Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Lactarius (rod): klíč k podrodům rodu; Ryzec (rod): klíč k podrodům rodu
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Klíč - klíče k určování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
DamíkZaložen: 09. 08. 2007
Příspěvky: 110
Bydliště: Internet

PříspěvekZaslal: pá 10. srpen 2007 13:41
  Předmět: Lactarius (rod): klíč k podrodům rodu; Ryzec (rod): klíč k podrodům rodu
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Klíč k podrodům rodu Lactarius (ryzec)

Maria Teresa Basso upřednostňuje dělení evropských ryzců do následujících šesti podrodů (subgenus). Pokuste se tedy najít podrod jehož popis vyhovuje vašemu nálezu a pokračujte.1. Podrod (subgenus) PIPERITES
Druhy s kluzkým, slizkým, lepkavým, nebo za sucha lesklý a/nebo zářivý, někdy také kruhatý nebo s vodnatými skvrnami, ale ne vrásčitý či zrnitý či sametový, často chlupatý nebo alespoň na okrajích ochmýřený, třeň často se skvrnami nebo jamkatý, chuť často palčivá nebo dokonce nepříjemná a hořká. Vnější vrstva pokožky (epikutis) má hyfy uspořádané ixokutis nebo ixotrichoderm, barvivo často zrnité, enkrustované, výtrusy pruhované, neúplně síťkované nebo síťkované. Přejít do podrodu (subgenus) PIPERITES.
IT: Specie con cappello viscido o anche viscoso, glutinoso, oppure se asciutto allora glassato e/o lucido, anche talvolta zonato o guttulato, ma non rugoloso o granuloso né vellutato, spesso peloso o almeno pubescente al margine, gambo talvolta con guttule o scrobicoli, sapore spesso acre o anche sgradevole e amaro. Epicute tipo ixocute o ixotricoderma con pigmento spesso incrostante a granuli, spore zebrate, subreticolate o reticolate. EN: Species with lubricous, viscid, glutinous pileus, otherwise if dry then glazed and/or shiny, sometimes also zonate or with watery spots, but neither rugulose, granulose nor velutinous, often villose or at least pubescent at the margin, stipe sometimes with spots or scrobiculi, taste often acrid or even unpleasant and bitter. Epicutis an ixocutis or ixotrichoderm, pigment often granular, encrusting, spores zebroid, subreticulate or reticulate. GE: Arten mit klebrigem, schleimigem Hut, trocken glänzend, manchmal mit Zonen oder Wasserflecken, nicht runzelig, nicht zellig körnig oder gar flaumig, manchmal faserig und etwas haarig am Rand, Stiel oft grubig, Geschmack der Milch oft scharf, unangenehm oder bitter.


2. Podrod (subgenus) LACTARIUS
Druhy podrodu (subgenus) Lactarius se vyznačují suchým, neslizkým a nelepkavým kloboukem, který bývá zrnitý, mírně drsný nebo i hladký. Klobouky těchto ryzců jsou bílé nebo bělavé, matné nebo mírně mastné a často nálevkovité. Plodnice jsou velmi pevné a dužnaté. Lupeny jsou bílé a husté. Mléko těchto druhů je palčivé. Přejít do podrodu (subgenus) LACTARIUS.


3. Podrod (subgenus) LACTIFLUUS
Druhy podrodu (subgenus) Lactifluus mají středně velké až velké plodnice se suchým kloboukem, který není hygrofání. Mléko je bílé a buď neměnné nebo hnědnoucí nebo dokonce lehce světle fialovějící. Barva klobouku je bílá, bělavá nebo červenooranžová či hnědočervená. Jeden druh má silnou slanečkovou vůni. Přejít do podrodu (subgenus) LACTIFLUUS.


4. Podrod (subgenus) PLINTHOGALUS
Druhy podrodu (subgenus) Plinthogalus se vyznačují zejména bílým mlékem, které při styku s dužinou mění barvu na růžovou, růžovočervenou, načervenalou až cihlově načervenalou. Klobouk není hygrofánní a je barvy šedohnědé, hnědé, tmavě hnědé až černohnědé. Klobouk mají suchý a mírně plstnatý až na jeden druh, který má klobouk slizovitý. Přejít do podrodu (subgenus) PLINTHOGALUS.


5. Podrod (subgenus) RHYSOCYBELLA
Druhy podrodu (subgenus) Rhysocybella se vyznačují suchým, neslizkým a nelepkavým kloboukem, který bývá zrnitý, mírně drsný nebo i hladký. Klobouky těchto druhů jsou hnědé, okrově hnědé až červenohnědé, nebo tmavě hnědé, obvykle matné nebo mírně mastné. Mléko u těchto druhů je mírné chuti, vodnaté nebo bílé. U některých druhů mléko pomalu a/nebo slabě žloutne. Plodnice těchto druhů nemají palčivou chuť, ale některé mají výraznou vůni, která je více či méně nepříjemná. Epikutis (pokožka klobouku) je typu pseudoparenchym (kulovité či elipsovité buňky), někdy až s válcovitými či kyjovitými konci, výtrusy téměř kulovité a bradavičnaté až hřebínkatě síťované, nebo elipsovité a téměř síťkované, cystidy někdy chybí, přítomny pouze okrajové chloupky. Přejít do podrodu (subgenus) RHYSOCYBELLA.
IT: Cappelo nelle tonalitá del bruno, da fulvo-ocraceo fino a bruno-rossastro o bruno scuro, latice aquoso o bianco, talvolta lentamente e/o debolmente ingiallente, alcune specie con odore sgradevole, sapore non acre. Epicute tipo pseudoparenchimatico, anche con qualche terminale subcilindrico o subclaviforme, spore subglobose da verrucose a crestato-subreticolate oppure ellittiche subreticolate, cistidi talvolta assenti, presenti solo cellule marginali. EN: Pileus some shade of brown, ochraceous fawn to reddish-brown, or dark brown, latex watery or white, sometimes slowly and/or slightly yellowing, some species with unpleasant odour, taste not acrid. Epicutis of the pseudoparenchymatous type, even with some subcylindrical or subclavate tips, spores subglobose verrucose to crestate-subreticulate or elliptic subreticulate, cystidia sometimes absent, present only marginal hairs. GE: Hut in verschiedenem braun, ocker, rotbraun, dunkelbraun, Milch wässerig oder weiss, manchmal schwach oder schnell gilbend, oft Geruch unangenehm, Milch mild.


6. Podrod (subgenus) RUSSULARIA
Druhy podrodu (subgenus) Russularia mají mléko bílé neměnné nebo žloutnoucí. Klobouk mají hladký, nikoli zrnitý či drzný, nanejvýš u některých druhů mírně šupinatý. Klobouk mají mastný a za vlhka velmi lesklý. Přejít do podrodu (subgenus) RUSSULARIA.
Pokud se Vám to nepodařilo, pak buď nedržíte v ruce ryzce, nebo je plodnice příliš atypická, a nebo jste našli nějaký nový či neevropský druh. Zkuste jiné klíče a nebo se optejte ve fóru Určovna založením nového tématu a nebo třeba i zde formou zaslání odpovědi.

Zpět na rod Lactarius (Ryzec)

Maria Teresa Basso (IT, EN), Markus Wilhelm (GE), Bob (CZ)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Klíč - klíče k určování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory