Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Inonotus andersonii - Rezavec Andersonův
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 02. října 2008 10:36
  Předmět: Inonotus andersonii - Rezavec Andersonův
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mel bych na ucastniky fora takovou prosbu. Hledam lokality jedne houby, konkretne rezavce andersonova, Inonotus andersonii v Ceske republice. Zatim jedina potvrzena lokalita je Rendez vous u Valtic, tak kdyby se Vam jej podarilo najit nekde jinde, byl bych neskonale vdecen.
Predem diky...

Pro ilustraci prikladam foto...



   81.95 kB    
Vytrusy I. andersonii
I A vytrusy.jpg
   I A vytrusy.jpg

   140.8 kB    
Perfektni plodnice I. andersonii
I A plodnice.jpg
   I A plodnice.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 02. října 2008 13:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Kde to hledat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 02. října 2008 14:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

02. října 08, 12:28 Bob napsal:
Kde to hledat?


A jak ho poznat? Nějaký popis by nebyl?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 02. října 2008 14:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, ta houba je opravdu velice vzacna, a mozna hlavni duvod je, ze je pravdepodobne v Ceske Republice omezena pouze na jednoho hostitele a tim je Dub cer (Qercus cerris). Samotny dub cer se u nas vyskytuje pouze v nejteplejsich castech republiky. A to jeste neni vsechno. On taky I.andersonii ma pomerne dlouhy zivotni cyklus, takze ke svemu zivotu potrebuje duby nejmene tak 150 let stare.
Jeho nejblizsi pribuzny je Inonotus obliquus, tedy rezavec sikmy, se kterym ma podobny zivotni cyklus a jejich imperfektni plodnice jsou v podstate zamenitelne. Typicke jsou ovsem perfetni rourkate plodnice, ktere se vyskytuji pod odlupujici se kurou dubu a to bude na odumirajicich vetvich nebo primo na mrtvem kmeni dubu. Daji se identifikovat podle barvy spor ktera je na obrazku v predchozim prispevku nebo taky podle toho, ze podobnou bionomii (tedy vytvareni rourkatych plodnic pod kurou) zase tak moc jinych druhu nema...
Cela houba je asi nejlepe popsana v knizce Paraziticke drevokazne houby od A. Cerneho, ktery tuto houbu v CR objevil a popsal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 03. října 2008 8:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Hmmm, jak je to velký? Asi bychom měli nejprve tedy hledat ty duby? Nejsou zmapovány?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 03. října 2008 15:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Narazil jsem na toto: http://www.lokality-rostlin.cz/?rostlina=quercus_cerris ... nevypadá, že by měl mnoho potencionálních nelezišť Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá 03. října 2008 16:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, musim rici ze me ten Petrin pomerne prekvapil, myslel jsem ze se Dub cer vyskytuje jen v nejjiznejsich castech moravy. Krome Rendez vous se obcas jeste vyskytuje jednotlive nebo i ve skupinkach mezi Lednici a Lanzhotem. Na slovensku je "pomerne bezny", tedy mnohem castejsi.
Co se ovsem tyce houby samotne, je mozne, ze se muze vyskytovat i na jinych druzich dubu (ono je o I. andersonii receno vseobecne dost malo), takze je mozne jej hledat treba i nekde jinde, jen jej u nas na nicem jinem zatim nikdo nenasel Smile.
Ono me napadlo se zepat zde na foru predevsim jestli jej nekdo nahodu nekde nespatril...stat se to muze Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne 05. října 2008 16:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Diky moc za uvedeni odkazu na frontpage.
Pristi tyden se pokusim splasit nejakou lepsi fotku, ta co tam je, je pomerne strasna. No, mel jsem jenom mobil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 13. října 2008 17:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle té první fotky bych řekl, že jsem tuhle houbu viděl na jednom starém, už padlém dubu v Libickém luhu, ale ruku do ohně za to nedám.
Pokud tam pojedu, podívám se po ní.... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po 13. října 2008 17:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 13. října 2008 16:29 Yohaness napsal:
Podle té první fotky bych řekl, že jsem tuhle houbu viděl na jednom starém, už padlém dubu v Libickém luhu, ale ruku do ohně za to nedám.
Pokud tam pojedu, podívám se po ní.... Wink


No, to zni nadejne Smile...ta barva je prakticky nezamenitelna, takze treba je sance..jinak, podarilo se mi zjisti, ze tato houba se vyskytuje i na dalsim u nas neprilis rozsirenem druhu dubu a sice se jedna o Dub pyrity (Quercus pubescens) http://www.lokality-rostlin.cz/?rostlina=quercus_pubescens tak to mozna trochu rozsiri potencialni oblast vyskytu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 24. listopadu 2008 13:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Byl jsem opět po delším čase na Soutoku, tohle jsem tam nalezl. To asi není on, že...?


   121.02 kB    
DSCF2199.JPG
   DSCF2199.JPG

   122.7 kB    
DSCF2198.JPG
   DSCF2198.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: po 24. listopadu 2008 16:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vzal jsi vzorky Honzo?? pokud ano tak je to řešitelné jinak nevím nevím, spíše ovšem ne.
_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá 28. listopadu 2008 12:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nevzal Embarassed .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne 07. prosince 2008 22:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

A co na to Joeking?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Plazák



Založen: 17. 01. 2007
Příspěvky: 10
Bydliště: Český Těšín

PříspěvekZaslal: út 24. února 2009 15:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak se vsadím,že se určitě nějaká další najde.Díval jsem se na ty fotky a dal bych krk na to,že jsem ji zamlada několikrát viděl.
Pocházím z Jižní Moravy a sjezdil jsem zamlada po rybách celý spodní tok Moravy a Dyje,hlavně k Lanžhotu a k hraničnímu pásmu.Nastopro jsem to na spodním toku někde v lužním lese kolem starých slepých ramen viděl.
Doporučil bych zájemci si tam udělat mapový průzkum a pak vytipované lokality postupně projít.Když jsme tam jezdívali na ramena vláčet,nepotkali jsme za celý den často ani nohu a porosty vypadaly jako prales.Ale už je to 25 let.
Někde tu a níž k hranici:
http://www.mapy.cz/#x=139094912@y=131050096@z=14@mm=FP
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory