Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Inonotus obliquus - Rezavec šikmý
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: čt 29. září 2011 17:12
  Předmět: Inonotus obliquus - Rezavec šikmý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Velice zvláštní léčivá nekroparazitní houbelec mě známá jen v tomhle amorfním imperfektním stádiu....dlouho jsem jí i kvůlivá svým pacientům hledal, až se 25.7.2011 přeci jen zadařilo a kde jinde než tam, kam jeho spory na svejch mundůrech pravděpodobně přitáhli Rusáci;-)....na nymbursku v bezprostřením okolí bejvalý vojenský posádky.....čekal bych do vyhřeznutýho z nějakýho břízovýho nádoru, místo toho ho několik nepříliš vzdálenejch bříz ho mělo úplně dole na bázi kmene...daly se ho tam uloupnout/ukopnout úctyhodný macci, viz foto!Smile

Moc pěkný povídání má o něm i jeho léčivejch účincích Kudla na svým blogu:
http://kudluvfotoatlashub.blog.cz/1003/rezavec-sikmy-inonotus-obliquus



   198.98 kB    
DSCN9803.JPG
   DSCN9803.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: po 30. ledna 2012 21:41 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vidím, že tu od něj moc fotek není, tak přidám nějakou čerstvou. Je zajímavé, jak je člověk občas slepý. Tato houba mi roste kousek od bydliště, na sídlišti, které mám prolezlé snad stokrát a kde mám celkově zaznamenaných plus minus sto druhů, od mrňavých (typu Nectria cinnabarina), po velké kousky (Phellinus igniarius). A takovéto "krávy" jsem si nevšiml, přitom roste v areálu školky hned u chodníku a má průměr asi 40 centimetrů. Teď už jen počkat jestli se objeví i perfektní plodnice Smile


   190.29 kB    
30.1.2011, Veselí nad Moravou
Snímek 009.jpg
   Snímek 009.jpg

   180.22 kB    
30.1.2011, Veselí nad Moravou
Snímek 005.jpg
   Snímek 005.jpg

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 8:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Troufám si hádat, že ram2007ův "rezavec" není rezavec, ale nádor bakteriálního původu. Potvrdil by to zářez nebo zásek do té boule. Pokud by hmota byla skořicové hnědá až hnědá (podobně jako na snímku nahoře, kde se skutečně o rezavec jedná), je to on. Já bych však tipoval, že by se objevilo světlé dřevo. Na pohled mi chybí i ta charakteristiská černá "slupka".
_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 9:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vlasta má pravdu, většina nádorů na břízách je virovýho a bakteriálního původu.....dokonce na stromě, kde začne čága "plodit"....resp. spíš amorfně konidiovat, nemusí bejt nutně přítomnej nádor....hele Ramzesi, dám Ti několik typů, jak ho najít....hledej takovouhle zrzavou hmotu vytejkající z kmene....viz aktuální snímek z lužních lesů u Poděbrad z neděle....obvykle napadá nejstarší a největší stromy, který už nesou viditelný známky poškození....přes zdravou březovou kůru plnou fungicidních terpenů jinak nemaj spory šanci proniknout.....nejspolehlivější znak je proschlá koruna a ulámaný silnější větve....v době, kdy se začne čága manifestovat, už je K.O. minimálně třetina koruny....I.O. je nekroparazit, baští mrtvý dřevo, čímž sice přímo nepoškozuje živý pletiva, ale zbavuje strom mechanický pevnosti a stability, takže pak stačí, aby víc zafoukalo a strom se zlomí....koukej po skořicově zbarveným dřevu na lomu, jak už to tu zdůrazňoval Planeťák....další typ....hledej místa, kde byla ruská voj. posádka....podle mě je R.Š. u nás nepůvodní a jeho domovinou je Ukrajina a Sibiř....ruský/UKR vojáčci si přivezli spory na mundůrech nebo tancích a nevědomky je "zaseli" ve výcvikovejch prostorech, kde o náletovou břízu, notabene poškozovanou postřelováním, není nouze....až na weekendovou výjimku je nacházím na bejvalech střelnicích/tankodromech...ať už je to Vyškov, Libavá, Ralsko nebo Milovice(NB).....pozor, největší macíky jsem sebral na BÁZÍCH kmenů!Smile
V Rusku se z něj dělá lék Befungin(lihovej vysokotlakej výtažek), kterej funguje od žaludečních vředů přes trable s játrama až coby nespecifický imunostimulans/imunomodulans na psolaris, astma, leukémie a různý typy rakoviny. Doma ho rozemelu v kafemlejnku od Moulinexu a společně s Lesklokorkou lesklou i ploskou, Outkovkou pestrou, Hřibem žlučníkem a stročkama a buď nacpu do tobolek nebo z toho udělám dvojitou tinkturu, viz recept z Planety Hub.
Držím Ti palce!Smile



   195.25 kB    
DSCN6823.JPG
   DSCN6823.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 11:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky vám oběma. Půjdu to tedy prohlédnout blíž. Netušil jsem, že podobné nádory můžou mít na svědomí i jiné organizmy než jen rezavec, tudíž, když jsem to uviděl a vzhledově to docela odpovídalo, byl to pro mě jasný případ. Každopádně Forrestíku, jak píšeš o tom, že strom musí být "polomrtvý", tak tato bříza by to splňovala, protože už to má z větší části za sebou.
_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 11:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Za málo, Náčelníku!Smile
_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 20:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Doporučuji navštívit lokalitu Rendez-vous u Valtic, na tamějších dubech se celkem dá najít...akorát je trochu těžší ho nesplést s rezavcem datlím, který vypadá na dubech skoro stejně...sám jsem je rozlišoval až sekvenací Smile
Jinak tedy co vím, tak stejná účinná látka která je v této houbě je i v březovníku obecném...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 20:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 31. ledna 2012 19:29 Joeking napsal:
Doporučuji navštívit lokalitu Rendez-vous u Valtic, na tamějších dubech se celkem dá najít...akorát je trochu těžší ho nesplést s rezavcem datlím, který vypadá na dubech skoro stejně...sám jsem je rozlišoval až sekvenací Smile
Jinak tedy co vím, tak stejná účinná látka která je v této houbě je i v březovníku obecném...


Hmmm, ta lze to alespoň rozlišit nějak rozumně mikroskopicky, please?...a chápu to dobře, že se tedy nedá říct, že by I.O. rostl výhradně na břízách, že jede i na cerech....tu lokalitu znám, rostou tam Duby cery na na ně vázaný sakra vzácný houby....za fšechny jediný místo výskytu Rezavce Andersonova v republice, nicméně je to NPR, tak jsem se tam raději moc necoural.....

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 21:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 31. ledna 2012 19:43 Forrest Run napsal:
út 31. ledna 2012 19:29 Joeking napsal:
Doporučuji navštívit lokalitu Rendez-vous u Valtic, na tamějších dubech se celkem dá najít...akorát je trochu těžší ho nesplést s rezavcem datlím, který vypadá na dubech skoro stejně...sám jsem je rozlišoval až sekvenací Smile
Jinak tedy co vím, tak stejná účinná látka která je v této houbě je i v březovníku obecném...


Hmmm, ta lze to alespoň rozlišit nějak rozumně mikroskopicky, please?...a chápu to dobře, že se tedy nedá říct, že by I.O. rostl výhradně na břízách, že jede i na cerech....tu lokalitu znám, rostou tam Duby cery na na ně vázaný sakra vzácný houby....za fšechny jediný místo výskytu Rezavce Andersonova v republice, nicméně je to NPR, tak jsem se tam raději moc necoural.....


No já teda musím čerpat jen z toho co je v klíčích, ale praví se tam asi toto. U šikmého se jako hostitelé píše Betula, Fagus a Alnus, tudíž nejen bříza. Mikroskopicky by se snad měly dát rozlišit. Vtrusy mají plus minus stejné, ale u šikmého se u set v tramě píše "without tramal setae" a u datlího "branched tramal setae". Tudíž přítomnost "tramálních set" (existuje pro to nějaký hezký český název? Smile) by měla jasně říci, že jde o datlího. Kéž bych tak měl možnost si to někdy na obou ověřit sám Smile

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 21:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 31. ledna 2012 19:29 Joeking napsal:
Doporučuji navštívit lokalitu Rendez-vous u Valtic, na tamějších dubech se celkem dá najít...akorát je trochu těžší ho nesplést s rezavcem datlím, který vypadá na dubech skoro stejně...sám jsem je rozlišoval až sekvenací Smile
Jinak tedy co vím, tak stejná účinná látka která je v této houbě je i v březovníku obecném...


Díky za tip. Já se letos párkrát chystám do "dyjsko-moravských" luhů a tohle není tak daleko a vypadá to zajímavě, tak se tam snad dostanu

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 22:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 31. ledna 2012 20:04 ram2007 napsal:
út 31. ledna 2012 19:29 Joeking napsal:
Doporučuji navštívit lokalitu Rendez-vous u Valtic, na tamějších dubech se celkem dá najít...akorát je trochu těžší ho nesplést s rezavcem datlím, který vypadá na dubech skoro stejně...sám jsem je rozlišoval až sekvenací Smile
Jinak tedy co vím, tak stejná účinná látka která je v této houbě je i v březovníku obecném...


Díky za tip. Já se letos párkrát chystám do "dyjsko-moravských" luhů a tohle není tak daleko a vypadá to zajímavě, tak se tam snad dostanu


Můžu Ti pak dát pár zajímavejch typů na Mykošpeky v L.-V. areálu nebo pak i pod Lanžhotem přímo u soutoku Dyje s Moravou....moc zajímavý jsou i lesy okolo Nových Mlýnů, jak tamní luhy, tak fleky v oboře Bulhary....záleží na tom, kdy se tam chystáš....napiš mi do maila nebo SZ, až to bude aktuální....můžu za Tebe dokonce ztratit slovo u Vladimíra Antonína a jeho "realizačního štábu", oni jsou neskutečný Fšudybylové a rádi se podělej o informace, pak teda ale čekaj, že pokud tam najdeš něco opravdu zajímavýho, že je pak na oplátku poinformuješ, prostě pozitivní zpětná vazba a recyprocita.....jak by se ti líbila třeba taková Battarrovka nebo Choroš voštinový?Wink
Emh, copa to je, tramální sety, please?

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 22:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jo a ještě k literatuře...při fší úctě, Romáňo, pokud to jde, informace si nejradši ověřuju přímo v terénu....sám přeci víš, jak se desítky let pořád dokola opisujou stejný zastaralý bludy:-/.....to se třeba píše, že Ohnivec rakouskej je vzácnej a pak ho najdeš pod většinou průseků pod vysokým napětím....což mi připomíná, až budou srostlice Rakušáků nejpěknější, schovám Vám jednu-dvě i s kouskem klacku do mražáku....budete mít na podzim na výstavě Rakušáka Čerstvoděje a rádobyvodborníci budou mít vo čem přemejšlet!Wink
_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út 31. ledna 2012 22:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 31. ledna 2012 19:43 Forrest Run napsal:
út 31. ledna 2012 19:29 Joeking napsal:
Doporučuji navštívit lokalitu Rendez-vous u Valtic, na tamějších dubech se celkem dá najít...akorát je trochu těžší ho nesplést s rezavcem datlím, který vypadá na dubech skoro stejně...sám jsem je rozlišoval až sekvenací Smile
Jinak tedy co vím, tak stejná účinná látka která je v této houbě je i v březovníku obecném...


Hmmm, ta lze to alespoň rozlišit nějak rozumně mikroskopicky, please?...a chápu to dobře, že se tedy nedá říct, že by I.O. rostl výhradně na břízách, že jede i na cerech....tu lokalitu znám, rostou tam Duby cery na na ně vázaný sakra vzácný houby....za fšechny jediný místo výskytu Rezavce Andersonova v republice, nicméně je to NPR, tak jsem se tam raději moc necoural.....

Já tam právě mapoval rozšíření rezavce andersonova, ale co se týče jeho imperfektních plodnic, tak je literatura poněkud...nesoudržná. A tyhle velice tvrdé imperfetní plodnice se prachmizerně mikroskoupují Smile. A právě na pár jedincích mi po sekvenaci vyšel k mému překvapení právě rezavec šikmý, právě na oněch cerech. Jinak teda, andersoňák roste i v okolí samotné rezervace, například na dubech hned u parkoviště vlevo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Forrest Run



Založen: 25. 01. 2011
Příspěvky: 409
Bydliště: Praha 10-Zahradní Město

PříspěvekZaslal: st 01. února 2012 10:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 31. ledna 2012 21:29 Joeking napsal:
út 31. ledna 2012 19:43 Forrest Run napsal:
út 31. ledna 2012 19:29 Joeking napsal:
Doporučuji navštívit lokalitu Rendez-vous u Valtic, na tamějších dubech se celkem dá najít...akorát je trochu těžší ho nesplést s rezavcem datlím, který vypadá na dubech skoro stejně...sám jsem je rozlišoval až sekvenací Smile
Jinak tedy co vím, tak stejná účinná látka která je v této houbě je i v březovníku obecném...


Hmmm, ta lze to alespoň rozlišit nějak rozumně mikroskopicky, please?...a chápu to dobře, že se tedy nedá říct, že by I.O. rostl výhradně na břízách, že jede i na cerech....tu lokalitu znám, rostou tam Duby cery na na ně vázaný sakra vzácný houby....za fšechny jediný místo výskytu Rezavce Andersonova v republice, nicméně je to NPR, tak jsem se tam raději moc necoural.....

Já tam právě mapoval rozšíření rezavce andersonova, ale co se týče jeho imperfektních plodnic, tak je literatura poněkud...nesoudržná. A tyhle velice tvrdé imperfetní plodnice se prachmizerně mikroskoupují Smile. A právě na pár jedincích mi po sekvenaci vyšel k mému překvapení právě rezavec šikmý, právě na oněch cerech. Jinak teda, andersoňák roste i v okolí samotné rezervace, například na dubech hned u parkoviště vlevo.




Jsem si myslel, že andersoňák obvykle tvoří takový ty 1-2cm dlouhý vlákna kolmý ke dřevu-jako nějakej obří extrémně hustej kartáč mezi kůrou a dřevem ceru....vypadá to ze začátku jako hustej zabetónovanej koberec;-) a teprv působením rozkladnejch procesů, když se oloupe kůra a počasí, bakterie a hlenky to začnou narušovat, vystoupnou jednotlivý "trsy" vláken.....viz fota....sorry za mizernou kvalitu......, kdežto I.O. je vpodstatě zcela amorfní ztuhlej sajrajt prýštící z jednoho místa/rány.....



   195.04 kB    
DSC_0709.JPG
   DSC_0709.JPG

   193.24 kB    
DSC_0704.JPG
   DSC_0704.JPG

_________________
"Náhoda přeje připraveným!Smile"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joeking



Založen: 01. 10. 2008
Příspěvky: 280
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st 01. února 2012 11:23 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Oba tyhle druhy jsou ekologií velice podobné...po dobu klasické parazitace tvoří imperfektní plodnice a po úmrtí hostitele (nebo jeho části) se vytvoří klasické, rourkaté plodnice...rozdíl je v tom, že u I. andersonii jsou většinou velmi nenápadné ty imperfektní, zatímco u I. obliquus jsou zase poměrně nenápadné ty perfektní, které jsou většinou jen pod kůrou odumřelé břízy zvednuté na kraji lištou kterou tahle houba vytváří...
Navíc u I. andersonii je poměrně složité najít ty perfektní plodnice čerstvé, kdy vytvářejí výtrusy...měly by být takové hodně výrazně zbarvené, něco jako tohle (což jsou jen výtrusy na vnitřní straně kůry)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory