemná kondenzační voda
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert Bican



Založen: 08. 11. 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá 15. ledna 2010 16:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zbývá pár hodin do "přeočkování" - Obr.5 a Obr.6
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredy72



Založen: 08. 01. 2010
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út 19. ledna 2010 21:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Takže přenos z pšenky na pšenku do větší láhve pohoda (celkem 4 ks flašek od okurek). Abych omezil možnost konkurence, tak jsem zaplnil sadbou vršek, a roste to už dolů. Protřepání se mi zatím neosvědčilo, znamenalo zbrzdění růstu mycélia.
Jinak pytlík od tlačenky taky prorůstá. Nemíchal jsem to do substrátu, opět aby omezil kontaminaci. Jen jsem pootevřel pytlík, vhodil několik zrnek pšenky a zavřel.



   196.36 kB    
c.JPG
   c.JPG

   198.79 kB    
b.JPG
   b.JPG

   193.49 kB    
a.JPG
   a.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredy72



Založen: 08. 01. 2010
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po 15. února 2010 21:14 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mám dotaz pro zkušenější. Substrát mi obrostl shiitake a vytvořily se na něm takové hnědé útvary a nevím, co to je. Zda je to tekutina zevnitř, zárodky nebo jen změna barvy při "dozrání". Jsou to jakoby kuličky do 1 mm. Tušíte někdo?


   179.36 kB    
2.jpg
   2.jpg

   196.28 kB    
1.jpg
   1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: út 16. února 2010 7:55
  Předmět: Hnědé útvary
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Fredy, "hnědé útvary" jsou naprosto v pořádku a pokryje se jimi celý pěstební substrát. Je to znak dozrávání a přípravy substrátu k plození. Jsou to takové myceliální shluky, ze kterých se skutečně začnou tvořit plodnice (ale ne ze všech). Vyzrálý a k plození připravený substrát šitake vypadá jako tiramisu.


   195.56 kB    
šitake - "tiramisu"
IMG_6023.jpg
   IMG_6023.jpg

_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fredy72



Založen: 08. 01. 2010
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: út 16. února 2010 17:52 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Děkuji za odpověď. Jsem zvědav, zda uvidím někdy houbičky Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Satelit74



Založen: 19. 02. 2010
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá 19. února 2010 11:54
  Předmět: Mikro
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 08. ledna 2010 19:24 fredy72 napsal:
Začátek byl rozlomený klobouk shiitake z Globusu, z něho kousek jako hrášek na agar. Agar byl vlastní výroby: do cca 200 ml vody 3 lžičky práškového agaru od Grešíka, 1 lžička Solamylu na vánočky od Natury a 1 lžička Sladovitu od Sladovny. Rozmíchat, ohřát do rozpuštění a šup do Petriho misek. Sterilizace misek v alobalu v papiňáku asi 30 minut od úniku páry.
Asi 3 dny trvalo, než se kousek klobouku chytil na agaru a pak jel cca 5 mm za den.
Když jsem na agar položil dřívka buku a topolu (až po porostlé celé misce, aby neměl nějaký prevít šanci), tak se houba vrhla na dřívka. Když jsem dřívka dal mezi jiná dřívka, tak se vrhla na další. Když jsem agar dal na pšenici, tak se na ni vrhla také. O moc dál jsem zatím nedošel, jen jsem před pár dny agarem i pšenkou naočkoval několik pytlíků od tlačenky s topolovými hoblinami, tak uvidím?


Ahoj začínám možná stupidní otázka ale ty houby s Globusu byli sušené nebo čerstvé
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredy72



Založen: 08. 01. 2010
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: pá 19. února 2010 17:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Čerstvě nevypadaly, byly ve slevě 50%, ale sušené určitě nebyly. Prostě byly spíš jen scvrklé, ale na účel to vliv nemělo a jíst jsem je nechtěl. Byly v plastové misce obalené potravinářskou folií.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Satelit74



Založen: 19. 02. 2010
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá 19. února 2010 17:37
  Předmět: Rozdil
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

A u sušených by se to nedalo v pondělí bych si to chtěl probnout zda to pujde i mně ale šhitake mám sušené ale hlivu mám čerstvou. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory