Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá 31. března. 2006 18:37
  Předmět: Za Ohnivcem s Lubošem
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dnes jsme vyrazili na Ohnivce s Lubošem. Ten jeho odhad, že jich tam je asi 100 byl hodně při zemi. Nakonec jsme to odhadli na 200 a více. A taky jedno klíště zatím, v tom jsem asi letos první.


   228.64 kB    
Ohnivec_rakousky (3).jpg
   Ohnivec_rakousky (3).jpg

   209.88 kB    
Ohnivec_rakousky (2).jpg
   Ohnivec_rakousky (2).jpg

   255.65 kB    
Ohnivec_rakousky (1).jpg
   Ohnivec_rakousky (1).jpg

   242.34 kB    
Ohnivec_rakousky.jpg
   Ohnivec_rakousky.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: so 15. dubna 2006 21:24
  Předmět: Ohnivec
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

...no comment


   218.73 kB    
ohnivec.jpg
   ohnivec.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 18. dubna 2006 12:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já jsem si po těžkém hledání vyfotil taky nějaké ohnivce (ohnivec rakouský - Sarcoscypha austriaca). Byly jenom tři, rostly v podstatě na smeťáku, ale byly Exclamation Laughing.


   191.02 kB    
Staříč, Kamenná, 15.4.06. (c) mat60.
DSCN4716.jpg
   DSCN4716.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: pá 21. dubna 2006 9:03
  Předmět: Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ohnivec rakouský - Sarcoscypha austriaca


Máme řadu perfektních fotek ohnivců, rozházených v různých složkách. Bylo by dobré, aby si autoři své fotky ohnivce rakouského překopírovali sem, ať to úplně nezapadne a ať se může případně udělat položka v atlase. Sám jdu příkladem Laughing.



   191.02 kB    
Staříč, Kamenná, 15.4.06. (c) mat60.
dscn4716_793.jpg
   dscn4716_793.jpg

   77.09 kB    
Staříč, Kamenná, 15.4.06. (c) mat60.
Sarcoscypha_austriaca1.jpg
   Sarcoscypha_austriaca1.jpg

   81.01 kB    
Staříč, Kamenná, 15.4.06. (c) mat60.
Sarcoscypha_austriaca2.jpg
   Sarcoscypha_austriaca2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 21. dubna 2006 9:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

MATE, děláš dobře !!! Smile čeká se na dvě věci ... 1) až opadne jeho sezóna a přestanou se objevovat nové příspěvky do jeho témat pak to všechno sesypeme sem. 2) k tomu potřebujeme nejprve nainstalovat pár MODů (úpravy v kódu programu), aby to mohli udělat moderátoři na prá kliknutí, protože nyní by se to muselo dělat ručně ... nedělějte to! Vyčkejte pokynů Smile Smile Smile Hlavně žádnou paniku Smile Ale nové příspěvky pokud možno dávajte sem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 17. prosince 2006 17:52 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nadělil jsem si dnes předvánoční dárek v podobě ohnivců - v této jarní zimě jich tam jsou už teď mraky ...


   109.86 kB    
Český kras 17.12.2006
ohnivec.jpg
   ohnivec.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po 01. ledna 2007 19:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V rámci hesla "Jak na nový rok, tak po celý rok" jsem vzal manželku na výlet - do Českýho krasu... 8) Těch Ohnivců je tam opravdu hodně, ale soudě podle fotky Pantáty vůbec nepovyrostli.
No nic opět se s Vámi na pár dní loučím.....třeba až 12.1. přijedu tak budou větší Smile



   205.73 kB    
Český kras 01.01.2007
ohnivec001.jpg
   ohnivec001.jpg

   205.97 kB    
Český kras 01.01.2007
ohnivec002.jpg
   ohnivec002.jpg

_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 14:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem se letos prvně vypravil hledat ohnivce. Našel jsem ale jenom dva a to dost mizerné Crying or Very sad .


   113.04 kB    
Lískovec u Frýdku, 21.1.06. (c) mat60.
DSCN6927.jpg
   DSCN6927.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Luboš
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 17:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vypadá to vypadá, že se tato houbička docela rozmáhá. Letos jsem ji viděl už na třech místech.


   107.58 kB    
22.1.2007, Brněnsko
Ohnivec rakouský.jpg
   Ohnivec rakouský.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 06. února 2007 10:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Narazil jsem u slováků na pěknou fotku Smile
http://www.nahuby.sk/sk/sources/obrazok_detail.php?id=2472&next_img_type=gallery&galeria_id=303
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 12. února 2007 10:20
  Předmět: Ohnivec rakouský - Sarcoscypha austriaca
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem zase jednou brouzdal tam, kde nic neroste a doufal, že najdu nějaké hlívy či jidáše. Vzal jsem sebou i sestru s jejím borcem a šli jsme na procházku. Tedy, oni na procházku, a já na houby. Na samém konci výletu jsme potkali statný bez, který byl zcela obalen jidášema, a tak to bylo pěkné završení. Jenže, když jsem brouzdal po okolí, jestli třeba nějsou i nějaké další schůzovny jidášů, tak mi padla čelist. Celou dobu jsem totiž blábolil něco jakože tohle je přesně takový nepořádek, který by mohl vyhovovat ohnivcům. A najednou na něj čučím a štípám se, jestli se mi to nezdá. Nezdálo. Takže hlásím novou lokalitu v okolí Mimoně. Asi 30 metrů od koryta Ploučnice, u cesty na jediném klacku (asi bezu nebo vrby). Dle makroskopického určení, které popsal J.Č. na www.nahuby.sk v tématu Ohnivce šarlatového, se jedná o ohnivec rakouský neboť při zasychání přechází vnějšek do běla a nezústává růžový jako ohnivec šarlatový (Sarcoscypha coccinea) nebo ohnivec jurský (Sarcoscypha emarginata). Jednu plodnici jsem sebral a mám ji doma. Vnějšek rychle přecházel do běla, a vnitřek do ruda až karmínova, přičemž se objevovaly trhliny.



   197.21 kB    
10.2.2007, Mimoň (CL), vrby a bezy 30 m od řeky. (c) Bob
Ohnivec.jpg
   Ohnivec.jpg


Naposledy upravil Bob dne po 12. února 2007 17:02, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: po 12. února 2007 16:52 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Měl by to být on.


   184.77 kB    
Střední Polabí, potoční vrbina, větvičky vrby bílé, 10.2.06, (c)gekko13
sarcoscypha1.JPG
   sarcoscypha1.JPG

   180.72 kB    
Střední Polabí, potoční vrbina, větvičky vrby bílé, 10.2.06, (c)gekko13
Sarcoscypha2.jpg
   Sarcoscypha2.jpg

   171.14 kB    
100x, voda, koláž ze spor
Sarcoscypha_spory.jpg
   Sarcoscypha_spory.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po 12. února 2007 22:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak už tu jsou dvě pěkné mikrofotky, na nichž některé výtrusy, tj. ne všechny, odpovídají skutečně S. austriaca. Bylo by zajímavé, kdyby se také podařilo nafotit spory S. coccinea. Nechci předbíhat, ale taky by se mohlo stát, že tomuto druhu by odpovídaly taky některé výtrusy, tj. ne všechny. Zajisté vidno, kam tím směřuji... Laughing Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 13. února 2007 9:14 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

12. února 07, 21:25 Martin Kříž napsal:
Tak už tu jsou dvě pěkné mikrofotky, na nichž některé výtrusy, tj. ne všechny, odpovídají skutečně S. austriaca. Bylo by zajímavé, kdyby se také podařilo nafotit spory S. coccinea. Nechci předbíhat, ale taky by se mohlo stát, že tomuto druhu by odpovídaly taky některé výtrusy, tj. ne všechny. Zajisté vidno, kam tím směřuji... Laughing Rolling Eyes


Ano. Někde jsem zaslechl, že rozlišování S. austriaca a S coccinea je umělé a že to ten H.O. Baral asi i přehání. Někteří, jako třeba J. Malý je odmítají rozlišovat Very Happy a asi ví proč.

Kdo to snad nezná, tak popis a klíč k určování rodu Sarcoscypha je tady:
http://www.gbif-mycology.de/HostedSites/Baral/Sarcoscypha.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 13. února 2007 9:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já o tom vím kulové, ale ta reakce při zasychání mi přijde vcelku podstatná. Je to vlastně chemická reakce a takovými se druhy rozlišují ... nebo je to moc málo? Smile Taky jsem někde slyšel argument, že je někdo sbírá oba druhy na jednom klacku a proto je hloupost, aby to byly různé druhy. Tento argument mi přijde trochu absurdní ... vysvětlením budíž téma Zajímavé kombinace.

P.S.: Já nezastávám názor žádný - nepřísluší mi to Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Další
Strana 1 z 14

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory