Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Večernica - aneb i houbaři koukají večer na oblohu
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Potlach - Diskuse jen tak aneb přišel jsem si pokecat
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 9:31
  Předmět: Večernica - aneb i houbaři koukají večer na oblohu
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

My hubári hľadíme najradšej pod nohy,ale skúsme to teraz netradične trochu naopak. Keďže máme po dlhšom čase zasa jasnú oblohu,dovoľujem si prítomných upozorniť na vhodné pozorovacie podmienky planéty Venuše. Nájdeme ju ľahko,hneď po západe Slnka nad juhozápadom. Javí sa ako veľmi jasná hviezda,no netrbliece sa. Iné hviezdy v tejto časti oblohy stejne nevidieť,lebo zvečera sú ešte prežiarené zapadajúcim Slnkom. Trochu ďalej vľavo od nej,temer nad hlavou,len mierne južne je ešte pekne vidieť Jupiter. Ten je trochu slabší od Venuše,ale tiež je jedným z najjasnejších objektov večernej oblohy. Včera a dnes si neznalci svetových strán mohli pomôcť Mesiacom,ktorý sa práve v podobe kosáku pohybuje medzi nimi. Naväčšieho jasu dosahuje Venuša asi hodinku po západe Slnka,keď postupne klesá k horizontu. Aby si pozorovateľ vychutnal lesk Večernice v plnej paráde,je žiadúce vyhnúť sa dosahu pouličného osvetlenia a inému svetelnému smogu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 12:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To jsem rád, že tu nejsem sám, koho zajímá i dění na obloze. Co se týká té Venuše tak ještě dodám, že má relativně velký úhlový průměr a pokud máte nějaký dalekohled, můžete u ní pozorovat fáze, podobně jako u Měsíce
_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 13:44 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No výborně, tak to sme tři....taky sem si to ve čtvrtek nenechal utéct, čučel sem do "trubek" od 18.00 do dvou do noci. Cvaknul jsem aspoň měsíc, na nějaký planety nebo deep sky objekty zatím nemám techniku, ale už na tom pracuju..... Smile


   88.12 kB    
184u_dam.jpg
   184u_dam.jpg

_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 18:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pěkná fotka měsíce. Z čeho to vylezlo? Čistě jen foťák s velkým zoomem?

Mě se kdysi poivedla taky jedna fotka měsíce, ale bylo to přes 15 cm trubku Smile http://astrox.wz.cz/pozorovani/2004/mes_kond.html

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 19:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tohle je přes 20 cm trubku Smile Ale mám dobsona a to na fotky moc neni, uvažuju o koupi montáže, nebo spíš už jsem rozhodlej, akorát musim dát do kupy koruny a to bude chvíli trvat.
_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 19:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 28. ledna 2012 18:07 Jirka Kohl napsal:
Tohle je přes 20 cm trubku Smile Ale mám dobsona a to na fotky moc neni, uvažuju o koupi montáže, nebo spíš už jsem rozhodlej, akorát musim dát do kupy koruny a to bude chvíli trvat.


20 cm trubka? S tím už se dá něco vidět, i když máš pravdu, že Dobson na focení moc není. Já jsem měl jen 15 cm a strávil jsem u toho polovinu mládí, u dvacítky bych strávil toho mládí tři čtvrtiny Smile

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 19:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, mě to po letech taky pěkně čaplo, přece jen je to koník kterej se dá dělat i v zimě, pokud je teda někdy náhodou jasno.... Nejvíc mě ale překvapilo jak šla dopředu technika. Když jsem se o astronomii zajímal jako malej tak se mi o věcech který se ted daji pořídit nezdálo ani v nejdivočejších snech.... Smile Až na ty náklady no.....zlatý houby!!! Very Happy
Plánuju pořídit montáž s naváděním, nejspíš CG 5 nebo HEQ 5 nebo EQ 6 ale to už by těch korunek muselo bejt trochu víc, na to bych prozatím dával trubku z toho Dobsona a časem chci přikoupit refraktor nejspíš 100 ED od Sky watcher. S tím už by se dalo pak něco dělat.

_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 21:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 28. ledna 2012 18:43 Jirka Kohl napsal:
No, mě to po letech taky pěkně čaplo, přece jen je to koník kterej se dá dělat i v zimě, pokud je teda někdy náhodou jasno.... Nejvíc mě ale překvapilo jak šla dopředu technika. Když jsem se o astronomii zajímal jako malej tak se mi o věcech který se ted daji pořídit nezdálo ani v nejdivočejších snech.... Smile Až na ty náklady no.....zlatý houby!!! Very Happy


Tož náklady jsou i na houby a to často dost značné. Jen si to vem - foťák, mikroskop a příslušenství a desítky dalších věcí, i když jsou to třeba korunové položky, časem se to naskládá. A nezanedbatelnou část (aspoň pro mě) nákladů tvoří "cestovné" když navštěvuji i dost vzdálené lokality Smile

Jinak teda máš pravdu s tou technikou. Když jsem astronomií před patnácti lety začínal, vybral jsem si několik oblastí, které bych provozoval trochu "profesionálněji", no základem byly proměnné hvězdy. Udělal jsem spousty tisíc odhadů jejich jasnosti a měl jsem z toho i velice slušné výsledky. No teď už by to bylo prakticky zbytečné, dělat něco takového vizuálně... A je to přitom jen "blbých" patnáct let.

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: so 28. ledna 2012 21:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 28. ledna 2012 18:43 Jirka Kohl napsal:
Plánuju pořídit montáž s naváděním, nejspíš CG 5 nebo HEQ 5 nebo EQ 6 ale to už by těch korunek muselo bejt trochu víc, na to bych prozatím dával trubku z toho Dobsona a časem chci přikoupit refraktor nejspíš 100 ED od Sky watcher. S tím už by se dalo pak něco dělat.


Jojo, kvalitní optika je základ a co vím z doslechu i z osobní zkušenosti, tak Skywatchery jsou na tom v tomto směru dobře.

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: ne 11. března. 2012 9:48
  Předmět: Večernica stále krajšia
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ak sa vám za posledné mesiace ešte nepodarilo vidieť,či identifikovať planéty Venušu a Jupiter,nastáva výborná príležitosť aj pre pozorovateľov,ktorí sa inak nedokážu zorientovať na hviezdnej oblohe. Od 12. do 14. marca sa
tieto dve planéty stretnú a vzájomne si vymenia pozície. Takže bližšie k Slnku bude už bývať Jupiter. Ide o dva najjasnejšie objekty (ten jasnejší z nich je Venuša) a nemožno si ich v západnej časti oblohy s ničím pomýliť. Je to veľmi ľahké,také papučové pozorovanie hneď po zotmení,ba ešte skôr,už onedlho po západe Slnka a netreba ani žiadne vybavenie. O dva týždne,keď sa tieto planéty už od seba trochu vzdialia,presnejšie 25. a 26. marca sa k nim pridá ešte mladý Mesiac v tvare rožka,takže nám budú zdobiť večer tri najjasnejšie telesá nočnej oblohy pohromade a mala by to byť pekná podívaná. No keďže nič netrvá večne,Jupiter sa potom v ďalších týždňoch začne pomaly blížiť k Slnku a zanikať v jeho jase. Na rozdiel od neho,Venušu jej najväčší lesk ešte len čaká a vyvrcholiť by mal koncom apríla,keď by sme už mali mať za sebou prvé jarné hubačky. Ospravedlňujem sa všetkým,ktorých nehubárske príspevky popudzujú,ide len o dobrú príležitosť pozrieť si niečo zaujímavé aj z iného súdka. V tomto období je tu aj tak akosi prázdno. Aby sme zbytočne nezaberali miesto,po strate aktuálnosti textu možno príspevok zmazať a hotovo. Ako sa hovorí,vlk zostane sýty a ovca celá. Nie je práve príjemné,keď sa ľudia pri stretnutí s vami chcú rozprávať iba o hubách,akoby sme o ničom inom nevedeli,preto malé odbočenie od húb hádam neuškodí. Tak vám prajem jasnú oblohu a pekné jarné večeri.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: ne 11. března. 2012 13:44
  Předmět: Re: Večernica stále krajšia
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 11. března. 2012 8:48 mykožrút napsal:
Ak sa vám za posledné mesiace ešte nepodarilo vidieť,či identifikovať planéty Venušu a Jupiter,nastáva výborná príležitosť aj pre pozorovateľov,ktorí sa inak nedokážu zorientovať na hviezdnej oblohe. Od 12. do 14. marca sa
tieto dve planéty stretnú a vzájomne si vymenia pozície. Takže bližšie k Slnku bude už bývať Jupiter. Ide o dva najjasnejšie objekty (ten jasnejší z nich je Venuša) a nemožno si ich v západnej časti oblohy s ničím pomýliť. Je to veľmi ľahké,také papučové pozorovanie hneď po zotmení,ba ešte skôr,už onedlho po západe Slnka a netreba ani žiadne vybavenie. O dva týždne,keď sa tieto planéty už od seba trochu vzdialia,presnejšie 25. a 26. marca sa k nim pridá ešte mladý Mesiac v tvare rožka,takže nám budú zdobiť večer tri najjasnejšie telesá nočnej oblohy pohromade a mala by to byť pekná podívaná. No keďže nič netrvá večne,Jupiter sa potom v ďalších týždňoch začne pomaly blížiť k Slnku a zanikať v jeho jase. Na rozdiel od neho,Venušu jej najväčší lesk ešte len čaká a vyvrcholiť by mal koncom apríla,keď by sme už mali mať za sebou prvé jarné hubačky. Ospravedlňujem sa všetkým,ktorých nehubárske príspevky popudzujú,ide len o dobrú príležitosť pozrieť si niečo zaujímavé aj z iného súdka. V tomto období je tu aj tak akosi prázdno. Aby sme zbytočne nezaberali miesto,po strate aktuálnosti textu možno príspevok zmazať a hotovo. Ako sa hovorí,vlk zostane sýty a ovca celá. Nie je práve príjemné,keď sa ľudia pri stretnutí s vami chcú rozprávať iba o hubách,akoby sme o ničom inom nevedeli,preto malé odbočenie od húb hádam neuškodí. Tak vám prajem jasnú oblohu a pekné jarné večeri.


Škoda, že tento příspěvek nepřišel o něco dřív. Byla totiž dobře viditelná i planeta Merkur, po dlouhé době se tak dala spatřit. No teď už je to tak na hranici, jednak je blíž Slunci a jednak slábne

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mykožrút



Založen: 25. 12. 2009
Příspěvky: 301
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: po 11. března. 2013 23:02
  Předmět: Kométa na obzore.
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V nedeľu prešla príslním kométa PanSTARRS,ktorú mali v uplynulých dňoch možnosť pozorovať na južnej pologuli. Teraz bude pár dní skrášľovať našu,severnú oblohu. Pozorovať by sa mala dať už v utorok spolu s mladým Mesiacom,no to bude ešte uhlovo dosť blízko Slnka,teda nízko nad obzorom na presvetlenom pozadí. Každým dňom bude potom stúpať vyššie a vyššie,teda bude pozorovateľná dlhšie po západe Slnka s menej presvetlenou oblohou,ale to už zasa začne pomaly strácať na jase. Dá sa pozorovať voľným okom,aj keď malý poľovnícky ďalekohľad urobí svoje. Je to pomerne zriedkavá udalosť,netreba si ju teda v prípade priaznivého počasia nechať újsť. A v decembri nás pravdepodobne čaká kométa storočia. Uvidíme...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út 12. března. 2013 0:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na tu decembrovú se moc těším, u C/2011 L4 (Panstarrs) nevim jestli je vůbec na co se těšit a to ani nemluvím o počasí Smile
_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt 16. února 2017 9:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nejenom večer koukají houbaři na oblohu.... Smile

Tak se nám udělalo konečně hezky, což způsobilo že jsem vytáh astrofototechniku z pelíšku s tím, že zkusím fotit slunce - samozřejmě přes patřičnou astrofolii abych si nevypálil díru do hlavy. Jenže na slunci se zrovna nic zajímavýho nedílo, žádný "pěkný" skvrny nebo tak něco a tak jsem si počíhal na letadla. Neni to až tak jednoduchý jak to vypadá, ne každý letadlo letí zrovna přes slunce a navíc zrovna v tu chvíli kdy vy si vzpomenete to nafotit, navíc ten průlet trvá asi vteřinu, ale nakonec se po pár dnech zadařilo. Za pomoci flightradaru, kde mám vyzkoumáno kudy musí zhruba stroj letět a za použití dalekohledu na naváděné go-to montáži který slunce "sleduje", se mi podařilo cvaknou hned toho největšího macka - airbus A380 společnosti EMIRATES na lince Dubai - Duseldorf



   161.06 kB    
A380 Dubai - Duseldorf 15.2.2017
sun_aA380.JPG
   sun_aA380.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kraken
Čestný člen


Založen: 10. 11. 2005
Příspěvky: 2508
Bydliště: Klášterec nad Ohří

PříspěvekZaslal: pá 17. února 2017 15:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Krásný záběr se ti povedl, jen co je pravda! Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Potlach - Diskuse jen tak aneb přišel jsem si pokecat Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory