Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Objeven nový houbový jed: odhalíme jedovatost čirůvky zelánky?
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 05. června 2009 15:42
  Předmět: Objeven nový houbový jed: odhalíme jedovatost čirůvky zelánky?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak si představte, že byl odhalen nový jed hub, cykloprop-2-enkarboxylová kyselina, vzorec viz. přiložený obrázek. Předpokládá se, že by mohl být i v čirůvce zelánce, respektive ve všech houbách způsobujících rhabdomyolysu. Nedělá to i záhadná čechratka? Množství jedu je obrovské, ale může být sníženo samovolnou polymerizací molekul jedu. Což by vedlo k "proměnlivé" jedovatosti druhu ...
Tož mne tak napadá, jestli by někdo nechtěl participovat na publikaci zabývající se tímto jedem, třeba v rámci nějaké bakalářské či diplomové práce završenou odbornou publikací.

Více viz. abstract či povídání či publikace (máte-li na rozdíl ode mne přístup).

Alert
http://www.spectroscopynow.com/coi/cda/detail.cda?id=21694&type=Feature&chId=5&page=1
Abstract
http://www.nature.com/nchembio/journal/vaop/ncurrent/abs/nchembio.179.html



   84.15 kB    
Nový jed objevený v houbách
NovyHoubovyJed.jpg
   NovyHoubovyJed.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vlkodlak



Založen: 16. 03. 2007
Příspěvky: 1886
Bydliště: Praha, Böhmen

PříspěvekZaslal: út 09. června 2009 22:15
  Předmět: Zajímavé!
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Berte to také při cestách do vzdálenějších krajin jako varování před testováním neznámých druhů, které jsou z u nás bezpečných skupin (rodů) nebo se podobají našim jedlým druhům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Miroslav Comorous



Založen: 16. 06. 2009
Příspěvky: 329
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: po 20. července 2009 22:36
  Předmět: Re: Objeven nový houbový jed: odhalíme jedovatost čirůvky zelánky?
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 05. června 2009 15:42 Bob napsal:
Tak si představte, že byl odhalen nový jed hub, cykloprop-2-enkarboxylová kyselina, vzorec viz. přiložený obrázek. Předpokládá se, že by mohl být i v čirůvce zelánce...

Zelánky moje babička konzumuje pravidelně a já taky. Nikdy mi po nich nic nebylo. Shocked
Jak ten jed působí na organismus?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Copajetotuto



Založen: 08. 03. 2006
Příspěvky: 127
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt 23. července 2009 16:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já zas pamatuju, že když jsem byl malej (cca rok 1970) tak pokud nerostly ryzce a babička měla pocit, že ryzec v octě musí ve špajzu bejt, tak je nahrazovala velmi mladými čechratkami. Takže jsem jich poměrně dost v životě sežral. Laughing Koneckonců, v některých starých kuchařkách s návody na zavařování tak mezi rokem 1925 a 1950 se to přímo doporučovalo. Možná jsem nějak postiženej, ale pořád dýchám. Neboli kdyby přišel hlad, tak neváhám. Laughing
_________________
Jarda alias Copajetotuto
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory