DAMyko - Atlas Domov Amatérských Mykologů  

Rejstřík Taxonomie PřihlášeníPřihlášení

Hnojník obecný - Coprinus comatus
PříspěvekZaslal: mat60, čt 09. únor 2006 10:03 
Coprinaceae
 
Synonyma
Coprinus comatus (O.F. Müll.) Gray 1797
Coprinus comatus var. caprimammillatus Bogart 1975
Agaricus comatus O.F. Müll. 1767
Agaricus ovatus Schaeff. 1762
Agaricus cylindricus Sowerby 1799
Agaricus fimetarius Bolton 1788
Coprinus ovatus (Schaeff.) Fr. 1838
Coprinus comatus var. ovatus (Schaeff.) Quél. 1866

Aktuální tax. zařazení dle Ainsw. & Bisby’s Dict. of the Fungi, 9. vyd., 2001, CABI
Basidiomycota / Basidiomycetes / Agaricomycetidae / Agaricales / Coprinaceae
Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970
Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Agaricales / Coprinaceae / Coprinus
Klobouk
Klobouky mívají před rozevřením 5 až 20 cm x 2.5 až 70 mm. Jsou eliptické, protáhlé až skoro válcovité. Délka bývá více než 2x větší než šířka. Po rozevření jsou kónické, zvoncovité a jsou až 10 cm široké. Nejprve jsou s bílé s pokryvem vtlačených přetrvávajících šupin vela, které se kromě vrcholu štěpí a otáčejí. Na vrcholu zůstává velum celistvé, hladké a je světle až středně šedé nebvi okrově hnědé. Barva klobouků postupně od okrajů přechází na šedou, příp. přes masově červenou až na černou. Tuto barevnou změnu způsobují jak dozrávající výtrusy, tak rychlý rozklad - autolyzace plodnic. S barevnou změnou dochází i k opdávání či smývání šupin vela. Varieta v mládí s vejčitými klobouky bývá označována jako C. comatus var. ovatus.
Hymenofor
Lupeny jsou volné. V mládí jsou stěsnané, rovné, bílé. pak se stávají růžové, purpurové, šedočerné a nakonec jsou sazově černé. Autolýza bývá kompletní.
Třeň
Mívá 10 až 25 cm délku a 1 až 2 cm tloušťku s pohyblivým, kroužkovitým prstenem ve spodní části. Jsou duté, bílé. Báze do 3 cm výšky je mírně zduřelá.
Dužina
Je kromě vrcholu klobouku velmi tenká, membránozní. Vůně je slabě houbová, chuť nevýrazná.
Diskuse a další fotografie k tomuto druhu
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=416
Zdroje na Internetu
Nahuby.sk
BioLib.cz

Výtrusy
Výtrusný prach je sazově černý. Výtrusy mívají 8.8-12.8 x 6.9-9.3 um a jsou vejcovité s oblou bází a vrcholem. Jsou tmavě červenohnědé. Nemá pleurocystidy, cheilocystidy jsou 40 - 110 x 15-40 um.
Výskyt
Velmi běžný. Roste jednotlivě i ve skupinách na druhotně porušené půdě, travnatých místech a u cest.
Použitelnost
Jedlá a dosti dobrá houba. Jen vzácně jsou udávány obsahy koprinu, který blokuje rozklad alkoholu v těle a způsobuje otravu reakčními meziprodukty (acetylaldehydy).
Zaměnitelnost
Je skoro nezaměnitelný. Přítomností vláknitého vela na klobouku, rychle tmavnoucími lupeny a rychlým vývojem se dost odlišuje od ostatních běžnějších hub. Běžný hnojník ingoustový - C. atramentarius nemá velum a má hladký, poněkud tmavší povrch klobouků. Ostatní druhy z podsekce Comatus jsou výrazně menší. Dosti podobný je hnojník Vošoustův - C. vosoustii, což je ale taxonomicky značně nejasný druh z okruhu C. comatus, který se vyznačuje přítomností hvězdicovitého útvaru, vznikajícího jako zbytek vela ve středu klobouku.
Hnojník obecný - Coprinus comatus patří do podsekce Coprinus. Podrobnosti o hnojnících jsou: http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-Uljee/species/Coprinus.htm.
Jedlý.
 
DSCN3900.jpg
Žabeň, travnatá cesta na břehu Ostravice. 8.10.05. (c) mat60.

PA010160.jpg
Paskov, Vrbina, svah inundační hráze. 1.10.04. (c) mat60.

DSCN2112.jpg
Paskov. Louka, rekultivace před podnikem Biocel a. s., 24.6.05. (c) mat60.Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol