Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Technika: Kvalita mikroskopů a pozorovací techniky.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: pá 19. ledna 2007 9:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bobe s tím focením výtrusů přímo na basidiích to máš těžké. Přímo na ostří lupenů obyčejně žádné nejsou. Tam se dostanou jenom občas při stlačení prep. Basidie s výtrusy jsou plochách lupenů. Udělat dobrý řez, aby to bylo vidět je dost obtížné, chce to cvik a taky novou žiletku nebo skalpel místo žabky.

Trochu nechápu tu konfiguraci. Co je 50% oko a 50% foťák + nástavec 2.5x. To ale není úplně podstatné - od toho jsou u Olympusů aby to poskládali optimálně. Já ale abyč. používám nástavec 0.5x. To aby to na kameře bylo trochu srovnatelně velké jako v okulárech. Dělá to na mě dojem, že je ta sestava nějaká opticky zbytečně komplikovaná, nebo nevyvážená?

Obrázky fakt nejsou nic moc, resp. jsou dost hrozné. Jednak tam jsou optické vady, ale hlavně 40x suchý obj. vždycky špatně kreslí, resp. dělá otřesné šeďáky a na houby se nehodí. Na takové věci to bez imerze ani nemá cenu zkoušet. Na basidie s výtrusy to jednoznačně chce 100x obj im. a k tomu je ještě dobré fotit na malý chip - dělá to další opt. zvětšení. U PhC jsou sice některé objekty pěkně lemované, ale artefaktů tam je strašně moc. Je tam otřesná chromatická vada a světlé artefakty z PhC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 19. ledna 2007 9:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

"Co je 50% oko a 50% foťák + nástavec 2.5x." ... to 50:50 je vlastnost trinokuláru, který dělí 50% světla do okuláru a zbytek do foťáku - asi nepodstatná záležitost, ale manipuluje to se světlem, tak jsem to uvedl. Nástavec pak mají tak aby jim to nachip něco dávalo (nevím přesně) - je v něm čočka která to zvětší 2,5x ... nevím zda tomu rozumím, ale celkově to pak na chim dopadá 2,5*40 = 100x zvětšené. Fotky ze zrcadlovky nemám - v 19:30 vypli proud a ani ráno neběžel ... žlábky ze skleníku pryč, jedno sklo kaput, střecha garáže u sousedů Smile Smile Smile Smile

Jinak jsem koukal do optiky s FN=20 mm a musím konstatovat, žemi to bohatě stačí. Při pohledu do 22 mm jsem se už nevěděl kam se koukat dřív Smile Tvých 26.5 si vůbec nedovedu představit Smile Je ale pravdou, že moje oči nejsou možná to pravé, protože do binokuláru koukám pouze jedním okem a tak to může dvouokému připadat jinak Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: pá 19. ledna 2007 9:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

S tím 50/50 mi to vůbec nedošlo. To je tak normální, že nad tím člověk vůbec nepřemýšlí. S těmi nástavci je to zajímavé - mi kamera s 2/3 palcovým chipem dává obraz minim. 2x zvětšený bez jakékoliv přidavné optiky a aby to trochu odpovídalo obrazu v okulárech, tak tam obyčejně dávám zmenšující 0.5x projektor Laughing.

U nás byl večer taky vítr. Silný, ale ne až tak strašný. Ještě jsem nezjistil nějaké škody.

Dívání se do binokuláru si zkus nacvičit. Já mám na každém oku jiný počet dioptrií a nedělá mi to u mikroskopování problémy. Je možné, že ti nesedí rozestup okulárů nebo máš taky na každém oku jinou dioptrickou korekci. Oboje jde lehce upravit. Jeden okulár je vždycky možné trochu zašroubovat nebo odšroubovat. To je dioptrická korekce. Okuláry vždycky jde stlačit k sobě nebo oddálit a upravit tak rozestup. Mi velké zorné pole vyhovuje. Jsem zvyklý přepínat pozornost jednak na detaily, jednak na celý obraz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 19. ledna 2007 10:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

50/50 ... oni mají i přepínací 100/0-50/50-20/80

A ohledně: "Dívání se do binokuláru si zkus nacvičit." bohužel Sad Doktoří z dob budování komunismu jaksi nedbali ouplně na vše a tak jaksi prošvihla se a podcenila nutnost korigování, což vedlo k tomu, že mozek mi zpracovává obraz pouze z jednoho oka a už to prý nikdy nepůjde jinak. Takže jsem vlastně jednookým bez prostorového vidění, tj. všechno vidím jako by jsi koukal jedním okem, tj. jako fotografii. Má to i své výhody ... počítačové 3D střílečky jsou pro mne stejně reálné jako reálný svět již od jejich vzniku - nechápu co na tom chtějí vylěpšovat Smile, no a nepotřebuji binokulár, resp. mohu mít jen jeden okulár a nebo dva různé Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: so 20. ledna 2007 13:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě jsem se chtěl optat, mohl by mi někdo prozradit, co vlastně na té mé fotce vidím? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 22:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem to zprácnul ... on je asi taky trochu problém s tím, jak moc to zvětším ještě na tom chipu-fotce ... zkusil jsem tam zapracovat měřítko a dovypočítat zvětšení. Pokud máte centitmetrový obdélníček na svém monitoru centimetrový, pak vidíte zvětšení, které je uvedeno. Tedy v případě, že jsem se nesekl.

Takže pokud se místo kompaktu použije Canon 30D a nepoužije se ani nástavec s optikou, pak to vypadá takto. Opět je to výřez 1:1.



   86.7 kB    
Ph.C. někdy též jen PH - Phase contrast - Fázový kontrast
PLCN_40x_Canon30D_Phase.jpg
   PLCN_40x_Canon30D_Phase.jpg

   76.33 kB    
DF - Dark field - Temné pole
PLCN_40x_Canon30D_DarkField.jpg
   PLCN_40x_Canon30D_DarkField.jpg

   117.89 kB    
BF - Bright field - Normální pozorování
PLCN_40x_Canon30D_Bright_Fi.jpg
   PLCN_40x_Canon30D_Bright_Fi.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 22:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pokud se použije onen nástavec s optikou 2,5x pak je zvětšení totálně mega ultra ... jasný je k ničemu, protože rozlišení to dělá bezvýznamným... To já jen kvůli tomu, aby bylo jasný na co se člověk vlastně kouká, když udělá výřez 1:1.

Přidávám i obrázek toho co je zhroba vidět v okuláru.

Vše je opět na objektivu 40x



   131.73 kB    
BF
40x2,5xBright.jpg
   40x2,5xBright.jpg

   107.58 kB    
Ph.C.
40x2,5xPhase.jpg
   40x2,5xPhase.jpg

   160.41 kB    
BF
BF-549x.jpg
   BF-549x.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Baba Jaga
Čestný člen


Založen: 11. 01. 2007
Příspěvky: 158
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 2:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nějaké výtrusy.


   173.07 kB    
Mikro1.jpg
   Mikro1.jpg

_________________
Baba-Jaga
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Baba Jaga
Čestný člen


Založen: 11. 01. 2007
Příspěvky: 158
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 2:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nebo něco z jiného soudku.


   169.82 kB    
Mikro2.jpg
   Mikro2.jpg

_________________
Baba-Jaga
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Baba Jaga
Čestný člen


Založen: 11. 01. 2007
Příspěvky: 158
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 2:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 20. ledna 2007 12:07 Bob napsal:
Ještě jsem se chtěl optat, mohl by mi někdo prozradit, co vlastně na té mé fotce vidím? Smile


To vystupující vypadá jako basidie. Jednosporá basidie je ale vždy podezřelá. Slušná bazidie má mít minimálně 2 sterigmata, viz moje fotky. To pod ní jsou nejspíš vrcholky basidiol. Zbytek není vidět, ale někde tam může být rozmazána třeba i cystida.

_________________
Baba-Jaga
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 9:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

20. ledna 07, 12:07 Bob napsal:
Ještě jsem se chtěl optat, mohl by mi někdo prozradit, co vlastně na té mé fotce vidím? Smile


Když se podíváš na moje obr. výtrusů hlívy, tak přijdeš na to, že to malé, co trčí z basidie nemůže být výtrus, ale jenom jeho stopka - sterigmat. Výtrusy upadly. Výtrusy hlívy ústřičné. mají délku kolem 7-8 um.

Jinak ty obr. ze zrcadlovky jsou o dost lepší než z kompaktu. Je to ale málo kontrastní a je tam stále vidět chromatická vada. Mám dojem, že to z velké části dělá suchý objektiv a taky sekundární zvětšování. Přes imerzák by to bylo o dost lepší. Lepší je taky dělat zvětšení hlavně objektivy mikroskopu, foťákem zvětšení max. 2x a dělat celý snímek, bez nutnosti výřezů. Kromě toho, že jsi evidentně neměl jinou možnost na měřítko, nevidím normálně důvod pro ořezy 1:1. Jak na měřítko ti poradím až budeš mít svůj mikr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 9:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Babo-Jago ... krásný obrázky! Mohu se optat čím to bylo pořízeno? Tedy jakým mikroskopem, objektivem, okulárem(?), foťákem a tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Baba Jaga
Čestný člen


Založen: 11. 01. 2007
Příspěvky: 158
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 16:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 22. ledna 2007 8:43 Bob napsal:
Babo-Jago ... krásný obrázky! Mohu se optat čím to bylo pořízeno? Tedy jakým mikroskopem, objektivem, okulárem(?), foťákem a tak?

V principu jsem velmi zastaralý. Mikroskop Meopta A (monokulár) bez okuláru, redukce, objektiv pancolár 50 (známý těm kdo fotili nebo ještě fotí na staré praktiky), 15 cm mezikroužků a starý vysloužilý fotoaparát Exakta 1000 RTL. Celá soustava pak drží na stojanu vytvořeném ze starého zvětšováku. Všechno by se dalo koupit už před 30 lety. Jako film používám ten nejobyčejnější jakýkoli negativ, který pak skenuji do počítače.
Celou soustavu jsem podomácku vytvořil před léty, s představou, že udělám atlas hub, kde budou všechny mikroznaky nafocené. Když na západě uměji mikroznaky kreslit, pak my z východu jim natřeme zadek fotkami. Pak jsem ale zjistil, že ne všechno se dá nafotit, a určitě ne tak, aby to mělo nějakou vypovídající mykologickou hodnotu. Největším problémem jsou věci pod 10 mikro, které na fotce už nic neřeknou, a také u některých preparátu je vysoká nepřehlednost (např. muchomůrky) což nejde pěkně nafotit. Výroba preparátu na focení je vždy časově náročná, a mnohdy zjistím že moje snaha je jako když se kočka honí za ocasem.
Dnes si myslím že mikrofotografie by měly být velmi příjemným zpestřením do knih, jako opora perokreseb. Viděl jsem monografii rodu mycea, s velmi pěknými fotkami cystid, ale to jsou rozměrově kolem 40 - 60 mikronů a to jde. Pokud při mikroskopování narazím na nějaký zajímavý objekt, pak jej rád vyfotím, ale považuju to už spíše za umění, nebo jako zajímavost, ale rozhodně ne jako determinačně důležitý materiál, který by nešel mnohem lépe nakreslit.
Tak beru do ruky tužku a jdu kreslit jako na starém dobrém západě.



   178.01 kB    
Mikro3.jpg
   Mikro3.jpg

_________________
Baba-Jaga
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Baba Jaga
Čestný člen


Založen: 11. 01. 2007
Příspěvky: 158
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 16:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 22. ledna 2007 8:22 mat60 napsal:
20. ledna 07, 12:07 Bob napsal:
Ještě jsem se chtěl optat, mohl by mi někdo prozradit, co vlastně na té mé fotce vidím? Smile


Když se podíváš na moje obr. výtrusů hlívy, tak přijdeš na to, že to malé, co trčí z basidie nemůže být výtrus, ale jenom jeho stopka - sterigmat. Výtrusy upadly. Výtrusy hlívy ústřičné. mají délku kolem 7-8 um.


Já si naopak myslím že je to výtrus a to mladý narůstající. Pokud ze sterigmat odpadnou výtrusy, nikdy po nich nezůstane nějaká kulička, ale zůstanou pravidelně zašpičatělé. Trochu je to vidět na mojí fotografii a na perokresbách. Ale jinak je to bezvýznamné v tomto tématu a u téhle fotky rozvádět.

_________________
Baba-Jaga
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 22. ledna 2007 16:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Babo-Jago ... Krááása nesmírná !!! Ten tvůj atlas si rád koupím !!!!!!!!

Mate ... k tomu 1:1 výřezu ... je to standartní přístup k posouzení fotoaparátů a optiky obecně mezi sebou ... 1:1 výřez je obrázek bez "přepočítávání" velikostí a podobně. Konstatuji, že na posuzování mikroskopů je to asi trochu moc Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory