Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Makro objektiv
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Fotoradna - Fotíme houby a upravujeme obrázky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: so 06. prosince 2008 12:10
  Předmět: Makro objektiv
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mám Canon EOS 450D a chtěl bych makro objektiv. Smile
žádám proto o radu: hledám kompromis mezi cenou a kvalitou doporučte prosím něco. Cool


Naposledy upravil Nezmar dne so 06. prosince 2008 18:28, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
novotmil
Čestný člen


Založen: 27. 04. 2007
Příspěvky: 221
Bydliště: Trutnov

PříspěvekZaslal: so 06. prosince 2008 12:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Sigma, Tokina, Tamron. Osobně mám Sigma 105/2,8 EX Macro a jsem spokojen. Jen bych nyní volil menší ohnisko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: so 06. prosince 2008 13:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já mám legendární Canon EF 100 mm 2.8 USM macro (1:1) - kvalita obrázků je prostě maximální = když chci něco dobře vyfotit, beru vždy tenhle. Problém je jen to ohnisko - při focení vzorstlých hřibů je člověk i 2 metry od něj. Cena je kolem 12-14 tisíc pokud se nic nezměnilo.
Také mám Canon EF 50 mm 2.5 macro (1:2) a přijde mi horší, ale možná je to jen zdání, navíc nemá USM ostření, které je vážně excelentní kousek techniky. No zatím jsem s ním mnoho nenafotil, tak ještě nechci soudit. Cena kolem 6-8 tisíc.
Pak je ještě supermacro objektiv, ale ten je v ceně 20-25 tisíc a je vysloveně na makrofocení neb začíná na zvětšení 1:1 a končí u 5:1. S trochou nadsázky se dá říci, že vyfotí i výtrusy Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 08. prosince 2008 9:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To já zrovna přemyšlím o obj. Schneider - Kreuznach Makro-Symmar HM. Potřebuju absolutně manuální sklo a toto mi bylo doporučeno. Mělo by to zvládnout 1:4 až 4:1. No uvidíme Wink.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: po 08. prosince 2008 10:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 08. prosince 2008 8:13 mat60 napsal:
To já zrovna přemyšlím o obj. Schneider - Kreuznach Makro-Symmar HM. Potřebuju absolutně manuální sklo a toto mi bylo doporučeno. Mělo by to zvládnout 1:4 až 4:1. No uvidíme Wink.

Mohu se zeptat na přesný název, kouknul bych se na něj Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 08. prosince 2008 10:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To mne Mate zaujalo ... hlavně ten rozsah zvětšení ... tož jsem našel tohle: http://www.schneiderkreuznach.com/pdf/foto/sr_ma.pdf
Nevím, který máš zrovna na mysli, trochu mne zaráží vzálenost od objektu ... při focení tím s nejkratším ohniskem (80 mm je na hřiby stále dost dlouhé sklo) mne však zaráží že jako pro 1:4 tak pro 4:1 je vzdálenost od objektu více jak půl metru. Tak trochu si po zkušenostech s většímy makry nedovedu představit jak při makru 4:1 najdeš půl metru vzdálený objekt v hledáčku Smile Snad na optiký lavici. Taky to číslo 5,6 na objektivu, jeli to světelnost, tak při makru 4:1 tam bude dost tmavo. Také jsem si nevšiml, zda to jde namontovat na Canon či Nikon či kam všude. Ale rozhodně zajímavé sklo!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 08. prosince 2008 10:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jo. Budu to používat na opt. lavici Very Happy Very Happy Very Happy. Určitě nepočítám, že to budu brát ven, ale pěkně na stativu a ostřít podle obrázku na monitoru. Mě totiž poněkud přestalo bavit se prát se světlem na stereomikroskopu.

Ještě jsem se nerozhodl, jestli 5.6/80 mm, 5.6/120 mm nebo 180 mm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 08. prosince 2008 10:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po prosince 08, 2008 9:38 am mat60 napsal:
Mě totiž poněkud přestalo bavit se prát se světlem na stereomikroskopu.


No a pak se prát se světlem nebudeš? Někde tu máme téma na osvětlování - mám s tím velký velký velký problém Sad

po prosince 08, 2008 9:38 am mat60 napsal:
Ještě jsem se nerozhodl, jestli 5.6/80 mm, 5.6/120 mm nebo 180 mm.


Tady bych měl jasno, vzhledem k tomu, že se objekty nehýbou a vzhledem k tomu, že si myslím, že s rostoucí vzdáleností (optickou dráhou) přibývá "šumů" ... šel bych rozhodně do té 80 mm, krom toho s osvětlením si hrát budeš a bylo by možná fajn na to dosáhnout i od aparátu a nejen od počítače ... to je víceméně možné jen u té 80 mm a možná 120 mm, ale metrové ruce na 180 mm už asi mít nebudeš Wink

a bacha oko mi tam zavadilo, že 1:2 a 2:1 je základ a to 1:4 a 4:1 je až nějaké rozšíření...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po 08. prosince 2008 11:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so prosince 06, 2008 11:47 novotmil napsal:
...Osobně mám Sigma 105/2,8 EX Macro a jsem spokojen. Jen bych nyní volil menší ohnisko.


Používám Sigma 50mm/2.8 EX DG MACRO 1:1 a jsem s ním také spokojen. Meenší ohnisko je vhodnější při focení větších hub.
Kupoval jsem ho ZDE

_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 08. prosince 2008 11:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

K tomu praní se se světlem. Mám stereomikr. s objektivem, kde mezi foceným objektem a přední čočkou je 5 cm. Pak mám kruhový osvětlovač z optických vláken, který je vysoký 4 cm. Výsledkem je, že 99% světla jde do p.... Osvětlování pomocí dvou kabelů je trochu lepší, jenže to vyžaduje difuzer a stejně je osvětlení dost šikmé.

No nic. Mám slíbené zapůjčení toho skla. Takže třeba uvidíme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Fotoradna - Fotíme houby a upravujeme obrázky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory