DAMyko - Atlas Domov Amatérských Mykologů  

Rejstřík Taxonomie PřihlášeníPřihlášení

Hřib žlutomasý - Boletus chrysenteron
PříspěvekZaslal: mat60, st 01. březen 2006 14:54 
Boletaceae
 
Synonyma
Boletus chrysenteron Bull. 1791
Xerocomus communis (Bull.) Bon 1985
Boletus communis Bull. 1789
Xerocomus chrysenteron (Bull.) Quél. 1888
Ceriomyces communis (Bull.) Murrill 1909
Boletus pascuus
Jiný český název je suchohřib žlutomasý, resp. babka.

Aktuální tax. zařazení dle Ainsw. & Bisby’s Dict. of the Fungi, 9. vyd., 2001, CABI
Basidiomycota / Basidiomycetes / Agaricomycetidae / Boletales / Boletaceae / Boletus
Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970
Basidiomycetes / Homobasidiomycota / Boletales / Boletaceae / Xerocomus
Klobouk
Plně vyvinuté plodnice mají průměr klobouků 3-8 cm. Bývají popokulovité až ploché ve stáří. Povrch je suchý, matný, sametový, obvykle ve stáří mělce ale nápadně síťovitě rozpraskaný, hlavně u okraje. Barva bývá tmavě hnědá až nekdy i černohnědá. V trhlinách bývá zbarven bledě žlutavě, obvykle s červenavým nádechem. Okraj bývá pokřivený.
Hymenofor
Trubky jsou cca 1 cm dlouhé ohnutě sbíhavé, při. u třeně stlačené. Barvu mají žlutou, příp. slabě nazelenale žlutou. Po poškození slabě modrají. Póry mívají velikost 1-1.5 mm a jsou typicky silně nepravidelného obrysu.
Třeň
Třeně mívají velikost 7-10 x 1-1.7 cm. Jsou plné, rovné, příp. se zúžují dolů. Na spodní části bývají porostlé bílým nebo žlutavým povlakem mycelia. Barvu mívají obvykle žlutou a u báze bývají červenavé a tečkované. případně mohou být červenavě zbarvené ve střední části.
Dužina
Dužina bývá 1 až 1.5 cm tlustá, nažloutlá, slonovinově žlutavá. Nemodrá, případně jen slabě modrá v nepravidelných částech. Vůně je nenápadná, slabě houbová, chuť nenápadná nebo slabě kyselá, nepříjemná. Dužina ve spodní části třeně bývá červenavě zbarvená.
Diskuse a další fotografie k tomuto druhu
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=2659#2659
Zdroje na Internetu
BioLib.cz

Výtrusy
Výtrusný prach má olivově žlutou barvu a výtrusy jsou 12-13.5 x 5-6 um velké. Rezavějí v KOH a v Melzerově činidle. Jsou eliptické, ztloustlé až válcovité a jsou hladké.
Výskyt
Roste velmi hojně od června do listopadu, jednotivě i ve skupinách ve všech typech lesů. Tvoří mykorhizu se širokým spektrem dřevin. Vyrůstají velmi brzy, někdy již za 3-5 dní po dešti.
Použitelnost
Je to jedlá houba. Není ale příliš kvalitní. Má dosti měkkou dužinu, bývá silně napadán larvami bedlobytek a také parazitickou houbou nedohubem zlatovýtrusým - Hypomyces chrysospermus.
Zaměnitelnost
Je dosti typický. Může být zaměněn převším za suchohřib uťatovýtrusný - Xerocomus porosporus, který se odlišuje hlavně jinak tvarovaným - useknutými výtrusy. Nemá červené barvivo naspodu pokožku klobouku, takže okraje trhlin v klobouku nemají načervenalé zbarvení. Také mívá tmavěji zbarvený třeň. Dosti podobný je také hřib sametový - Boletus pruinatus Fr. & Hök 1835. Ten se odlišuje pozdnějším výskytem (nejhojnější bývá v řijnu), nerozpraskaným, ale výrazně hrbolatým povrchem klobouků, výrazně žlutou barvou dužiny hlavně u mladých plodnic. Dužina u něho při sušení růžoví.
Jedlý
 
DSCN2129.jpg
Řepiště, Zaryje, 25.6.05. (c) mat60.

P8300402.jpg
Řepiště, Zaryje, 27.6.04. (c) mat60.

P6270057.jpg
Řepiště, Zaryje, 30.8.02. (c) mat60.Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol