Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Cantharellus pallens - Liška bledá
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 02. března. 2006 20:26
  Předmět: Cantharellus pallens - Liška bledá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

http://www.damyko.info/ForumB/viewtopic.php?p=126#126

Naposledy upravil Pepa dne pá 03. března. 2006 11:19, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 02. března. 2006 20:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Martine a to jsem mněl ještě na vybranou C. subpruinosus. Na konec jsem to nechal na odbornících z ?Catalogue of Life 2005. http://annual.sp2000.org/2005/show_species_details.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt 02. března. 2006 21:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ten odkaz mi nejde, zobrazuje se:

Sorry, no accepted name found for .

Ty důvody by mě zrovna zajímaly. Liška bledá byla vždy C. pallens.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 02. března. 2006 22:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak to zkus tady http://annual.sp2000.org/2005/0-0-browse_taxa.html a do vyhledávání napiš latinský název.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt 02. března. 2006 23:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Takže jestli tomu dobře rozumím, tak se stotožňuješ s nerozlišováním lišky obecné od lišky bledé a pokládáš vše za jeden druh - liška bledá... Ale zase v odstavci Zaměnitelnost uvádíš lišku obecnou. To je divné.

Spíše si někde udělal chybu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá 03. března. 2006 1:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Martine já se s tím neztotožňuji. Jen budu muset vybrat ze tří názvvů:

1 - Cantharellus cibarius var. cibarius (Fr.) Quél. 1888
Cantharellus cibarius var. ferruginascens (P.D. Orton) Courtec. 1993
(to je názor Catalogue of Life 2005) to by mněly být ty nejaktuálnější. přijatá vědecká jména

2 - Cantharellus pallens Pilát 1959. (to je názor Hagary, Antonína, Baiera, Smotlachy, Kluzáka)
3 ? Cantharellus subpruinosus Eyssartier a Buyck ( to je názor Papouška)

Osobně bych se přiklonil k C. pallens už jen pro přehlednost v tomto atlase
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 03. března. 2006 2:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ale C. cibarius je přece liška obecná a ne bledá. Jak chceš jinak potom nazvat lišku obecnou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá 03. března. 2006 10:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pokud se budeme držet striktně toho, že v latinském názvu bude jen jedno jméno, tak to bude holt C. pallens.
V Catalogue of Life 2005 asi řešení nevydoluji.

Ještě mně napadla jedna varianta:
Cantharellus cibarius ? liška obecná
Cantharellus cibarium ? liška bledá, varianta obecné
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 03. března. 2006 11:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nic není neomylné, ani CoL2005 (systém z roku 2000). Trochu jsem se porozhlédl po Internetu a lišky & spol. v současnosti, nebo v době nedávno minulé, studuje jeden maník z univerzity v Uppsale. Dělal na to i genetické studie. K nim jsem se na netu sice nedostal, ale suverénně všude uvádí C. pallens jako samostatný druh a ne jako varietu, nebo synonymum k C.cibarius. Pokud to má vědecky doloženo, dá se předpokládat, že se to objeví v příštím vydání Ainsworth & Bisby?s Dictionary of the Fungi, kterým se CoL2005 řídí. Tak proč je nepředběhnout.

V zámoří se o C.pallens píše jako o evropském druhu a většinou jí strkají do jednoho pytle s C.cibarius. V Evropě, kde roste a kde o ní nejčastěji píšou (stránky v DE, CZ, SK, PL a Skandinávie) jí v drtivé většině uvádějí samostatně.

Naopak ohledně C.cibarius jsem se na Muschroomexperts dočetl, že vůbec není jasno, co měl Fries namysli. Původní vzorky se nedochovaly a na místech nálezu kdesi u Paříže bylo těch druhů rozlišeno hned několik.

Přikláněl bych se tedy k hlavnímu názvu Cantharellus pallens s tím, že v synonymech by bylo uvedeno pouze
Cantharellus pallens Pilát 1959
a zařazení CoL2005 (převzaté z CABI (převzaté DoF9v.)) C.pallens pod C.cibarius bychom vyjímečně ignorovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá 03. března. 2006 11:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Už jsem to opravil. Mě se to taky tak líbí víc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 05. března. 2006 21:13
  Předmět: liška bledá
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pepo jedny od nás


   96.3 kB    
Veselí červenec 2005
333.jpg
   333.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 06. března. 2006 11:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Rád bych vyjádřil drobnou nejistotu při pohledu na spodní Pepovu fotku v atlase. Ty tři malé plodničky mi připomínají spíše lišku obecnou - svou barvou a hubenějším vzezřením. Ty dvě větší jsou jistě liška bledá. Těmto druhům nečiní potíže růst pospolu...

Horní Pepova a Jethrova jsou v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 06. března. 2006 12:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Martin Kříž napsal:
Těmto druhům nečiní potíže růst pospolu...

Vida, já měl zato, že L. obecná roste v jehličnatých lesích, zatímco L. bledá v listnáčích... Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sley
Čestný člen


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 06. března. 2006 12:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Martin Kříž napsal:
Ty tři malé plodničky mi připomínají spíše lišku obecnou - svou barvou a hubenějším vzezřením.

...taky mi to tak připadá...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 06. března. 2006 13:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Lišku bledou jsem možná nikdy neviděl (nerozpoznal), ale lišku obecnou typicky vybarvenou sbírám i v listnatém. V poslední době vlastně jenom v listnatém, až jsem si říkal, jestli v tom nění nějaká ekologická příčina ... letos si na ně tedy posvítím trochu více. Jestli se poznají podle spojek lišt, tož by asi bodlo nějaký pěkný detail, co? Má někdo? Myslím, že takové obrázky by měly být chloubou každého atlasu ... skoro v žádném to není, snažme se o to v tom našemvašem atlasu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory