Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Rozdíl mezi macrolepiota procera, amanita rubescens a amanita pantherina
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Určovna - Vše okolo určování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
4ever



Založen: 03. 10. 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: st 27. července 2016 14:26
  Předmět: Rozdíl mezi macrolepiota procera, amanita rubescens a amanita pantherina
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tady v diskusi https://www.poradte.cz/volna-diskuze/21814-urceni-bedle.html#posledni jsme se trochu ztratili v určení houby z první fotky.




Podle mě je to Bedla vysoká, prstenec se bohužel ztratil.

No a já dneska našel v lese dvě velmi podobné houby, s tím tozdílem že byly menší, mladé, jedná úplně malinká a druhá trochu větší, obě měly podobně roztažený klobouk, ale neměly bílý třeň. Prstenec měly býlý, vroubkovaný zezhora. Neměl jsem nožík tak jsem ji nerozkrojil abych zjistil jestli červená.

Za to že nemám foťák se omlouvám, ale prostě tohle nepoužívám.

Tak si to potřebuju ujasnit. Mochomůrky růžovky, jak jsem zjistil by měly mít tlustší třeň a bílé bravy + bílý prstenec zezhora vroubkovaný. Bedly vysoké zase mají mít prstenec hladký. Říkám to správně? Samozřejmě hlízu. Takže jestli je to tak, tak to co jsem dnes našel nedokážu určit. M. tygrované mají mýt tlustý třeň dle obrázku, dá se na to spolehnout nebo jak vypadají mladé plodnice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: st 27. července 2016 14:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nejdřív rozdíl mezi rody:
Muchomůrky mají prsten napevno přirostlý ke třeni. Šupinky na klobouku se z něj dají setřít / seškrábnout, aniž by se porušila pokožka klobouku pod nimi.
Velké bedly (rod Macrolepiota) mají prsten volný, dá se posunovat po třeni. Šupiny jsou vláknité a jsou součástí klobouku - při pokusu je seškrábnout se odtrhávají i s kouskem klobouku.

A rozdíl mezi muchomůrkou růžovkou a tygrovanou:
Růžovka má rýhovaný prsten. Dužina růžoví po uříznutí nebo v místech, kde je prokousaná larvami. Nejvýrazněji je červenání dužiny vidět na spodním konci třeně, v té hlíze. Barva klobouku od bělavé přes světle růžovou po tmavě masovou.
Tygrovaná (jedovatá) má hladký prsten, dužina nikdy nerůžoví.
M. šedivka (jedlá, ale pro nepříliš dobrou chuť a riziko záměny s tygrovanou se její sběr moc nedoporučuje) má rýhovaný prsten, dužina nikdy nerůžoví.

První dvě fotky = nejspíš muchomůrka růžovka, na třetí z fotek je některá velká bedla, neumím ji určit přesněji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
4ever



Založen: 03. 10. 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: st 27. července 2016 15:00
  Předmět: rozdíl mezi rody:
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky, budu si pamatovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Určovna - Vše okolo určování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory