LACTARIUS TO JE RYZEC

URČOVÁNÍ RYZCŮ

Určování ryzců je často velmi složité a k jednoznačnému určení je zapotřebí vyhodnotit také mikroskopické charakteristiky. Zejména pak u starších nebo poškozených plodnic. Určování dle makroskopických znaků je však také nezbytné a proto byly předními mykology světové scény sestaveny klíče, které určení výrazně usnadňují. 

Asi nejaktuálnějším klíčem k určování ryzců je dílo Maria Teresa Basso z roku 1999 (viz. seznam použité literatury). Klíče jsou v knize uvedeny italsky a anglicky, a o jejich zveřejnění na našem webu jednáme. Český překlad postupně zveřejňujeme v kapitole Dělení ryzců. Kompletní verzi tohoto klíče v němčině poskytl našemu webu autor překladu švýcar Markus Wilhelm.

Poněkud starším dílem je klíč J. Heilmann-Clausen, A. Verbeken, J. Vesterholt (Funghi of northern Europe Vol. 2), jehož německou verzi poskytl našemu webu švýcar Markus Wilhelm.

Asi nejstarším klíčem je dílo Neuhoff, jehož českou verzi nezištně poskytl našemu webu autor překladu pan Zdeněk Hájek z Plzně.

Upozorňujeme, že klíče jsou zatím bez komentářů, které by je aktualizovaly na současný stav. Na těchto komentářích se pracuje.
Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte na email nebo přispějete do diskusního fóra tohoto projektu.