Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Amanita phalloides - Muchomůrka zelená
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 03. ledna 2006 14:12
  Předmět: Amanita phalloides - Muchomůrka zelená
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Muchomůrka zelená - Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link.

DAMyko Atlas: http://www.damyko.info/ForumB/viewtopic.php?t=50

Tuto smrtelně jedovatou muchomůrku by měl každý znát. Synonyma jsou Amanita viridis Pers. 1797, Agaricus phalloides Vaillant ex Fries 1821, Amanitina phalloides (Vaillant ex Fries, 1821) E.-J. Gilbert, 1941, Fungus phalloides Vaillant. Jiný český název je Muchomůrka hlízovitá. Plodnice bývají v mládí celé uzavřené v obalu (velum universale). Obal se s růstem trhá a vzniká z něho výrazná volná pochva a výjimečně i útržky na klobouku. Klobouky mívají 6 až 15 cm v průměru. Jsou kuželovité, zvoncovitě vyklenuté nebo polokulovité, následně vyklenutě ploché a ve stáří až zcela ploché. Povrch klobouků bývá hedvábně lesklý, radiálně vláknitý většinou bez zbytků vela a bradavek. Za vlhkého počasí bývá povrch lepkavý, za sucha je hladký. Barva klobouků bývá ve středu tmavší a bývá olivově zelená, žlutozelená, příp. i bělavá a bílá nebo zelenohnědá a hnědavá. Existují barevné variety se specifickými jmény: Muchomůrka bílá - Amanita phalloides var alba (Vitt.) Gilb., muchomůrka zelená var. hnědá - Amanita phalloides var. umbrina (Ferry) Maire

Lupeny jsou volné, bílé nebo belavé. Prsten na třeni je blanitý, hladků nebo i rýhovaný. Postupně mizí. Třeň bývá 7 až 15 cm vysoký a 1-2 cm tlustý. Je téměř válcovitý s vyvinutou měkkou hlízou a bývá příčně pruhovaný, příp. tygrovaný. Jedná se o zelené, žlutozelené nebo hnědozelené pruhy na bělavém podkladu. Pochva je obvykle výrazná, vakovitá, bělavá. Dužina je bílá a voní po syrových bramborách.

Roste dosti běžně v létě a na podzim (červenec až říjen) a to jednotlivě i ve skupinách, především v listnatých lesích pod duby, buky a habry. Vzácně roste i v jehličnatých lesích pod borovicemi.

Jedná se o smrtelně jedovatou houbu. Je to nejjedovatější houba severního mírného pásma. Pro průměrného člověka je dostatečná dávka obsažena v cca 50g houby. Při troše pozornosti je nezaměnitelná, přesto dochází každým rokem k otravám.

Plodnice na obrázcích pocházejí z listnatého lesa a rostly pod harbry nebo buky.

Další informace uvádí např.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Muchom%C5%AFrka_zelen%C3%A1
http://cs.wikipedia.org/wiki/Amanita_phalloides_var_alba
http://atlashub.wz.cz/atlashub_soubory/houbywebs/muchomurka_z.htm



   198.72 kB    
Muchomůrka zelená - Amanita phalloides. Lískovec u Frýdku, 9.10.05
DSCN3972.jpg
   DSCN3972.jpg

   101.32 kB    
Muchomůrka zelená - Amanita phalloides. Řepiště, Zaryje, 15.7.05. S vzácně se vyskytujícím větším útržkem vela na klobouku.
DSCN2605.jpg
   DSCN2605.jpg

   171.5 kB    
Muchomůrka zelená - Amanita phalloides. Řepiště, Zaryje, 23.7.05
DSCN2752.jpg
   DSCN2752.jpg

   194.85 kB    
Muchomůrka zelená - Amanita phalloides. Řepiště, Zaryje, 27.7.05
DSCN2857.jpg
   DSCN2857.jpg


Naposledy upravil mat60 dne út 21. července 2009 9:20, celkově upraveno 8 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 06. ledna 2006 10:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jedna kněžka smrti z JETHROva kouzelného lesíka u Přestavlk ... foceno v běhu Smile


   248.15 kB    
MuchomurkaZelena.jpg
   MuchomurkaZelena.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Luboš
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 569
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 17. srpen 2006 23:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Už se klubou i jedůvky Twisted Evil


   118 kB    
14.8.2006, Brněnsko
Muchomůrka zelená 1.jpg
   Muchomůrka zelená 1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
flassch



Založen: 15. 04. 2006
Příspěvky: 448
Bydliště: Karlovy Vary

PříspěvekZaslal: pá 18. srpen 2006 13:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

I u nás, už začínají jedovat. Laughing


   152.27 kB    
jedovka1.jpg
   jedovka1.jpg

   209.44 kB    
jedovka2.jpg
   jedovka2.jpg

   191.89 kB    
dubina, 17.8.2006, Karlovarsko
jedovka3.jpg
   jedovka3.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt 31. srpen 2006 13:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkně jedovatá rodinka.


   249.9 kB    
30.8. 2006 Brněnsko
Muchomůrka zelená - Amanita phalloides.jpg
   Muchomůrka zelená - Amanita phalloides.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne 03. září 2006 2:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Taky jedna?


   73.35 kB    
mz.jpg
   mz.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Pepa
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 845
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne 03. září 2006 15:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jedůvky z Jezeřan.


   186.32 kB    
Muchomůrka zelená - Amanita phalloides (1).jpg
   Muchomůrka zelená - Amanita phalloides (1).jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šťavnatka



Založen: 22. 05. 2006
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 3

PříspěvekZaslal: ne 03. září 2006 17:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Teď jsem byla v Kácově - u Sázavy a byl tam lesík, kde byla jedna vedle druhý...Tolik jsem jich neviděla za celej život. Skoro se tam nedalo mezi nima projít, bylo to děsný. Protože já mám z jedovatejch hub šílenou fóbii, myslela jsem, že budu mít infarkt. Strašně jsem ječela a kamarádi měm museli vyvést z lesa...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne 03. září 2006 23:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mykolog s mykofóbií, to je dobrá kombinace Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šťavnatka



Založen: 22. 05. 2006
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 3

PříspěvekZaslal: po 04. září 2006 0:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Viď? Právě proto jsem se o ně začla zajímat. "poznej svého nepřítele". Teď už vim, na kterou houbu můžu šáhnout a na kterou ne. Nejvíc mě děsí lupeny, z těch mám fakt hrůzu. Když jsem byla malá, pořád se mi zdálo, že ležim na houbách a ječela jsem ze spaní. A tím, jak jsem se o to začla zajímat, moje "mykofóbie" ustupuje. Ale třeba fakt panickou hrůzu mám z jedovatejch muchomůrek a vláknic. Brrr! Bojim bojim. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Šaman



Založen: 16. 05. 2006
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 04. září 2006 20:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak to ti Šťavnatko gratuluji, tato metoda je asi jediná funkční možnost, jak se vypořádat s fobií. Některé primitivní národy své nepřátele snědí, ale v případě těchto muchomůrek to asi nebude to pravé. Bohužel styl "poznej svého nepřítele" nefunguje u mé osoby. Nějak nemůžu být tam, kde je více lidí a s věkem je to pořád horší. U pavouků a hadů už problém nemám od té doby, co jsem si domů pořídil sklípkana a užovky. Šaman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 05. září 2006 11:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Když trutizně tak trutizně Laughing. Náhodou ony i když jsou jedovaté, tak jsou i pěkné.


   133.26 kB    
Lískovec u Frýdku, 3.9.06. (c) mat60.
DSCN6172-01.jpg
   DSCN6172-01.jpg

   163.62 kB    
Lískovec u Frýdku, 3.9.06. (c) mat60.
DSCN6144-01.jpg
   DSCN6144-01.jpg

   167.04 kB    
Lískovec u Frýdku, 3.9.06. (c) mat60.
DSCN6153-01.jpg
   DSCN6153-01.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 05. září 2006 11:34 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě jeden obr. Měla by to být hnědá varieta muchomůrky zelené - Amanita phalloides var. umbrina (Ferry) Maire. Zbarvení bylo žlutohnědé, bez zelených tónů.


   187.51 kB    
Lískovec u Frýdku, 3.9.06. (c) mat60.
DSCN6143-01.jpg
   DSCN6143-01.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Šťavnatka



Založen: 22. 05. 2006
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 3

PříspěvekZaslal: út 05. září 2006 20:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pro Šamana:

To já právě taky vůbec nemám strach ze zvířat, vůbec nedokážu pochopit, jak se někdo může bát hadů, pavouků nebo myší...Teda jako nejsem odvázaná, když jdu někde na rozpálenejch šutrech a jsou tam zmije....Ale domů do terárka bych si hada a sklípkana klidně pořídila, jen by mi to asi neprošlo... Tak mám aspoň dva potkany a psa. A teď koukám, že už jsem trochu odbočila z tématu...nějak jsem se do těch fóbií zamotala Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Šťavnatka



Založen: 22. 05. 2006
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 3

PříspěvekZaslal: út 05. září 2006 20:14 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

BRRRRRRR...teda tohle je pro mě stránka hrůzy...samá jedovka Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory