Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Polazirační filtr - Ano/Ne ... Pro a proti
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Fotoradna - Fotíme houby a upravujeme obrázky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 05. března. 2007 10:57
  Předmět: Polazirační filtr - Ano/Ne ... Pro a proti
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na slovákách se o tom chvíli debatilo, ale nějak to tam nezvládám nacházet. Tak bych to téma otevřel i zde.

Svou první reakci na polarizák jsem tam nějak už nenašel, ale druhá ji tak trochu obsahuje.

"Nějak nemohu najít tu původní diskusi o polarizačním filtru ... trochu jsem dumal nad tím, proč ten profifotograf co napsal tu skvělou knihu v podstatě vůbec nepoužívá polarizační filtr. Kniha se jmenuje Naučte se dobře fotografovat makro a detail a autorem je Robert Thompson.

Uvedený odkaz http://chcem.info/info/polarizacny-filter.php na ten článek dost napovídá. Málo který objekt v přírodě (bavíme-li se obvyklých objektech fotografování na tomto webu) má skleněnou výplň či lakovanou dřevěnou desku. trochu přeháním, já vím! Smile, ale polarizační filtr se právě obvykle demonstruje na těchto površích, protože na těch ostatních je ten efekt výrazně menší až bezvýznamný.

U hub je asi řešením zastínění - houba neuteče Smile a nebo vyrovnávací blesky.
U zvířátek? ... Nikdo(?) tu nezmínil, že použitím polarizačního filtru značně klesne množství prošlého světla a asi dochází k tomu, že potřebné časy či citlivost jsou neakceptovatelné protože hmyz chvíli nepostojí. Proto to ten machr asi nepoužívá."


Včera mne ještě napadlo, jaký má ten polarizák vliv na podsvěcování hub odrazkami - polarizovaným světlem?!?!?! Asi to špatně chápu a nebo polarizák to přisvícení odrazkou (na materiálu záleží) hodně zhasne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 05. března. 2007 11:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já jsem asi po 3/4 roku používání polarizák u hub přestal používat. Hlavním důvodem byla skutečnost, že prodlužuje expozici tak o 2 časy. Taky jenom velmi vzácně bylo na fotkách s polarizákem vidět nějaké zlepšení nebo ovlivnění. Foťák mi na můj vkus příliš šumí a polarizák to jenom zhoršuje. Místo polarizáku teď mám jako ochranu před zapapláním čočky na foťáku namontovaný neutrální filtr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 05. března. 2007 19:30
  Předmět: Re: Polazirační filtr - Ano/Ne ... Pro a proti
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já mám na to jednoduchý názor. Jsem pro a proti. Smile

Včera jsem fotil s polarizákem zvonovku jarní. Protože bez něj se moc lesknul klobouk a vlastně by nešla poznat jeho skutečná barva. Mám stativ a tak nemám problém s delšími časy.

Jsou pak případy, kterých je víc, kdy polarizák není potřeba. Tečka. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: po 05. března. 2007 20:18
  Předmět: Re: Polazirační filtr - Ano/Ne ... Pro a proti
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Polarizák jsem měl, ale byl to laciný krám, fotky byly strašně rozpité, většinou se stejně dá nahradit přistíněním.

05. března. 07, 18:30 Martin Kříž napsal:

...zvonovku jarní. ...


Kdo umí, umí, já jsem za poslední 14dní viděl jen jehnědky Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 05. března. 2007 21:40
  Předmět: Re: Polazirační filtr - Ano/Ne ... Pro a proti
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po března. 05, 2007 7:18 pm gekko13 napsal:
05. března. 07, 18:30 Martin Kříž napsal:

...zvonovku jarní. ...

Kdo umí, umí, já jsem za poslední 14dní viděl jen jehnědky Smile Smile

A pak jsem udělal pár kroků a našel jsem křehutku jarní. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 06. března. 2007 10:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ukaž! Laughing Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: út 06. března. 2007 13:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út března. 06, 2007 9:13 am Bob napsal:
Ukaž! Laughing Shocked

Tu křehutku jsem nefotil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
xmsi



Založen: 28. 04. 2006
Příspěvky: 255
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: st 07. března. 2007 12:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

polarizak je dobrej prodejni artikl, spousta lidi chce krasne obrazky a tady za pakatel 2.500 se nabizi kvalitni polarizak pro 58mm prumer...

kdyz jsem zacinal, take jsem "naletel", v te dobe byl kvalitni kasemann za dost penez a tak jsem sahl po hoye, no vydrzela rok a pak se rozpadla, dle vyrobce ma chyba, neni urcen do vlhkych lesu...

a ted jsme u toho kdy muze pomoci -- odstraneni odlesku leskleho klobouku, ano funguje to, ale redukce lesku zavisi na uhlu pozorovani a s nim se dost lisi, tj. neodstranite vsechny odlesky, furt tam naky budou...

uz nepouzivam, bere mi to svetlo v hledacku a ostrost, jedine dobre reseni je "dobre svetlo", zadny filtr neni vselek... a konecne, odlesky jsou zajimavym vytvarnym nastrojem o ktery nechci prichazet, foceni hub je stejne o tom najit tu spravnou na spravnym miste, ne?

_________________
kulihrasek, spise fotograf nez mykolog
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robi



Založen: 19. 05. 2008
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha 6 - Vokovice

PříspěvekZaslal: út 20. května 2008 0:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Polarizační filtr, tedy pro DSLR s kruhovou a pro klasickou SLR s lineární polarizací má svoje opodstatnění, ale nemyslím si, že zrovna při focení hub. Tam je lépe provést pořádně vyvážení bílé a fotit.
Jiná věc jsou krajinky, vodní hladiny, fotky v mírném slunečním protisvětle apod. Tam najde své využití a dokáže občas velké divy.
Naopak nač nedám dopustit je normální UV filtr, který plní hned 2 účely v jednom. Prvním a asi nejdůležitějším účelem, jak jsem si už asi 2x ověřil je ochrana čočky jako takové. Stačí kamínek od kola projíždějícího auta /v lese moc nehrozí/ a neštěstí je hotové.
Druhým je pak odstranění, alespoň částečné, UV odlesků a přepalů. Zkuste, pokud máte UV ve standartní výbavě objektivu postavit foťák na stativ, kor za přímého slunečního svitu a vyfotit scénu s a pak bez UVčka ...

_________________
robi - www.houbareni.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 23. května 2008 8:44 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jen bych k tématu doplnil linky na výborné ukázky vhodnosti polarizačního filtru
1. http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=27370#27370
2. http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=27371#27371
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
netopyr



Založen: 22. 10. 2007
Příspěvky: 40
Bydliště: Český kras Bubovice

PříspěvekZaslal: út 17. června 2008 13:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Polarizační filtr ( lineární ani cirkulární ) nepoužívám. Prodlužují příliš expozici a také posouvají barevnost - výrobce sice tvrdí, že ne, ale opak je pravdou. Polarizační filtry mají opodstatnění při focení architektury, skla, krajiny .... V lese si většinou člověk dokáže poradit bez něj - zastínění ap.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 17. června 2008 13:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Možná Smile Mluvím-li o focení hub... Často není technicky možné to zastínit, právě kvůli tomu co se vyčítá polarizačním filtrům = nárust expozičního času - často tak vysoko, že je nutno zvýšit ISO. Myslím, že focení "vodních" hub či vlhkých je rozhodně dobré vyzkoušet s polarizákem. Jinak se člověk asi obejde bez něj. Já si ho teď chci rozhodně koupit na makrofotografii, zejména kvůli tomu, že to prostě "nejde" zastínit. Při normální fotografii se odleskující kapička ztratí, ale při makru 2:1 a více je to hrůůůza viz.:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 17. června 2008 14:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

S tím použitím polarizáku při focení hub je to docela složité. Podmínkou toho aby polarizák fungoval je, že odražené světlo od objektu je alespoň z části polarizované odrazem. Polarizákem se totiž dá odstranit jenom polarizovaný a souhlasně orientovaný podíl svetla. Když je scéna osvětlena silně rozptýleným světlem, tak je polarizovaného světla zanedbatelně. Totéž platí při odrazu od kulovitých ploch. Při makru-mikru na stereomikroskopu se mi polarizák naprosto neosvědčil. Polarizované není skoro nic. K tomu aby to fungovalo by se muselo svítit jedinou bodovkou a asi by se na ni musel taky dát polarizák. Jenže jediná bodovka = velké stíny, což je ještě horší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Fotoradna - Fotíme houby a upravujeme obrázky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory