Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Gomphus clavatus - Stročkovec kyjovitý
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vavrin



Založen: 21. 04. 2008
Příspěvky: 43
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 10. srpen 2009 10:58
  Předmět: Gomphus clavatus - Stročkovec kyjovitý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na naprosto nehoubařské tůře v Salcbursku se mi těsně u cesty podařilo najít rosolovce červeného, stročkovce kyjovité a zase další rosolovce, asi čtvrt hodiny chůze od sebe. Ani jsem nedoufal, že tyto houby někdy najdu, natož v jednom dni. Stročkovce rostly ve smrčině, žádnou jedli jsem v okolí nenalezl... Ví někdo, oč jsou tyto houby hojnější v Rakousku?...přece jenom je tam, myslím, pro ně více vhodných stanovišť.


   110.22 kB    
stročkovec kyjovitý
P1030293 rs.jpg
   P1030293 rs.jpg

   101.09 kB    
Stročkovec gomphus clavatus
P1030692 rs.jpg
   P1030692 rs.jpg

   149.71 kB    
Stročkovec Gomphus clavatus
P1030699 rs.jpg
   P1030699 rs.jpg

   146.24 kB    
1. rosolovec, bohužel za plotem...
P1030711 rs.jpg
   P1030711 rs.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 10. srpen 2009 12:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Z toho by nejeden místní mohl dostat infarkt! Paráda!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vavrin



Založen: 21. 04. 2008
Příspěvky: 43
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 10. srpen 2009 13:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No mě se taky udělalo mdlo, když jsem ten hlouček stročkovců spatřil Shocked .
Při vstupu do lesíka jsem právě myslel na jedle a stročkovce, ale nikdy bych neuvěřil, co sotva o 50 metrů dál najdu.



   66.81 kB    
jiný rosolovec, rostl na spadlé větvi
P1030665 rs.jpg
   P1030665 rs.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 10. srpen 2009 14:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

A nedáme to do DAtlasu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vavrin



Založen: 21. 04. 2008
Příspěvky: 43
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 17. srpen 2009 15:18 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

klidně. chtěl jsem to tam původně dát, nicméně jsem nenašel téma stročkovec - asi neexistuje (ačkoli mám pocit že jsem ho tu někde zahlédl)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 17. srpen 2009 15:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ok, zedituji to. Stročkovec tu tuším ještě nikdy nebyl ... taková vzácnost !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vanda17



Založen: 08. 07. 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne 08. července 2012 16:38
  Předmět: Gomphus clavatus - Stročkovec kyjovitý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dobrý den všem. Chtěla jsem se otázat, jak je to s vzácností stročkovce kyjovitého? Já jsem dnes stročkovec kyjovitý našla. Moc ráda houbařím, myslím, že vcelku dost druhů poznám, ale tuto houbu jsem viděla poprvé, tak jsem si jednu plodnici vzala domů na určení. A ejhle! Prý velmi vzácný stročkovec. Trhat jsem ho asi neměla, ale když už je doma, tak jí právě dělám na másle. Budiž mi omluvou, moje neznalost. Smile Jen ještě pro upřesnění, stročkovec jsem našla v Pošumaví, oblast okolo Kašperských hor.



   110.84 kB    
stroc.jpg
   stroc.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pirhula



Založen: 27. 03. 2009
Příspěvky: 85
Bydliště: Nezvěstice, Plzeň-jih

PříspěvekZaslal: po 09. července 2012 13:41
  Předmět: Stročkovec kyjovitý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Stročkovec kyjovitý (Gomphus clavatus) je sice jedlý druh houby, ale protože dnes patří k velmi vzácným druhům hub, nesbíráme ho. Nález a místo nálezu je třeba nahlásit na ČMS (www.myko.cz) nebo některou z jeho poboček. V Červeném seznamu hub České republiky je vedený jako CR - kriticky ohrožený druh. Jestliže jste skutečně našla tuto vzácnou houbu, velmi Vám gratuluji a zároveň prosím o více informací o tomto nálezu (co třeba fotografie?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vanda17



Založen: 08. 07. 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne 22. července 2012 19:25
  Předmět: re:
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dobrý den, omlouvám se, že odpovídám až teď, ale marně jsem chodila na místo, kde jsem stročkovec uviděla (a sebrala Sad ) poprvé, abych vám mohla poslat fotky, kde nic tu nic. Až dnes a dokonce jsem našla místa hned dvě. Samozřejmě dnes jsem už jen fotila. Smile foto posílám přes úschovnu.cz jelikož je soubor moc veliký a nejde mi připojit. Je to foceno pouze mobilem, takže barvy jsou trošku nepřesné, ale snad to poznat jde. Místo upřesním, jen co se mi podaří zkopírovat mapka. Smile Pěkný den všem.
http://www.uschovna.cz/zasilka/J16KFKDRU35S8IAM-4R4
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hercuus



Založen: 13. 03. 2010
Příspěvky: 378
Bydliště: Týnec nad Sázavou

PříspěvekZaslal: ne 22. července 2012 21:10
  Předmět: Gomphus clavatus - Stročkovec kyjovitý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dovolil jsem si fotky stročkovců stáhnout, upravit a vložit sem některé tak, jak to portál skousne. Snad se na mě majitelka fotek nebude zlobit Smile. Taky gratuluji k nálezu. Doporučuji lokalitu kontrolovat, zapisovat počet nalezených plodnic a nejlépe i nové mikrolokality v okolí, plodnice samozřejmě k jídlu nesbírat a třeba je i trochu zamaskovat. Je to vážně nádherný nélez, který se na našem území nepodaří nalézt každému.


   185.31 kB    
Sušicko
Fotografie2090.jpg
   Fotografie2090.jpg

   130.81 kB    
Sušicko
Fotografie2085.jpg
   Fotografie2085.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vanda17



Založen: 08. 07. 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: ne 22. července 2012 21:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Hurá, hurá! to jsem ráda, že jsem se nesekla s určováním Laughing jasně že se nezlobím, naopak děkuji za pomoc s fotkami. Místo nálezu mám kousek od bydliště a do lesa chodím téměř denně, takže budu pravidelně informovat, jak se mají stročkovci k světu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tuřín
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 709
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po 23. července 2012 16:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Perfektní dokumentace a krásný nález! Ještě jen dotaz - jak starý je a jak vypadá porost v okolí? Jen smrky, nebo i nějaké buky, jedle apod? Na fotce lze viděti list břízy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vanda17



Založen: 08. 07. 2012
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: po 23. července 2012 16:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na jednom místě jsou to mladé smrčiny, stročkovec roste uprostřed na malé mítince asi 2x2 m mezi borůvčím, vedle cesty. Druhé místo je od toho prvního vzdáleno cca 500m, porost vzrostlý smíšený, převažují smrky, dále borovice, osiky, ojediněle jedle, břízy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 29. července 2012 21:06 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

parádní nález gratuluji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 23. července 2021 23:02
  Předmět: Gomphus clavatus - Stročkovec kyjovitý
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Skupina starších borovic s mladšími smrky a buky v okolí. V mechu a borůvčí. Nejspíš zaschly, už před dvěma dny bylo na lokalitě dost sucho.


   197.29 kB    
21. červenec 2021, jehličnatý les, Novohradsko
SDIM1201_960.jpg
   SDIM1201_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory