Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Haasiella venustissima - Kalichovka půvabná
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 14. ledna 2007 18:14
  Předmět: Haasiella venustissima - Kalichovka půvabná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak tady ani netuším kterým směrem začít pátrat po tom, co jsem to vlastně našel. Rostla na vlhké podmáčené louce pod vrbou. Vůně příjemná, ovocná - manželka řekla pomerančová .... Třeň má jemně "chlupatý" a vypadalo to, že houba je dole přirostlá k nějakému klacku.


   101.43 kB    
14.1.2006 Prokopské údolí
nevím 1.jpg
   nevím 1.jpg

   147.83 kB    
14.1.2006 Prokopské údolí
nevím 2.jpg
   nevím 2.jpg

   147.83 kB    
14.1.2006 Prokopské údolí
nevím 3.jpg
   nevím 3.jpg


Naposledy upravil Pantáta dne po 15. ledna 2007 0:03, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: ne 14. ledna 2007 22:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pantáto!!! Ty ďáble!!! Tohle si přečti:
http://www.volny.cz/hostivickerybniky/kalichovka.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne 14. ledna 2007 23:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No to je něco Shocked
_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 15. ledna 2007 9:57 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Včera jsem tento Pantátův příspěvek postnul na titulku a byl tam ... a dnes tam není ... Někdo to odznačil a nebo Pantáta editoval a ono se to odznačilo samo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: po 15. ledna 2007 10:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pantáta ho editoval, ale prozatím ho tam nedávej ... chce ještě počkat až to bude tutově ověřené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 15. ledna 2007 10:26 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

aha ... no i tak bych to tam dal Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: út 16. ledna 2007 23:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož tedy...

Houba už je na cestě k Dr. Kotlabovi. Jsem zvědav co se z toho vyvine ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 17. ledna 2007 10:14 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No to jsem vážně zvědav!!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st 17. ledna 2007 11:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Včera jsme s Jirkou "broučkem" navštívili lokalitu u Hostivických rybníků kde byla kdysi nalezena - Kalichovku jsme nenašli, ale při zpáteční cestě jsme objevili super lokalitu na Hvězdovky trojité bylo jich tam několik desítek kusů takže se zadařilo Very Happy
_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 21:23
  Předmět: Haasiella venustissima - Kalichovka půvabná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož jsme 7 dní po Pantátově nálezu vyrazili na ono místo ještě jednou. Pantáta, Boletus a já. Prošli jsme asi kilometr podél potůčku a hledali, a hledali, a nenašli žádné nové místo. Avšak na identickém místě minulého nálezu jsme nalezli plodnice znovu.

... pokračování níže ...



   193.29 kB    
21.1.2007, Praha Jinonice?, u potůčku. (c) Bob
Kalichovka_puvabna1-F25.jpg
   Kalichovka_puvabna1-F25.jpg

   188.79 kB    
21.1.2007, Praha Jinonice?, u potůčku. (c) Bob
Kalichovka_puvabna2.jpg
   Kalichovka_puvabna2.jpg

   195.66 kB    
21.1.2007, Praha Jinonice?, u potůčku. (c) Bob
Kalichovka_puvabna3.jpg
   Kalichovka_puvabna3.jpg

   166.24 kB    
21.1.2007, Praha Jinonice?, u potůčku. (c) Bob
Kalichovka_puvabna4.jpg
   Kalichovka_puvabna4.jpg


Naposledy upravil Bob dne ne 21. ledna 2007 23:11, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 21:24
  Předmět: ... pokračování ...
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Byly značně přikryty listím z vrby za potůčkem, které sem sklánějí své mohutné paže. Ovšem svítivá barva kalichovky půvabné, vyhodnocená jako oranžová s růžovým nádechem (neboli lososová) ji prozradí i v případě, že vykukuje jen kouskem. Jelikož je to houba velmi křehká, opatrně jsme odstraňovali listí a větévky a ostříhali již rašící kopřivy. Přičem jsme neopoměli důkladně prohledat okolí. Nejblíže nalezené byl pařez dvoukmenu asi statného bezu černého (průměr každého z kmenů více než 20 cm). Byl na samém břehu potůčku a skrýval za zády ještě jednu starou plodnici, která však již byla ve stádiu neuchopitelném nicméně stále poznatelném. Klobouk této staré dámy byl asi 4 cm. Trs sedmi drobných plodniček byl vskutku pastvou pro oči a není pochyb proč má české druhové jméno půvabná. Její lososové zbarvení je vskutku oku lahodou. A nejen oko si přišlo na své. Pokud se někdo při skládání poklony této krasavici nadechl nosem, nemohl se ubránit skutečnosti, že se mandarince podobé nejen barvou, ale i vůní. Všechny plodničky onoho trsu vykazovaly značné ojínění či spíše ochlupení na okajích klobouku, který neměl průměr větší než 2 cm a jak je z fotografie patrné, dalo by se říci, že je radiálně vrásčitý (opravte mne pokud se mýlím). U menších, a pravděpodobně tedy mladších kloboučků, bylo ochlupení patrné i na klobouku dále od okraje. Nelze tedy vyloučit, že zcela mladé a malé plodnice jsou ochlupeny na celém povrchu klobouku. Jelikož jsme plodnice netrhali, neměl jsem jim pod lupou s měřítkem a tak mohou délku chloupků pouze odhadnout z fotografie na asi tak 0,2-0,3 mm. Klobouky nebyly nálevkovité, ale spíše ploché či jen nepatrně vmáčklé. Pohled ze strany budil však dojem, že klobouk nálevkovitý je, avšak nikoli, tedy typický jako u většiny kalichovek (opravte mne jestli se mýlím). Lupeny měly napatrně světlejší barvu než klobouk a dlouze sbíhaly na ještě světlejší, spíše nažloutlý, třeň. Třeně měly průměr 3-4 mm a byly ojíněny, přečemž některé přímo vybízely k tomu, aby bylo řečeno, že byly ojíněny podélně. Plodnice byly vysoké asi 3,5 cm, přičemž třeně byly dlouhé kolem 2 cm. K možné mykorhize či jinému vztahu k jinému druhu budiž zmíněno, že asi 2 metry od plodnic byl strom ?ptačince? (doplním až bude určeno). Opodál byl jasan a za potůčkem statné vrby, které zde shazovali každý podzim svůj listový hábit. Ještě o něco dál (asi 10 metrů) byl i akát. Houbu jsme zamaskovali a dali echo Martinovi, aby ji přišel ?mykologicky zpracovat?, doufejme, že tam zůstala neboť diváků měla naše fotoorgie vskutku nespočet.

P.S.: Říkali jste, že to sem dáte, ale nějak jsem se dostal k netu a vy koukám nějak ne, a tak jsem první Smile

P.S.2.: Myslím, že o identitě už asi není pochyb a tak jsem postnul tu dnešní, která má na rozdíl od Pantátovy zachováno více poznávacích znaků.


Naposledy upravil Bob dne ne 21. ledna 2007 23:12, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 21:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No - já bych s tím definitivním určením oprvadu počkal na to, co ve čtvrtek vyzkoumá Dr. Kotlaba ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 21:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Upřímně, nevím co by mohl vyzkoumat jiného. Laughing

Jinak ty Bobovy fotky jsou dost dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 22:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jednu taky přidám.


   159.11 kB    
Praha - 21.01.2007 (c)Jirka Kohl
kalichovka_puvabna_888.jpg
   kalichovka_puvabna_888.jpg

_________________
Jirka Kohl


Naposledy upravil Jirka Kohl dne pá 09. února 2007 0:32, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: ne 21. ledna 2007 22:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Martine: Hmmm, nasekal jsem jich asi 50, ale i přes tvá povzbudivá slova mám pocit, že se nějak moc nepovedly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory