LACTARIUS TO JE RYZEC

Ryzci jsou nejčastěji děleny do šesti podrodů (subgenus).

 

PODROD LACTARIUS

Druhy podrodu lactarius se vyznačují suchým, neslizkým a nelepkavým kloboukem, který bývá zrnitý, mírně drsný nebo i hladký. Klobouky těchto ryzců jsou bílé nebo bělavé, matné nebo mírně mastné a často nálevkovité. Plodnice jsou velmi pevné a dužnaté. Lupeny jsou bílé a husté. Mléko těchto druhů je palčivé. Přejít do podrodu LACTARIUS.

 

PODROD LACTIFLUUS

Druhy podrodu lactifluus mají středně velké až velké plodnice se suchým kloboukem, který není hygrofání. Mléko je bílé a buď neměnné nebo hnědnoucí nebo dokonce lehce světle fialovějící. Barva klobouku je bílá, bělavá nebo červenooranžová či hnědočervená. Jeden druh má silnou slanečkovou vůni. Přejít do podrodu LACTIFLUUS.

 

PODROD PIPERITES

Druhy podrodu piperites se vyznačují slizkým nebo lepkavým kloboukem, který je za sucha obvykle lesklý. Klobouk je často kruhatý nebo ďubkovaný, ale není vrásčitý ani komůrkovitě zrnitý ani plstnatý. Okraj klobouku je u některých druhů vláknitý či mírně ochmýřený. Třeň někdy ďubkovaný nebo skvrnitý. Mléko těchto ryzců je přinejmenším nepříjemné či hořké, nejčastěji je však palčivé. Přejít do podrodu PIPERITES.

 

PODROD PLINTHOGALUS

Druhy podrodu plinthogalus se vyznačují zejména bílým mlékem, které při styku s dužinou mění barvu na růžovou, růžovočervenou, načervenalou až cihlově načervenalou. Klobouk není hygrofánní a je barvy šedohnědé, hnědé, tmavě hnědé až černohnědé. Klobouk mají suchý a mírně plstnatý až na jeden druh, který má klobouk slizovitý. Přejít do podrodu PLINTHOGALUS.

 

PODROD RHYSOCYBELLA

Druhy podrodu rhysocybella se vyznačují suchým, neslizkým a nelepkavým kloboukem, který bývá zrnitý, mírně drsný nebo i hladký. Klobouky těchto druhů jsou hnědé, okrové, červenohnědé či tmavohnědé, obvykle matné nebo mírně mastné. Mléko u těchto druhů je mírné chuti, bílé a více či méně vodnaté. U některých druhů mléko rychle žloutne, u některých žloutne jen pozvolně. Plodnice těchto druhů nemají palčivou chuť, ale mají obvykle výraznou vůni, která je více či méně nepříjemná. Přejít do podrodu RHYSOCYBELLA.

 

PODROD RUSSULARIA

Druhy podrodu russularia mají mléko bílé neměnné nebo žloutnoucí. Klobouk mají hladký, nikoli zrnitý či drzný, nanejvýš u některých druhů mírně šupinatý. Klobouk mají mastný a za vlhka velmi lesklý. Přejít do podrodu RUSSULARIA.