Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Peziza michelii - Řasnatka Michelova
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so 06. června 2009 23:16
  Předmět: Peziza michelii - Řasnatka Michelova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Neni to zatím přesně určené, ale měla by to být ona. Olda na tom pracuje tak se necháme překvapit. Našli jsme je při dnešní skvělé houbovycházce v okolí Unhoště, a k tomu dalších asi 60 druhů hub. Podrobnosti z akce připravuju do kroniky MK Unhošť.


   194.36 kB    
Břeh lesní cesty, okolí Unhoště.
rasnatka.jpg
   rasnatka.jpg

   193.71 kB    
Břeh lesní cesty, okolí Unhoště.
rasnatka2.jpg
   rasnatka2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 07. června 2009 22:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Prostě nádherná houba! Jak Jirka říkal, roní mléko. V lese jsem to ronění moc neviděl, ale když jsem jí doma plátkoval pomocí bezové duše, tak se každý plátek zabarvil do tmavě žluté až okrové.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 09. června 2009 9:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jsem trochu brouzdal ... podle vzhledu by to mohla být například i

Peziza celtica (Boud.) M.M. Moser (1963), (nyní = Pachyella celtica)
nebo
Řasnatka fialová - Peziza subviolacea Svrček (1977)
nebo snad i
Řasnatka Moserova - Peziza moseri Aviz.-Hersh. & Nemlich (1974)
či
Řasnatka spáleništní - Peziza ampelina Quél. (1880), (nyní = Peziza arenaria)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 11. června 2009 22:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Prostě nádherná řasnatka! Potvrzuji, že jsem v klíči rovněž dospěl k tomuto druhu. Rostla hojně spolu s chřapáčem jamkatým (brázditým) jak koneckonců dokazuje jedna z fotek. Jenže jak Jirka ví, nerostla jenom mezi chřapáči, ale i s další řasnatkou, které byla možná trochu menší, ale hlavně výrazně méně masitější a často barvy šedé ... myslím, že to byla peziza succosella, která ještě ani nemá české jméno (Nevíte někdo kam jsem si založil dílo Antonínovo? Evil or Very Mad ), ale uvidím až to pečlivěji proměřím. Píši to sem hlavně proto, že třeba rostou často pospolu, tj. najdete-li Michelovu, hledejte i tu druhou ... kdo ví Wink


   198.62 kB    
7.6.2009, Unhošť (KL), v břehu lesní cesty, vcelku do dubů. (c) Bob
PezizaMichelii-01.jpg
   PezizaMichelii-01.jpg

   197.06 kB    
7.6.2009, Unhošť (KL), v břehu lesní cesty, vcelku do dubů. (c) Bob
PezizaMichelii-02.jpg
   PezizaMichelii-02.jpg

   153.03 kB    
7.6.2009, Unhošť (KL), v břehu lesní cesty, vcelku do dubů. (c) Bob
PezizaMichelii-03.jpg
   PezizaMichelii-03.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 11. června 2009 22:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No a výtrusy ... přesto, že plodnice, kterou jsem dal prášit na sklíčko měla 3,5-4 cm a vypadala dost zralá, tak vůbec neprášila a našel jsem jen několi výtrusů. Navíc, fotky při vysokém ISO 640-800 ... nicmoc Crying or Very sad Snad příště. Jsou tak krásný, že se jdu na ně podívat ještě jednou Wink


   107.03 kB    
Výtrusný prach. (c) Bob
PezizaMichelii-04-VP-100xLPCB.jpg
   PezizaMichelii-04-VP-100xLPCB.jpg

   108.92 kB    
Výtrusný prach. (c) Bob
PezizaMichelii-04-VP-100xCR.jpg
   PezizaMichelii-04-VP-100xCR.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 12. července 2009 20:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Můj odhad na lokalitě se mikroskopicky potvrdil. Takže roste nejen nedaleko Svárova (KL), ale i nedaleko Bubovic (BE). U starších kusů, jako je tenhle, se tak trochu vytrácí fialový odstín a lesk, a místo toho je takto živě zbarvena do žlutava. Je to podobné jako u peziza succosa (řasnatka síromléčná), ale intenzivnější a celoplošné (succosa jen lokálně). Myslím, že to může souviset s tím, že jim žloutne mléko. Ovšem u peziza succosella (také má žloutnoucí mléko) jsem zatím nic takového nepozoroval (nebo jsem ještě nepotkal dostatečně starou).



   178.72 kB    
11.7.2009, Český Kras, v jílovitém břehu smíšeným lesem, duby. (c) Bob
PezizaMichelii.jpg
   PezizaMichelii.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 12. července 2009 20:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě jsem opoměl poznamenat, že peziza michelii na rozdíl od peziza succosella je výrazně masitější, což se projevuje i při sušení exikátu. Succosella seschne výrazně více než michelii. Dále bych poznamenal, že když jsem nechal výtrusy michelii přes noc uschnout na sklíčku a mikroskopoval až večer, tak mi přišlo, že u mnohých výtrusů se dvě kapky slily v jednu. To by mohlo vést k mikroskopické záměně s peziza succosella neb makroskopicky se dostatečně liší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 21. srpen 2014 20:38
  Předmět: Peziza michelii - Řasnatka Michelova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Čtvrtá řasnatka ze starého vápencového lomu, dnešní objev. Určeno podle makroskopických znaků - vnější strana apothecia okrově hnědá, drsná, vnitřní nafialovělá, při poškození roní mléko a žloutne. Rostla na dně lomu na půdě tvořené starým opadem ve stínu nějakého prkna. V okolí převážně lípy.



   189.75 kB    
21. srpen 2014, opuštěný vápencový lom u Č. Budějovic
SDIM2650_960.jpg
   SDIM2650_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
b.gun
Čestný člen


Založen: 08. 10. 2010
Příspěvky: 546
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: po 01. září 2014 21:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nalezena na holé zemi na okraji lesní cesty ve vlhkém koutě lesa, nedaleko od tohoto loňského nálezu. Tentokrát provedena zkouška na ronění mléka u menší plodnice rostoucí hned vedle - ronila bohatě průhlednou, lehce bělavou tekutinu, která se po chvilce zbarvila do okrově žluté.


   197.51 kB    
09.08.2014 - České středohoří (TP)
Peziza micheliiB.jpg
   Peziza micheliiB.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory